تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۲/۰۲/۱۲ | 13:0 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

 هر روز بر تعداد بیماری‌هایی كه از لیزر درمانی در آن استفاده می‌شود، اضافه می‌شود. كارایی لیزر را می‌توان در دو بخش لیزرهای جراحی و ترمیمی طبقه‌بندی كرد. در جراحی‌های لیزری، لیزر به عنوان چاقویی بسیار ظریف و حساس استفاده می‌شود. مدت استفاده از نور به جای چاقوی جراحی بیش از چهار دهه است. در این تكنیك میزان خونریزی، آلودگی و عفونت به مراتب كمترو سرعت بهبودی زخم بسیار زیاد است علاوه بر این، جراحی با دقت و سرعت بالاتری صورت می‌گیرد.

  لیزر ترمیمی با اثرات ضد درد، ضد التهاب و سرعت‌بخشی در ترمیم ضایعات و زخم‌ها یك درمان كاملا بدون عارضه است و در زیرشاخه‌های پزشكی به طور عمده در زمینه كاهش درد و ترمیم زخم‌ها استفاده می‌شود. استفاده از لیزرهای ترمیمی در برخی موارد می‌تواند از انجام عمل‌های جراحی جلوگیری كند و زمان بهبودی را به میزان قابل توجهی كاهش ‌دهد. كاهش مصرف دارو و عوارض دارویی از دیگر مزایای لیزر درمانی است.لازم به ذكر است كه لیزرهای جراحی و لیزرهای ترمیمی هر كدام كاربرد و جایگاه خود را دارند و امروزه تكنیك‌های مكمل و توام این دو لیزر بیشترین پاسخ درمانی را دارند.

- كاربردهای لیزر در زیر شاخه‌های پزشكی

لیزر در چشم پزشكی در درمان بیماری‌های شبكیه، جراحی‌‌های جسم مژگانی، اصلاح عیوب، انكساری، جراحی‌های ترمیمی پلك و در زمینه پوست و زیبایی در جوانسازی و افتادگی پوستی، ضایعات عروقی پوست، ضایعات رنگدانه‌ای (لك، كك‌مك، برداشت تاتو و ...) خال، آكنه، اگزما، پسوریازیس، وتیلیگو، برداشت موهای زائد، روشن‌سازی، ترك‌های پوستی، جای زخم و اسكار و تقویت رشد مو كاربرد دارد.علاوه بر آن در درمان دردهای اسكلتی عضلاتی مانند دردهای گردن، شانه، مفاصل آرنج،‌ مچ دست، درد كمر، زانو، مچ پا، خار پاشنه، روماتیسم مفصلی، فیبرومیالژی و دردهای عضلانی، سردردها و میگرن، التهاب‌ها و نروپاتی‌ها مانند نورالژی تری زمینه، نورالژی بعد از زونا، آسیب‌های عصبی موثر است.

لیزر در بیماری‌های زنان و زایمان در زمینه دردهای مزمن لگنی، عفونت‌ها و زخم‌های واژینال، كیست‌های بارتولن، سردی جنسی، دردهای ماهانه، آندومتریوزیس، نازایی لوله‌ای، برطرف كردن اسكار جراحی‌ها، ماستیت و التهاب غدد شیری، كاهش ادم لنفاوی بعد از سرطان پستان كاربرد دارد.

لیزر دردرمان بیماری‌های داخلی مانند بیماری‌های گوارشی مانند زخم معده، سندرم روده تحریك‌پذیر، یبوست، دردهای احشایی و شكمی، هموروئید و شقاق كاربرد دارد.ایسكمی قلبی، فشار خون، ضایعات انسدادی عروق، آترواسكلروزیس، واریس، ترومبوفلبیت، آمبولی ریه، بیماری‌های رینود، بیماری برگر، آریتمی‌های قلبی و كاهش مصرف داروهای قلبی، پنومونی، آسم، برونشیت و برونشكتازی، سل،‌ آمپیم و عفونت‌های ریوی و حساسیت‌های آلرژیك،بیماری‌های قلبی و ریوی هستند كه لیزر در درمان آن‌ها موثر است. از جمله بیماری‌های كلیه و مجاری ادراری كه لیزر در درمان آن‌ها كاربرد دارد به پیلونفریت، سیستیت، اورتریت، پروستاتیت، اپدیدیمیت، عفونت‌های مزمن و مقاوم به درمان و انسدادهای ناشی از التهاب می‌توان اشاره كرد.

لیزر همچنین در درمان بیماری‌های گوش و حلق و بینی مانند سینوزیت، وزوز گوش، عفونت‌های گوش میانی، پارگی پرده گوش، تورم والتهاب مكرر لوزه‌ها و لوزه سوم،‌ رنیت آلرژیك، استوماتیت، التهاب غده پاروتید، آرتریت مفصل تمپروماندیبولر، كاهش تورم و ادم ناشی از دستكاری‌های جراحی حلق و حنجره، ادم به دنبال جراحی رینوبلاستی و جراحی‌های فك و صورت تاثیر دارد.

 

دیابت، اختلالات چربی و متعادل‌سازی متابولیسم، افزایش وزن و چاقی از جمله بیماری‌های آندوكرین و متابولیسم هستند كه لیزر در درمان آن‌ها كارایی دارد. این روش درمانی همچنین در جراحی‌های همورویید، شقاق، واریس، جراحی‌های زیبایی، اسكار و كلویید، لیپولیزر، جوانسازی و لیفتینگ، افتادگی پلك، برطرف كردن غبغب و گرافت پوستی موثر است.

لیزر درمان زخم‌های حاد و مزمن شامل سوختگی‌ها، زخم جراحی‌ها، تروما و ضربه، زخم دیابتی‌، زخم بستر، زخم‌های عروقی، زخم‌های رادیوتراپی هم موثر است علاوه بر آن در كاهش عوارض شیمی درمانی مانند التهاب و زخم دهان، كاهش ادم و التهاب و زخم به دنبال رادیوتراپی، افزایش اشتها و حال عمومی، كاهش دردهای سرطانی، كاهش ادم لنفاوی كاربرد دارد.


 

منبع:سلامت نیوز

 

 


برچسب‌ها: لیزر تراپی, درمان با لیزرکاربرد لیزر, لیزر درمانی, موارد استفاده از لیزر, متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۱۲/۰۸ | 1:8 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

امروزه از لیزر درمانی در جنبه های مختلفی از ورزش و مسابقات استفاده می شود.

انواع آسیبها  به سه دسته اندام فوقانی ، اندام تحتانی وستون فقرات تقسیم شده اند که به نمونه هایی از  لیزر تراپی با ( نور قرمز و مادون قرمز ) در مواردی چون اپی کندیلیت داخلی و خارجی ، ضایعات مچ دست و مفاصل بین انگشتی از اندام فوقانی و  آسیب تاندون آشیل و ... از اندام تحتانی و سندرمهای گردنی و کشیدگی عضلانی از ستون فقرات می توان اشاره نمود .

 

 

بطور کلی ، لیزر می تواند در اصلاح تغییرات ایجاد شده در ضایعات ورزشی مانند تورم ، هماتوم ، درد، ایسکمی بافتی (کاهش جریان خون در بافت)و...  نقش موثری داشته باشد.

لیزرهای کم توان سبب افزایش جریان خون و لنف موضعی می شوند و پس از جذب هماتوم و کاهش تورم ایجاد شده ، به ترمیم بافتی می پردازند . همچنین پس از آسیب وارد شده  به بافت نرم که سبب ایجاد نقاط ماشه ای   (Trigger point)    دردناک در محل می شوند ، لیزر درمانی به خوبی درد این نقاط را برطرف می سازد . لیزرهای کم توان از طریق افزایش تولید ATP، افزایش آستانه درد ، کاهش آزادی هیستامین ، استیل کولین و برادی کینین ، افزایش سطح بتا آندرفینها در نخاع و ... سبب کاهش درد در فرد آسیب دیده می گردند .

درمان با لیزر باید بطور منظم و به شکل 1 الی 2 بار درروز و یا طبق نظر پزشک صورت پذیرد .

بررسی ها نشان داده اند  ورزشکاران آسیب دیده ای که تحت درمان با لیزرهای کم توان قرار گرفته اند بسیار زودتر از آنهایی که فقط فیزیوتراپی انجام داده اند ، به ادامه فعالیت ورزشی  خود باز می گردند . از طرفی ، تحقیقات دیگر بیانگر این مطلب است که در این ورزشکاران ، میزان آسیب مجدد نیز بطور واضحی کمتر بوده و این مساله نشانگر آن است که لیزر تنها به از بین بردن علایم کمک نمی کند بلکه سبب رفع آسیب اصلی نیز می گردد .  

نکته قابل ذکر دیگر آن است که لیزر درمانی بر روی ضایعاتی که نیاز به جراحی دارند نیز اثر مثبت می گذارد و درصد پاسخ دهی عمل جراحی در ورزشکار را بالا می برد .

لیزر درمانی هم بصورت درمان منفرد و هم به شکل درمان تکمیلی همراه با سایر روشهای درمانی قابل استفاده است .

 

 "نمونه هایی از کاربرد لیزر درمانی در برطرف کردن آسیبهای ورزشی"

 

دکتر latko simunovicZ، مرکز لیزر سوئیس :

مرد ورزشکار 44 ساله ای که رشته ورزشی او بدن سازی بود با تشخیص اپی کندیلیت خارجی دست راست ( آرنج تنیس بازان ) دچار درد شدید در عمل اکستانسیون و چرخش ساعد راست گردید . وی به 12 جلسه فیزیوتراپی کلاسیک ( الکتروتراپی ، ارتعاشات سوپرسونیک و ...) به همراه تزریقات کورتیکو استروئیدی در محل دردناک دست پرداخت اما به نتیجه مطلوبی دست نیافت و دچار افسردگی گردید تا آنکه توسط پزشک متخصص اورتوپدی با لیزر درمانی آشنا شد و پس از 18 جلسه درمان از درد آرنج رهایی یافت . بیمار یک هفته پس از اتمام لیزر درمانی به ورزش خود بازگشت و تمرینات خود را با وزنه های سبک آغاز کرد و بتدریج افزایش داد . پس از گذشت 5 سال از لیزر درمانی ، بیمار بدون هیچ گونه عارضه ای در محل آسیب دیدگی قبلی ، تمرینات ورزشی خود را دنبال نمود .

 

دکتر Simunovicو همکاران ، کلینیک درد – مرکز لیزر سوئیس و دپارتمان فیزیوتراپی و ایمونولوژی کورواسی:

درمان اپی کندیلیت داخلی و خارجی ( آرنج گلف و تنیس بازان) با لیزرهای کم توان در 324 بیمار بررسی گردید که درنهایت درد بیماران بطور کامل همراه با بهبود عملکرد آنها در 82% موارد حاد و 26% موارد مزمن توسط درمان ترکیبی نقاط ماشه ای به همراه اسکن ناحیه بدست آمد. لیزرهای بکارگرفته شده در محدوده نور قرمز و مادون قرمز بودند.

 

Leonid Potemkin :

ورزشکار ماراتن 23 ساله روسی که دچار هپاتوز با سطح بالای آنزیمهای کبدی و کم خونی شدید (HGb=9/5)گردیده بود تحت درمان با لیزر قرار گرفت و پس از 4 ماه بهبودی کامل یافت و 3 ماه بعد در مسابقات جهانی برنده مدال گردید.

 

تحقیق دانشکده Couppe، نروژ – دپارتمان فیزیو تراپی :

تعدادی از بیماران مبتلا به التهاب تاندون (تاندونیت) تحت لیزر درمانی به شکل تابش لیزر در محل تاندون آسیب دیده از روی پوست قرار گرفتند و در نهایت نتیجه حاصله حاکی از آن بود که در صورت رعایت صحیح پارامترهای درمانی و روند کاری مطلوب ، لیزر می تواند در درمان تاندونیت ها موثر باشد.

 

 

دپارتمان فیزیوتراپی بروکسل:

این مرکز به بررسی اثرات ترمیمی لیزرهای کم توان بر روی فیبرهای عضلانی و غضروفی پرداخته است.

در این مطالعه بافت غضروفی 15 موش با سوراخ کردن هر دو گوش و عضله قدامی هر دو پا در 20 موش با دادن برش طولی و سپس تابش لیزر در محدوده مادون قرمز به ضایعه سمت راست ،  بررسی شد .  ضایعه سمت چپ ایجاد شده نیز به عنوان گروه شاهد در نظر گرفته شد. در روز اول پس از درمان پارامترهای میکروسکپی از قبیل سلولهای تک هسته ای ، فیبرهای ترمیم شده و تخریب شده و .... در بین دو گروه شاهد و درمان شده تفاوتی نداشت ولی در روز دوم ، سوراخ ایجاد شده در گوش  تابش داده شده نسبت به گوش شاهد از ساختار غضروفی بیشتری پر شد. همچنین تفاوت واضح دیگر آن بود که سوراخ گوش درمان نشده با لیزر با ساختار سلولی کاملا متفاوت با گوش تابش داده شده پر شده بود . در برش عضلانی نیز ، پس از 18 روز ، گروه تابش داده شده ، افزایش واضحی در سلول های تک هسته ای نداشت و یافته مهم در این بررسی ، افزایش واضح تعداد فیبرهای ترمیمی در گروه فوق بود.

امروزه از لیزر درمانی در جنبه های مختلفی از ورزش و مسابقات استفاده می شود.

انواع آسیبها به سه دسته اندام فوقانی، اندام تحتانی و ستون فقرات تقسیم شده اند که به نمونه هایی از لیزر درمانی با ( نور قرمز و مادون قرمز) در مواردی چون اپی کندیلیت داخلی و خارجی، ضایعات مچ دست و مفاصل بین انگشتی از اندام فوقانی و آسیب تاندون آشیل و ... از اندام تحتانی و سندرمهای گردن و کشیدگی عضلانی از ستون فقرات می توان اشاره نمود.

بطو کلی، لیزر می تواند در اصلاح تغییرات ایجاد شده در ضایعات ورزشی مانند تورم، هماتوم، درد، ایسکمی بافتی(کاهش جریان خون در بافت) و ... نقش موثری داشته باشد.

لیزر های کم توان سبب افزایش جریان خون و لنف موضعی می شوند و پس از جذب هماتوم و کاهش تورم ایجاد شده، به ترمیم بافتی می پردازند. همچنین پس از آسیب وارد شده به بافت نرم که سبب ایجاد نقاط ماشه ای (Trigger Point) دردناک در محل می شوند، لیزر درمانی به خوبی درد این نقاط را برطرف می سازد. لیزر های کم توان از طریق افزایش تولید ATP، افزایش آستانه درد کاهش آزادی هیستامین ، استیل کولین و برادی کینین، افزایش سطح بتا آندرفینها در  نخاع و ... سبب کاهش درد در فرد آسیب دیده می گردند.

 

درمان با لیزر باید بطور منظم و به شکل 1 الی 2 بار در روز و یاطبق نظر پزشک صورت پذیرد.

بررسی های نشان داده اند ورزشکاران آسیب دیده ای که تحت درمان با لیزر های کم توان قرار گرفته اند بسیار زودتر از آنهایی که فقط فیزیوتراپی انجام داده اند، با ادامه فعالیت ورزشی خود باز می گردند. از طرفی ، تحقیقات دیگر بیانگر این مطلب است که در این ورزشکاران، میزان آسیب مجدد نیز بطور واضحی کمتر بوده و این مسأله نشانگر آن است که لیزر تنها به از بین بردن علائم کمک نمی کند بلکه سبب رفع آسیب اصلی نیز می گردد.

نکته قابل ذکر دیگر آن است که لیزر درمانی بر روی ضایعاتی که نیاز به جراحی دارند نیز اثر مثبت می گذارد و درصد پاسخ دهی عمل جراحی در ورزشکار را بالا می برد.

لیزر درمانی هم بصورت درمان منفرد و هم شکل درمان تکمیلی همراه با سایر روشهای درمانی قابل استفاده است.

 

مکانیزم ضد درد لیزر

لیزر کم توان سبب ایجاد بی دردی می شود چگونگی اثر آن به شرح زیر است :

1-مانع آزاد شدن و ساخته شدن مواد تحریکی از بافت آسیب دیده می شود به عبارتی آزاد شدن موادی چون هیستامین ، استیل کولین و سروتونین که همگی محرک رسپتورهای درد هستند را کم تر می کند .

2-با ازدیاد فعالیت استیل کولین استراز مانع تجمع استیل کولین می گردد .

3- مانع ساخت برادی کینین ها (محرک احساس درد ) و پروستاگلاندین ها (به خصوص PGE2) می شود .

4-باعث افزایش دفع ادراری سروتونین و گلوکوکورتیکوئید (عامل مهار ساخت بتاآندورفین)  می گردد .

5-با ایجاد وازودیلاتاسیون و افزایش درناژ لنفی سیرکولاسیون بهتر بافتی و کاهش ادم بافتی را باعث گشته و نیز فشار را از انتهای عصب برداشته و تحریک آن ها کاهش می یابد .

6-باعث افزایش بتاآندورفین ها و انکفالین ها در مایع نخاعی در سطح ماده ژلاتینی و کنترل درد می شود .

7-تولید ماده Pکه باعث انتقال سریع تر ایمپالس های درد می شود را کاهش می دهد .

8-با تاثیر بر روی مکانیسم های مهاری کورتکس ، باعث افزایش ایمپالس های نزولی ضد درد بر روی شاخ خلفی و مهار احساس درد در سطح کورتکس می شود .

9-فعالیت های فیبرهای عصبی غیر درد از نوع فیبر Aaبالا می رود و افزایش این ایمپالس ها روی شاخ خلفی نخاع ، در لایه 2 در ماده ژلاتینی باعث کاهش احساس درد ، از طریق کند کردن انتقال ایمپالس درد با کنترل مکانیسمGate  می شود .

10-لیزر باعث افزایش ATPسلولی می شود . یعنی با تحریک سلولی (Biostimulation) متابولیسم بافتی از مسیر بی هوازی انتقال می یابد و کاهش متابولیت های اسیدی که از محرک های رسپتورهای درد هستند ، حاصل می شود .

 

 

 آنچه بیماران باید بدانند :

(دکتر کاربان)

 درمان با لیزر باید به طور منظم و یا طبق نظر پزشک صورت گیرد . جلسات درمانی معمولا" به صورت هفته ای 3-2 بار در نظر گرفته می شود که این به علت جلوگیری از رسیدن به دوز باری است . در بعضی موارد جلسات درمان بیشتر تکرار می گردد .

مزایای لیزردرمانی شامل تقلیل دوران درمان به حدود نصف و کاهش در اثر علائم بالینی همراه با بهبود کارآیی عضو ، عدم نیاز به استفاده از داروهای ضد درد و ضد التهاب ، عدم عفونت و تحمل ضرب از طرف بیماراست .

عوارض گزارش شده برای لیزردرمانی شلامل عوارض چشمی ، واکنش درد ، احساس کاذب سلامت ، احساس خستگی ، افت فشار خون و سرگیجه می باشد .

 

 

برای پرهیز از این عوارض نکات زیر باید رعایت شود :

      1-    استفاده از عینک مناسب

2-    در مورد واکنش درد باید به بیمار گفته شود این پدیده  کوتاه مدت است و در جلسات اول تظاهر می یابد و بعد از مدتی از بین می رود .

3-    به بیمار تذکر داده می شود علیرغم این که درد کاهش پیدا کرده ولی باید احتیاط لازم را داشته باشد و از وارد کردن استرس بر ضایعه اصلی پرهیز کند .

4-    در احساس خستگی به دنبال درمان که بسیار شایع می باشد توصیه به ادامه درمان می شود زیرا این خستگی ناشی از کاهش درد و متعاقب آن کاهش تلاش جسمی است .

     5-در مواقع کاهش فشار خون و سرگیجه بهتر است بیماران قبل از درمان مایعات کافی بنوشند و پس از مدتی استراحت از بستر برخاسته و بلافاصله فعالیتی انجام ندهند

 

 

منبع:فیزیوتراپی تخصصی

 


برچسب‌ها: لیزر درمانی, کاربرد لیزر در درمان, لیزر تراپی, لیزر درمانی در برطرف کردن آسیبهای ورزشی, متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۱/۱۰/۲۰ | 12:3 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

حتی‌ پیش‌ از كشف‌ لیزر(1) ( LASER) در سال‌ 1960 ، مفهوم‌ آن‌ با عنوان‌ «اشعه‌ مرگ» برای‌ خوانندگان‌ داستان های‌ علمی‌ آشنا بود. هنوز هم‌ خیلی ها همین‌ تصور را دارند، اما امروزه‌ لیزر كاربردهای‌ فراوانی‌ دارد و به‌ صورت‌ ابزارهای‌ متداول‌ در مغازه‌ها، ادارات، كارخانه‌ ها و حتی‌ در خانه‌ها استفاده‌ می‌ شود.

به‌ ساده‌ترین‌ بیان، لیزر را می ‌توان‌ منبعی‌ از نور یا انرژی‌ تابشی‌ توصیف‌ كرد. اما لیزر ویژگی‌ های‌ بسیاری‌ دارد كه‌ آن‌ را از دیگر منابع‌ نور مانند خورشید یا چراغ‌ برق‌ متمایز می ‌كند. دستگاه‌ های‌ لیزر به‌ شكل‌ها و اندازه‌های‌ متفاوتی‌ ساخته‌ شده ‌اند. آنها ممكن‌ است‌ كوچکتر از یك‌ نقطه‌ یا آن‌ قدر بزرگ‌ باشند كه‌ برای‌ جا دادنشان‌ به‌ یك‌ ساختمان‌ نیاز باشد. اما با وجود این‌ تنوع، همه‌ آنها بر یك‌ اساس‌ كار می ‌كنند.

تابش‌ نور به‌ دو طیف‌ مرئی‌ و نامرئی‌ تقسیم‌ می ‌شود. طیف‌ مرئی‌ (نور سفید) خود از چندین‌ رنگ‌ تشكیل‌ شده‌ است. نیوتن‌ در سال‌ 1665 با تاباندن‌ نور سفید به‌ منشور شیشه ‌ای، طیف‌ رنگ‌ های‌ آن‌ (اصطلاحاً رنگ‌ های‌ متفاوت‌ رنگین ‌كمان) را مشخص‌ كرد. طیف‌ نامرئی‌ نیز شامل‌ تابش‌ مادون‌ قرمز (فرو سرخ)، میكروویو (MICROWAVE) و امواج‌ رادیویی‌ در یك‌ سر طیف‌؛ و تابش‌ فرا بنفش، اشعه‌ ایكس‌ و اشعه‌ گاما در سر دیگر طیف‌ می ‌شود. مجموع‌ این‌ها (مرئی‌ و نامرئی) تابش‌ الكترومغناطیسی‌ است.

هر یک از این‌ امواج‌‌ طول‌ موج‌ خاصی‌ دارند (منظور از طول‌ موج‌، فاصله‌ بین‌ دو قله‌ موج‌ است). اما دستگاه‌های‌ لیزر طوری‌ ساخته‌ شده ‌اند كه‌ نور خارج ‌شده‌ از آنها تنها یك‌ طول‌ موج‌ دارد (اصطلاحاً تكفام) و تمام‌ موج‌ های‌ آن‌ روی‌ هم‌ می ‌افتند (اصطلاحاً همدوس). به‌ این‌ ترتیب‌ باریكه‌ شدیدی‌ از نور تولید می‌ شود.

دستگاه‌های‌ لیزر بسته‌ به‌ آن‌ كه‌ محیط‌ فعال ‌كننده‌ آنها (ماده‌ای‌ كه‌ به‌ عنوان‌ تقویت‌ كننده‌ نور به‌ كار می ‌رود) چه‌ باشد، به‌ انواع‌ لیزرهای‌ حالت‌ جامد، گاز و مایع‌ تقسیم‌ می ‌شوند.

همان‌ طور كه‌ قبلاً اشاره‌ شد، لیزر در صنایع‌ كاربردهای‌ بسیاری‌ دارد؛ از آن برای‌ برش ‌دادن‌ و سوراخ‌ كردن‌ فلزات، جوشكاری، در مخابرات‌ نوری، در صنایع‌ نظامی‌ برای‌ دستگاه‌ های‌ بردیاب، در صنعت‌ نمایش‌ و فیلم سازی، در فروشگاه‌ها برای‌ خواندن‌ باركد(BAR CODE) اجناس، در ویدئوها و ضبط صوت‌های‌ با دیسك‌ فشرده‌ و در بسیاری‌ موارد دیگر استفاده‌ می ‌شود.

علاوه‌ بر كاربردهای‌ پر توان‌ در صنایع‌ سنگین، دستگاه‌های‌ لیزر كاربردهای‌ زیادی‌ در حوزه‌های‌ ظریف ‌تر مانند پزشكی‌ دارند؛ مثلاً در جوش ‌دادن‌ شبكیه‌ چشم، در جراحی‌ به‌ جای‌ چاقوی‌ جراحی‌ (كه‌ باعث‌ جلوگیری‌ از خونریزی‌ در محل‌ عمل‌ می‌شود)، در آنژیوپلاستی‌ عروق‌ كرونر (باز كردن‌ رگ ‌های‌ صدمه‌ دیده‌ قلب) و درمان‌ بسیاری‌ از مشكلات‌ پوستی‌، كه‌ موضوع‌ اصلی‌ این‌ نوشتار است.


شیوه‌ عملكرد لیزر در پوست‌

لیزرهای‌ متفاوتی‌ برای‌ پوست‌ به‌ كار می‌ روند. بسته‌ به‌ آن‌ كه‌ چه‌ نوع‌ آن‌ استفاده‌ شود، سلول‌ یا مولكولِ هدف‌ در پوست‌ متفاوت‌ است. نور خارج ‌شده‌ از هر لیزر طول‌ موج‌ متفاوتی‌ دارد. بنابراین‌ در هر طول‌ موج، این‌ انرژی‌ جذب‌ ماده‌ خاصی‌ می ‌شود كه‌ اصطلاحاً به‌ آن‌ كروموفور گویند. مثلاً اگر هدف‌ درمان، برداشتن‌ ضایعات‌ رنگی‌ از جمله‌ لكه‌های‌ قهوه‌ای‌ روی‌ پوست‌ باشد، كروموفور آن‌ رنگدانه‌ ملانین‌ است. در گروه‌ دیگری‌ از لیزرها ماده‌ هدف‌ آب‌ داخل‌ و خارج‌ سلولی‌ است. آب‌ نور را جذب‌ می‌ كند و تبخیر می شود. بنابراین‌ سلول‌ با از دست ‌دادن‌ رطوبت‌ خود از بین‌ می ‌رود. در حالی‌ كه‌ سلول‌ های‌ مجاور سالم‌ باقی‌ می‌ مانند. این‌ خاصیت‌ لیزر (جذب‌ توسط‌ ماده‌ كروموفور و یا آب) باعث‌ شده‌ كه‌ استفاده‌ از لیزر روشی‌ ایده‌آل‌ برای‌ از بین‌ بردن‌ بسیاری‌ ضایعات‌ پوستی‌ باشد؛ زیرا:

- احتیاج‌ به‌ عمل‌ جراحی‌ حذف‌ می‌ شود.

- درمان‌ معمولاً بدون‌ درد است‌ و یا فقط‌ با بی ‌حسی‌ موضعی‌ انجام‌ می‌ شود.

- خونریزی‌ و نیز اِسكار= SCAR ( جای زخم ِ عمل) بسیار كمتر از سایر روش‌هاست.

- زمان‌ كار اغلب‌ بسیار كوتاه‌ تر از دیگر روش‌هاست.

- در بعضی‌ موارد، تنها راه‌ درمان‌ برای‌ مشكل‌ پوستی‌ استفاده‌ از لیزر است.


موارد استفاده‌ از لیزر در پوست‌

- ضایعات‌ مربوط‌ به‌ عروق‌ پوست‌ (مانند ماه‌ گرفتگی، عروق‌ گشاد شده‌ سطحی‌ در صورت‌ و پاها).

- اِسكارها (شامل‌ لك‌ های‌ قرمز، سفید، قهوه‌ای‌ و گوشت‌ اضافه‌ كه‌ از ضایعات‌ قبلی‌ به‌ جا مانده‌ باشد).

- ترك‌ های‌ پوست، فرورفتگی‌های‌ ناشی‌ از جوش‌ و...چین و چروک  و زگیل‌ های‌ ویروسی.

- ضایعات‌ رنگدانه ‌ای‌ (مانند لك‌ های‌ ناشی‌ از آفتاب، لك‌ هایی‌ كه‌ اصطلاحاً «شیرقهوه» نامیده‌ می ‌شوند، بعضی‌ از خال‌ های‌ عمقی‌ پوست).

- خالكوبی‌ و لک های‌ باقیمانده‌ از خراشیدگی‌ها و تصادفات.

- برداشتن‌موهای زائد .

با توجه‌ به‌ تعدد بیماری‌های‌ پوستی، لازم‌ است‌ بیمار توسط‌ متخصص‌ معاینه‌ و نوع‌ ضایعه‌ دقیقاً تشخیص‌ داده‌ شود. سپس‌ پزشك‌ با در نظر گرفتن‌ میزان‌ كارآیی‌ لیزر برای‌ آن‌ بیماری، در مورد انجام‌ لیزر درمانی‌ تصمیم‌ خواهد گرفت.


عوارض‌ جانبی‌

لیزر در كنار اثرات‌ خوب، به‌ ندرت‌ عوارض‌ جانبی‌ نیز دارد. البته‌ پیش‌ از درمان، این‌ عوارض‌ به‌ اطلاع‌ بیمار می ‌رسد. پزشك‌ نیز با در نظر گرفتن‌ تمام‌ جوانب، سعی‌ خواهد كرد آنها را به‌ حداقل‌ برساند. بسته‌ به‌ این‌ كه‌ از چه‌ سیستم‌ لیزری‌ و در درمان‌ چه‌ ضایعه‌ ای‌ از این‌ تكنولوژی‌ استفاده‌ شود، عوارض‌ متفاوت‌ خواهد بود. در یك‌ نگاه‌ كلی‌ می‌ توان‌ به‌ این‌ موارد اشاره‌ كرد:

- درد؛ كه‌ غالباً خفیف‌ است‌ و می ‌توان‌ آن‌ را با استفاده‌ از بی‌ حس ‌كننده‌ های‌ موضعی‌ یا تزریقی، باز هم‌ كاهش‌ داد.

- تورم؛ كه‌ بیشتر در اطراف‌ پلك‌ و گردن‌ ایجاد می‌ شود و معمولاً سه‌ تا پنج‌ روز بعد از عمل‌ از بین‌ می‌ رود.

- به‌ وجود آمدن‌ حالتی‌ شبیه‌ به‌ خون مردگی‌ زیر پوست؛ كه‌ معمولاً بلافاصله‌ بعد از عمل‌ پدید می ‌آید و طی‌ هفت‌ تا ده‌ روز محو می‌ شود.

- ایجاد تاول‌ یا دَلـَمه‌ در محل؛ كه‌ طی‌ یك‌ تا دو هفته‌ بهبود می‌یابد.

- افزایش‌ رنگ‌ پوست‌ یا كاهش‌ آن‌ در محل؛ كه‌ طی‌ سه‌ تا شش‌ ماه‌ بهبود می ‌یابد.

- پدید آمدن‌ اِسكار؛ كه‌ بسیار نادر است.

- این‌ كه‌ ضایعه‌ مورد نظر كاملاً بهبود نیابد یا عود كند.

در پایان، به‌ این‌ نكته‌ اشاره‌ می‌ كنیم‌ كه‌ به‌ لیزر باید نگاهی‌ واقع گرا داشت. انتظار بیش‌ از حد داشتن‌ منطقی‌ نیست‌ و گرفتن‌ نتیجه‌ صددرصد نیز همیشه‌ امكان‌ ندارد.منبع:تبیان


برچسب‌ها: لیزر و كاربرد آن, لیزر درمانی, لیزر کردن پوست, عوارض لیزر درمانی, متخصص طب فیزیکی و توانبخشی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : شنبه ۱۳۹۱/۱۰/۰۹ | 1:53 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ
مزايا و معايب ليزر درماني پوست
يكي از مهم‌‌‌ترين وظايف پزشك قبل از ليزردرماني صحبت با بيمار و توجيه او​ست. بيمار بايد بداند چند درصد احتمال بهبود دارد و طول دوره درمان او چقدر است.

يكي از مهم‌‌‌ترين وظايف پزشك قبل از ليزردرماني صحبت با بيمار و توجيه او​ست. بيمار بايد بداند چند درصد احتمال بهبود دارد و طول دوره درمان او چقدر است.

همچنين بايد او را از احتمال بازگشت بيماري و نيز عوارضي كه ممكن است ليزردرماني براي او ايجاد كند، آگاه كرد.

استفاده از ليزر، براي مواردي مانند از بين بردن موهاي زائد و ضايعات عروقي مثل خال‌هايي كه به آن ماه​گرفتگي مي‌گويند، لكه‌هاي رنگدانه‌اي​ يا موارد ديگري قابل استفاده بوده و تاكنون نتايج خوبي به همراه داشته است.

البته؛ ليزردرماني چندان ساده نيست و همه بيماري‌ها را نمي‌توان با ليزر درمان كرد. پزشك بايد تشخيص بدهد كه چند درصد امكان بهبود دارد يا چند دوره ليزر لازم است.

خوب است بدانيد چنانچه فردي پوست تيره داشته باشد با ليزر درماني امكان ايجاد لك در پوست وجود دارد. يا دچار سوختگي و زخم خواهد شد يا گوشت اضافي در محل ليزر به وجود مي‌آيد.

براي ليزردرماني بايد به مراكزي كه صلاحيت دارند، مراجعه كرد. در غير اين صورت عوارض و عواقبي كه متاسفانه جنبه تجارتي پيدا كرده است، ايجاد مي‌شود.

منبع : سیمرغ


برچسب‌ها: لیزر درمانی, از بين بردن موهاي زائد, معايب ليزر درماني, کاربرد لیزر درمانی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : دوشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۲ | 19:21 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

لیپولیز لیزری


لیزر لیپولیز جدیدترین تکنولوژی در کاهش میزان چربی زیر پوست می باشد که بصورت سرپائی وطی یک جلسه باعث رفع چاقیهای موضعی می شود. تا کنون بهترین روش کاهش چربیهای موضعی لیپوساکشن بوده که عوارضی همچون ناهمواری و شلی پوست ،تورم و کبودی را به دنبال داشته است .

روش لیزر لیپولیز بدلیل تابش لیزر و تحریک کلاژن سازی و جمع شدگی کلاژن سبب سفت شدن پوست می شود و همچنین تورم وکبودی بسیار کمتر یا ناچیز نسبت به روش لیپوساکشن دارد.


1. آیا لیزر لیپولیز نیازبه استراحت دارد ؟

1 تا 2 روز استراحت توصیه می شود .ولی بعضی ها قادرند همان روز به سر کار برگردند .

2. لیزر لیپولیز برای چه نواحی قابل استفاده است؟

برای بازوها ، پهلوها، رانها ، شکم ، غبغب کاربرددارد وهمچنین جهت رفع شلی پوست بازوهاوغبغب وشکم میشود.

کاهش تعرق زیر بغل – کاهش اسکارهای عمیق جای جوش صورت از کاربردهای جدید تر این نوع لیزر می باشد .

3. آیا نتایج بلافاصله قابل روئیت است ؟

بله ،وبهبودی بیشترطی چندین ماه ادامه دارد .

4. آیا اثر لیزر لیپولیز ماندگار است ؟

بله ،بزرگسالان سلولهای چربی جدید تولید نمی کنند ووقتی شخصی وزن اضافه می کند حجم سلولهای چربی بزرگتر می شود .اگر فردی دوباره وزن اضافه کند اکثرا چربی در نواحی که لیزر لیپو لیز انجام نشده است تجمع می یابد .

5. روش انجام لیزر لیپولیز چگونه است ؟

پس از بی حسی موضعی سوراخ بسیار کوچکی در پوست ایجاد می شود و از طریق آن کانولا به قطر 1-2میلی متر به زیر پوست وارد می شود .سپس کانولا به آرامی به عقب وجلو حرکت داده میشود .تا تابش لیزر به زیربه سلولهای چربی برخورد کند وسبب پاره شدن دیواره سلولهای چربی وسپس آزاد شدن چربی مایع درون سلول شود . که بعد از آن این چربی مایع به راحتی با ساکشن با فشار کم خارج شده ویا توسط بدن متابولیز شده از بین برود .

6. مزایای لیزر لیپوایز نسبت به لیپو ساکشن چیست ؟

لیزر لیپولیز برخلاف ساکشن نیاز به بیهوشی ندارد .

سبب ناهمواری سطح پوست نمی شود .

کبودی وتورم ناحیه خیلی کمتر می باشد وفرد میتواند در طی 1تا 2روز به سرکار خود باز گردد.

در ناحیه شکم مخصوصا که ساکشن اغلب باعث شلی پوست می گردد.لیزر لیپو لیزمی تواند جایگزین خوبی باشد زیرا تابش لیزر باعث جمع شدن و سفت شدن پوست میشود .

 

و...اما:

 

لیپولیز

لیپولیز به طور شایع به مفهوم تخریب بافت چربی یا کاهش بافت چربی به کار میرود .

روش های مختلفی برای لیپولیز وجوددارد :

 1. به کمک تزریق مواد داخل بافت چربی (مزوتراپی )
 2. به کمک امواج صوتی (اولتراسونیک )

 

لیزر لیپو لیز چیست وچگونه عمل می کند ؟

این سیستم لیزر که در 13 اکتبر 2006در سازمان دارو وغذای آمریکا (FDA) به تاییدرسیده است ، روشی است که طی آن از یک فیبر نور لیزر به داخل بافتی جهت رفع چاقی استفاده می شود . در اثر تابش اشعه تیزر ، چربی ها به صورت نیم مایع در می آید که می تواننند به راحتی توسط بدن جذب شوند یا از بدن خارج شوند لیزر لیپولیز تحت بی حسی موضعی انجام می شود ویک جلسه آن به مدت 1تا 3ساعت طول می کشد .

این روش منحصر به فرد از لیزر Diodeبه صورت پالسی می باشد که به صورت داخل بافتی اعمال می شود یعنی سوراخ های 1تا 2 میلی متری روی پوست ایجاد می شود و تحت بی حسی موضعی یک فیبر نوری باریک وارد زیر پوست می شود . بواسطه استفاده از لیزر لیپولیز ،‌لایه سطحی وزیر پوست به هیچ وجه نیاز به لیپوساکشن ناهمواری پیدا نمی کند در نتیجه صاف ویکدست است وعلاوه بر آن برخلاف لیپو ساکشن پوست شفت شده وجمع می شود .این روش در چاقی های خفیف ومتوسط کاملا کافی می باشد ودیگر نیازی به ساکشن نمی باشد ولی در چاقی های شدید تر در حالیکه در لایه سطحی فقط از لیزر استفاده میشود ، در لایه عمیقی علاوه بر لیزر نیاز به تخلیه چربی ها هم می باشد .

 

مرحله اصلی انجام لیزر به چه شکلی است ؟

ابتدا تحت شرایط استریل موضع مورد نظر کاملا بی حس می شود (بی حسی موضعی ) سپس سوراخهای کوچک 1تا2 میلی متری روی پوست ایجاد می شود وفیبر نوری بسیلر نازک وارد بافتهای چربی زیر پوست وانرژی معینی از لیز به چربی ها تابانده می شود که باعث تخریب سلولهای چربی می شود . در صورتی که چربی کمتر از 500 میلی لیتر باشد نیاز به اقدام دیگری نمی باشد و چربیهای تخریب شده توسط لنفاتیک بدن جذب می شود ولی در صورتی که چربی بیش از 500 میلی لیتر چربیهای مایع توسط مکش خفیفی تخلیه می شود . این کار حدود دو ساعت طول می کشد وبعد از مدت کوتاهی فرد مرخص می شود . مناسبترین نقاط بدن برای لیپولیزر عبارتند از بازو ها ،‌غبغب ، پشت ،‌پهلو ، شکم ، رانهاو.....

 

مزایای لیزر لیپولیز نسبت به ساکشن

لیزر لیپولیز بسیار ظریف وبا دستکاری بسیار کمتر ودردو تورم کمتری نشبت به لیپوساکشن همراه است به علت ظرافت کار با لیزر نتایج یبایی بسیار ایده آل وآثار ناهمواری برخلاف لیپو ساکشنهای معمولی وجود ندارد تابش لیزر درزیر پوست باعث تحریک و ساخته شدن کلاژن وسفت شدن همزمان پوست می شود تاباندن لیزر در لایه سطحی باعث رفع سلولیت میشود از نظر میزان ومقدار حذف چربیها در افرادی که مناسب باشند هیچ فرقی بالیپو ساکشن ندارد .ولی نتایج کیفی وزیبایی بسیار بهتر است وعوارض آن نا چیز است لیزر لیپولیز روش نوین رفع چربی موضعی است این تکنولوژی در ایتالیا ،‌انگلستان ، ژاپن،‌برزیل ، سوئد وطی 2سال اخیر در ایران به کار میرود .

 

آیا لیزر وساکشن رقیب هم هستند ؟

در تجمعات موضعی کوچک بافت چربی که حجمی کمتر از500 گرم دارند ،‌می توان از لیزر لیپو لیز یا لیپو ساکشن استفاده کرد،‌اما در حجم های بیشتر از 500 گرم عملا باید لیپولیز یا در جلسات مکرر انجام شود یا همراه با ساکشن باشد . از مزایای دیگر لیپولیز به امواج الکتریکی یا اولتراسونیک یا لیزر افزایش کلاژن پوست وبهبودی جریان لنفاوی، جریان خون،کاهش ورم وبهبودی سلولیت است .

 

دوره نقاهت به چه شکلی است ؟

معمولا بعد از مدت کوتاهی (1تا4ساعت )‌ فرد مرخص می شود (سرپایی وبدون نیاز به بستری )و 1تا3 روز استراحت در منزل توصیه میشود زیرا بعد از رفع اثر داروهای بی حسی درد قابل تحملی مثل درد گوفتگی وجود دارد که فرد راحت تر است در منزل باشد .حدود 2-3 هفته محل کار شده تورم دارد که خود به خود رفع می شود وپوشیدن گن ضروری است .

 

نتیجه نهایی چه موقع مشخص می شود ؟

تقریبا در همان روزها وهفته اول نتایج ابتدایی کاملا مشخص است وبه وضوح ازحجم چربی موضع کاسته می شود. ولی نتیجه نهایی نیاز به 3تا12هفته زمان دارد.

 

افرادی که مشکل چاقی دارند به سه دسته تقسیم می شوند .

 1. افرادی که فقط چاقی موضعی دارند وبه طور عمومی چاق نیستند در این صورت لیزر برای آنها ایده ال وکافی است
 2. افرادی که چاقی منتشر شدید ویکدست دارند این افراد بایداز روشهای رژیم درمانی یا جراحیهای محدود کننده دستگاه گوارش استفاده کنند
 3. افرادی که چاقی متوسط دارند ولی یک یا دو منطقه ازبدنشان عدم تناسب بیشتری دارد.


منبع:دکتر مهدی راستی
برچسب‌ها: لیپولیز لیزری, کاهش میزان چربی, عوارض لیپولیز لیزری, روش انجام لیزر لیپولیز


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۸/۱۶ | 14:47 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ


در چند سال اخیر تکنیک های استفاده از ارتعاشات اولتراسوند و حرارت نور لیزر توانسته راه خود را در خرد کردن و از بین بردن سلول های چربی در میان سایر درمان های چاقی باز کند که اختصارا به این تکنیک، لیپولیز یا خردکردن سلول های چربی می گویند.


دستگاه لیزر لیپولیز

با توجه به اینکه چاقی امروزه به معضل اساسی در جوامع مختلف تبدیل شده است، طبیعتا درمان آن هر روزه شکل جدیدتری را تجربه می کند و سعی می شود از پیشرفت های تکنولوژیک برای درمان آن استفاده شود.

در چند سال اخیر تکنیک های استفاده از ارتعاشات اولتراسوند و حرارت نور لیزر توانسته راه خود را در خرد کردن و از بین بردن سلول های چربی در میان سایر درمان های چاقی باز کند که اختصارا به این تکنیک، لیپولیز یا خردکردن سلول های چربی می گویند.

این روش یکی دیگر از روش های درمان چاقی است که امروزه باب شده است.

 

چه شرایطی باعث ایجاد نتیجه مناسب در درمان لیپولیز می شود؟

نکته ای که افراد باید از آن آگاه باشند، این است که همه افراد مراجعه کننده نمی توانند کاندیدای مناسبی برای انجام عمل لیپولیز باشند و اگر انتخاب اولیه صحیح نباشد، نتیجه نهایی به دست آمده نه مورد مطلوب بیمار خواهد بود و نه پزشک.

 

معیارهایی که برای انتخاب بیمار مناسب باید در نظر گرفت، عبارتند از:

- حجم چربی: حجم چربی در هر فردی متغیر است، اما افرادی که ضخامت چربی زیر پوستشان بین یک تا شش سانتیمتر است، می توانند جزو کاندیداهای این عمل قرار بگیرند و افرادی که ضخامت چربیشان بیشتر یا کمتر از میزان نام برده است، برای انجام عمل لیپولیز مناسب نیستند.

 

- وضعیت پوست بیمار: افرادی که افتادگی خفیف تا متوسط پوست دارند، می توانند جزو کاندیداهای عمل لیپولیز باشند، اما افرادی که افتادگی وسیع و شدید پوست دارند، لیپولیز به تنهایی نمی تواند باعث جمع شدگی یا کشیدگی پوست این بیماران شود، به همین دلیل اگر عمل لیپولیز به تنهایی در این افراد انجام شود، نتیجه عمل، پوستی شل و افتاده تر از قبل خواهد بود که ممکن است برای بیمار این نتیجه ناخوشایند باشد، اما امروزه می توان با عمل لیپوابدومینوپلاستی (به معنای حذف پوست اضافه پس از عمل لیپولیز) این افراد هم جزو کاندیداهای عمل لیپولیز قرار بگیرند.

 

- وضعیت قوام جداره شکم: افرادی که جداره شکمشان شل است (مانند کسانی که بارداری‌های متعددی داشته اند) انجام عمل لیپولیز باز هم به تنهایی پاسخگو نیست و بهتر است از روش ابدومینوپلاستی (باعث تقویت جداره شکم می شود) استفاده کنند.

 

- داشتن خواسته معقول: بیمارانی که توقع منطقی از کاهش وزن خود دارند جزو کاندیداهای مناسب هستند، اما افرادی که انتظار بیشتر از نتیجه معقول دارند، بهتر است این عمل را انجام ندهند.

اگر حجم چربی به میزان مناسب تخلیه نشود باعث فرورفتگی، شکل ناهموار، شل شدن و مختل کردن پوست آن ناحیه شده و فرد را به مخاطره می اندازد و خارج کردن 15 تا 20 کیلو چربی از بدن شخص خطرآفرین است

روش عمل لیزر لیپولیز به چه صورت است؟

یکی از مهم ترین بخش ها در عمل لیپولیز، استفاده مناسب از حجم مایع تاموسنت (این مایع قبل از لیپولیز داخل چربی تزریق می شود) است و اینکه چه حجمی از مایع در هر ناحیه از بدن فرد وارد شود نیاز به تجربه و تخصص پزشک دارد تا نتیجه مطلوبی را به همراه داشته باشد.

بعد از تزریق مایع تاموسنت، دومین نکته که در نتیجه مطلوب دخیل است، نوع دستگاه لیزر (کم‌توان و پرتوان) با طول موج مناسب است. بعد از آب کردن چربی‌ها و انجام لیپولیز، باید لیزر به مقدار کافی به پوست فرد تابیده شود. این عمل سلول‌های پوست بیمار را تحریک کرده و کلاژن بیشتری را ایجاد می کند تا پوست بیمار به مرور زمان به حالت اولیه بازگردد و از شلی پوست افراد جلوگیری می کند.

 

روش انجام لیزر لیپولیز چگونه است؟

پس از بی‌حسی موضعی، سوراخ بسیار کوچکی در پوست ایجاد می شود و از طریق آن کانولا یا آسپیراتور به قطر یک تا دو میلیمتر زیر پوست وارد می شود. سپس کانولا به آرامی به عقب و جلو حرکت داده می شود تا تابش لیزر زیر سلول های چربی برخورد کند و سبب پاره شدن دیواره سلول های چربی و سپس آزاد شدن چربی مایع درون سلول شود که بعد از آن، این چربی مایع به راحتی توسط ساکشن با فشار کم خارج شده یا توسط بدن متابولیز شده و از بین برود.

 

اگر حجم چربی خارج شده از بدن بیمار بیش از حد باشد، چه پیامدی به دنبال دارد؟

اگر حجم چربی به میزان مناسب تخلیه نشود باعث فرورفتگی، شکل ناهموار، شل شدن و مختل کردن پوست آن ناحیه شده و فرد را به مخاطره می اندازد و خارج کردن 15 تا 20 کیلو چربی از بدن شخص خطرآفرین است.

 

دوره نقاهت لیزر لیپولیز چگونه است؟

درد پس از عمل کم بوده و با داروی مسکن مناسب کنترل می شود. مختصری ورم و کبودی در محل عادی است و پس از مدتی برطرف می شود. 3 الی 4 روز بعد از عمل، فرد قادر به انجام کارهای معمول روزمره است.

 

محل های مناسب جهت لیپولیز کدامند؟

منطقه ای از بدن که چربی به صورت موضعی رسوب کرده باشد، جهت لیپولیز مناسب است. از جمله: غبغب، سینه در آقایان، شکم، پهلو، خارج و داخل ران از نقاط مناسب جهت عمل لیپولیز است.

 

قبل و بعد از عمل لیپولیز باید چه نکاتی رعایت شود؟

قبل از انجام عمل لیپولیز، باید یک جلسه مشاوره برای بیمار گذاشته شود تا در مورد نحوه عمل، فواید و عوارض آن (عوارض عمل لیپولیز بسیار ناچیز است، اما بهتر است به فرد گفته شود) توضیحات لازم ذکر شود. همچنین بعد از عمل، فرد باید تحت نظر پزشک باشد و در جلسات تعیین شده مورد معاینه قرار گیرد، زیرا مراقبت های بعد از عمل لیپولیز قسمتی از عمل است که باعث بهتر شدن نتیجه نهایی می شود. همچنین نکاتی که بعد از عمل باید فرد به آن توجه کند، پوشیدن گن‌های مناسب است که از تجمع مایعات و شلی پوست جلوگیری می کند.


منبع:تبیان


برچسب‌ها: درمان لیپولیز, عمل لیپولیز, کاربرد لیزر لیپولیز


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : دوشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۰۸ | 22:37 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

برنامه کاهش وابستگی به متادون از طریق لیزر کم توان برای اولین بار در کشور با موفقیت انجام شد.
دکتر علی رجایی، پزشک لیرز درمانی در گفتگو با مهر افزود: کسانی که تحت درمانهای دارویی (متادون) ترک اعتیاد قرار می گیرند بتدریج که اعتیاد خود به مواد مخدر را از دست می دهند، به داروهای ترک به ویژه متادون وابستگی پیدا می کنند و نیازمند آن هستند که روزانه دوز دارویی مورد نیاز خود را از طریق کلینیکهای ترک اعتیاد تامین کنند.

وی گفت: برای اینکه یک معتاد درمان شده به داروی درمانی خود اعتیاد پیدا نکند لازم است که بتدریج مقدار داروی روزانه خود را تحت نظر پزشک به صورت علمی و آرام کاهش دهد که این امر ‌نیازمند وقت، حوصله و پیگیری بیمار بوده و در بعضی موارد می تواند منجر به شکست درمان و یا اعتیاد بیمار به داروی متادون شود که موضوعی نگران کننده است.

این لیزرتراپیست با اشاره به نقش دستگاههای لیزر کم توان در کم کردن نیاز بیماران به متادون، افزود: برای اولین بار در کشور کاهش وابستگی به متادون از طریق فرآیند لیزر کم توان در جزیره کیش امکان پذیر شده است که به نحو قابل توجهی در تنظیم دوز درمانی متادون موثر است.

وی با اعلام اینکه هر نوبت لیزر حدود 20 تا 25 دقیقه زمان می برد، گفت: هر بار لیزر باعث می شود که بین 5 تا 10 میلی گرم از متادون مورد استفاده کم شود. به این ترتیب در 12 جلسه لیزر درمان، افراد از وابستگی به متادون نجات پیدا می کنند.

این پزشک لیزر درمانی با اشاره به اینکه این روش بر روی 30 نفر معتاد جوان آزمایش شده است این موفقیت علمی کاربردی خود را حاصل مطالعه، تحقیق و تجربه بالینی دو ساله دانست و اظهار امیدواری کرد که به موازات رشد تکنولوژیهای نوین لیزر و فیزیک پزشکی، علاقه و ابتکار پزشکان ایرانی در بهره برداری موثر از دانش جهانی، به کشف یافته ها و عملکردهای تازه ای در درمان اعتیاد منجر شود.

نمونه‌برداری از خون کارکنان نیروگاه اتمی برای درمان آنها در آینده

محققان ژاپنی اعلام کردند مقام‌های بهداشتی ژاپن باید به نمونه برداری از خون کارگران نیروگاه اتمی فوکوشیما اقدام کنند تا در صورتی که به طور اتفاقی تحت تأثیر تشعشات قرار گرفتند بتوان آنها را درمان کرد.

به گزارش فارس، محققان اعلام کرده‌اند که جمع آوری بانک خون برای کارگران امکان استفاده از سلول‌های بنیادین آنها برای ترمیم مغز استخوان در صورت آلودگی به تشعشعات را خواهد داد.

دکتر شوئیچی تانگوئیچی از بیمارستان توکیو و بنیاد تحقیقات سرطان ژاپن در مقاله‌ای نوشت: خطر آلودگی احتمالی در آینده به تشعشعات گذر نکرده است.

تیم‌های تحقیقاتی آماده پیوند در ژاپن و اروپا آماده هستند تا سلول‌های کارکنان این نیروگاه را جمع آوری و ذخیره کنند اما کمیسیون ایمنی اتمی ژاپن به این دلیل که این کار ممکن است آسیب‌هایی را برای کارکنان اتمی به دنبال داشته باشد از این کار امتناع می ورزد.

به نوشته رویترز جمع آوری سلول‌ها مزیتهای فراوانی را برای سلول اهدایی در بر خواهد داشت که نیازمند مطابقت سلول اهدایی و خطر رد آن توسط بدن پذیرنده است.

انجام این کار برای کارکنان این امکان را میسر می‌کند تا در صورت پیوند دیگر مجبور به مصرف داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن نشوند و به این ترتیب مقاومت بیشتری در برابر عفونت داشته باشند. در صورت ابتلا به سرطان خون در آینده‌ای دورتر هم امکان استفاده از این سلول‌ها برای درمان وجود دارد.

التبه این اقدام امکان درمان در همه شرایط را فراهم نمی‌کند و اگر تشعشعات به روده، پوست یا ریه آسیب برسانند مشکلات ناشی از آن با اهدای سلول حل نخواهد شد.

کاربرد لیزر در زیبایی پوست و درمان بیماریهای پوستی
لیزر یک نوع نور برانگیخته شده و پرانرژی است که در شرایط عادی در طبیعت دیده نمی شود ولی با تکنولوژی و وسایل خاص می‌توان آن را ایجاد کرد. لیزر با نور معمولی تفاوت‌هایی دارد که این ویژگی‌ها باعث توانایی و کاربردهای خاص لیزر می شود.
کاربرد لیزر در پزشکی و از جمله بیماری‌های پوستی از حدود ۴۰ سال پیش به صورت تحقیقاتی شروع شده و با آمدن دستگاههای جدیدتر که مؤثرتر و کم عارضه‌تر هستند جایگاه ویژه و وسیعی در درمان بیماری‌ها، پیدا کرده است.
مکانیسم اثر لیزر جذب انرژی نورانی توسط مولکول‌های بافتی است. همانطوری که در اثر تابش نور خورشید اشیاء به تدریج گرم می‌شوند، تابش لیزر نیز باعث گرم شدن، داغ شدن و نهایتاً تخریب بعضی مولکول‌های حساس بافتی می شود.
از آنجایی که لیزر تک طول موج است، فقط باعث داغ شدن و تخریب ساختمان‌های خاصی می شود. در حالی که افزایش حرارت در ساختمان‌های مجاور که حساس نیستند زیاد قابل توجه نیست. لذا با انتخاب لیزر مناسب و با دانستن ویژگی‌های بافتی می‌توان ضایعه مورد نظر را تخریب کرد در حالی که کمترین صدمه ممکن به ساختمان‌های مجاور آن وارد شود. به طور مثال لیزری که طول موج حدود ۵۸۵ نانومتر می باشد (Pulse dye Laser) بیشتر روی ساختمان عروقی اثر می‌کند لذا در مورد عروق واریسی پوست، ضایعات همانژیومی و لکه‌ها و خال‌های عروقی به کار می‌رود.

کاربرد لیزر در بیماریهای پوستی و زیبایی
به طور کلی کاربردهای لیزر را به شکل زیر می‌توان دسته‌بندی کرد: درمان ضایعات و خال‌های عروقی که معمولاً رنگ این ضایعات قرمز روشن یا تیره است. درمان انواع ضایعات رنگی و رنگدانه‌ای پوست که شامل خال‌های رنگی پوست و خالکوبی ها می شود، درمان و کاهش موهای زائد و ناخواسته بدن، کاهش چین و چروک، فرورفتگی ها و جای زخم‌های ناشی از بعضی بیماریهای پوستی از قبیل آکنه.
درمان بعضی از انواع بیماریهای پوستی از قبیل زگیل، جای زخم های برجسته و خارش دار (کلوئید)، ترک‌های پوستی ناشی از حاملگی و چاقی (Striae) و ترمیم زخم و همچنین استفاده از آن به عنوان وسیله‌ای برای برش بافت از کارایی‌های مهم این پدیده است.

انواع دستگاههای لیزر و کاربرد آنها
برای درمان ضایعات عروقی که شامل رگ‌های واریسی پوست (درصورت، اندام ها و بدن)، لکه های قرمز عروقی و خال‌های عروقی (ماه گرفتگی های قرمز) و بعضی تومورهای عروقی (گرانولوم پیوژنیکوم) است، لیزرهای (Pulse dye laser)P.D.L، Nd-YAG، آرگون قابل استفاده هستند که P.D.L مناسب تر است.
برای درمان خال‌ها و لکه‌های تیره پوستی (ماه گرفتگی آبی و یا قهوه‌ای)، خالکوبی ها (آبی، سیاه، گاهی قرمز)

از انواع این لیزرها می‌توان استفاده کرد:
Q- Switch Ruby, Q- Switch Alexandrite, Q- Switch Nd-YAG
برای درمان و کاهش موهای ناخواسته نیز از انواع لیزرهایRuby laser، Alexandrite، Diode Nd-YAG می توان استفاده نمود. همچنین یک سیستم جدید به نام (I.P.L Intense Pulse Light 0 ) که نور پرانرژی معمولی است و از جنس لیزر نیست در کاهش موهای ناخواسته مؤثر است اما تأثیر لیزر در کاستن موهای زائد، دائمی نمی باشد.
برای کاهش چین و چروک و فرورفتگی های جای زخم آکنه و سایر بیماریها می توان از لیزرهای CO۲ و Erbium YAG استفاده کرد.

لیزر CO۲ پوست را عمیق تر می‌تراشد و در کاهش چین و چروک مؤثرتر است ولی عوارض آن از جمله ایجاد جای زخم و لکه های تیره شایع تر است، لذا برای کاهش عوارض ناخواسته، Erbium YAG مناسب تر است. نتیجه این لیزرها هیچ کدام صددرصد نیست، ولی در کاهش عمق چین و چروک و زخم ها مؤثر هستند.
انواع مختلف لیزر در درمان بیماریهای مختلف پوستی کاربرد دارند ولی باید توجه داشت که برای این بیماریها، درمان‌ها و روش‌های دیگر و ارزان‌تر نیز وجود دارند، لذا در صورت عدم موفقیت سایر روشها می توان نتایج لیزر را نیز امتحان کرد.منبع:سلامت و تندرستی


برچسب‌ها: درمان اعتیاد با لیزر, لیزر تراپی, درمان بیماریهای پوستی با لیزر, طب فیزیکی و توانبخشی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : دوشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۰۸ | 21:56 | نويسنده : دکتر بیژن فروغبکارگیری لیزرهای کم توان، با توان متوسط و پرتوان در درمان اختلالات سیستم عصبی-عضلانی-اسکلتی اخیراً بسیار مورد توجه محافل علمی در سطح دنیا قرار گرفته است.

کلمه لیزر Laser مخفف (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) بوده و به معنای تقویت نور بوسیله نشر تابشی تحریک شده می باشد.

اولین منبع لیزر در سال 1960 معرفی شد و از سال 1970 استفاده پزشکی از نور لیزر در جراحی ها و سایر رشته های پزشکی آغاز گردید. با پیشرفت دستگاهها و نیز افزایش دانش از اثرات لیزر بر ارگانها، امروزه استفاده از آن بعنوان یکی از شایعترین عوامل یا مودالیته های فیزیکی بکار گرفته شده محسوب شده و باعث انقلابی در درمان بیماریهای عضلانی-اسکلتی گردیده است.

لیزر درمانی بر اساس طول موج نور بکار گرفته شده و توان آن به انواع لیزر کم توان یا لیزر سرد که معمولاً توانی کمتر از 500 میلی وات و گاهاً تا 1000 میلی وات دارند و نیز لیزر با توان متوسط که معمولاً قدرت خروجی بین 1000 تا 5000 میلی وات داشته و نیز لیزر های پر توان یا High Intensity که توان های بالاتر از 5000 میلی وات دارند تقسیم می شود. مرکز جامع توانبخشی دکتر فرخانی افتخار دارد برای اولین بار در استان اصفهان علاوه بر لیزرهای توان کم یا متوسط، لیزرهای پر توان با قدرت حداکثر 3000 وات (3/000/000 میلی وات) و حداکثر عمق نفوذ (تا 7cm) در بافتهای بدن را فراهم آورد.

لیزر تراپی با لیزرهای کم توان به نامهای مختلف از قبیل
LPLT (Low Power Laser Therapy)
LILT (Low Intensity Laser Therapy)
LLLI (Low Level Laser Irradiatiation)
MPLT (Mild Power Laser Therapy)
Cold Laser Therapy
نیز شناخته می شود.

لیزر تراپی با لیزرهای پر توان High Energy Laser Therapy تخصصی تر از لیزرهای سرد بوده و استفاده از آن بایستی بجا و با دقت بیشتری صورت گیرد. بنوبۀ خود تأثیرات درمانی این نوع لیزرها نیز سریعتر و بیشتر از لیزرهای سرد می باشد.

لیزر چه کارهایی انجام می دهد:

مکانیسم اصلی اثر کلی لیزرها تا حدودی ناشناخته است. از تأثیرات شناخته شده آن می توان موارد زیر را نام برد. مطالعات نشان داده است که چندین نوع فعالیت سلولی در اثر استفاده از لیزر تشدید می شود. از جمله ساختن پروتئین و آنزیمهای سازنده اسیدهای نوکلئیک، DNA (DNA ترانسکرپیتاز) و تشدید متابولیسم میتوکندری ها را می توان نام برد. ترمیم یا پرولیفراسیون سلولها بعد از تخریب و رشد آکسون عصبی تخریب شده مثلاً از طریق جوانه زدن یا Sprouting با لیزر درمانی دیده می شود. تحریک پاسخهای ایمونولوژیک، کاهش درد و تشدید سرعت ترمیم زخم و افزایش سرعت بازسازی عصب ها از جمله اثرات دیگر لیزر می باشد.

اثرات کلی لیزرها، بخصوص لیزرهای پر توان را می توان شامل موارد زیر دانست:

 1. اثرات فتوشیمیایی (Photochemical Effects)

 که شامل تأثیر بر میتوکندریها در اثر جذب بافتی و فعال کردن زنجیره اکسیداتیو، افزایش DNA،RNA ،ATP می شود. اینگونه تصور می شود که سیتوکروم ها در زنجیره انتقال الکترون قادرند طول موج مشخصی از لیزر را دریافت کنند. انرژی امواج لیزری باعث می شود که این زنجیره سریعتر شده و تولید ATP و سنتز زنجیره های DNA و ساخت پروتئین با سرعت بیشتری انجام گیرد. این تغییرات در صورتیکه از لیزرهای کم توان استفاده شود تا عمق 4-3 میلیمتر و با لیزرهای پر توان تا عمق 7cm قابل مشاهده است.

 1. اثرات فتومکانیکال (Photomechanical Effects)

این اثرات بیشتر مربوط به لیزرهای پر توان با ایمپالسهای کوتاه و انرژی بسیار بالا صورت می گیرد و باعث ایجاد امواج Pressure wave و اثرات تحریکی روی بافتها شده و پرولیفراسیون سلولی را تحریک می کنند.
 1. اثرات فتو حرارت(Photothermal Effects) 

دردمای 42-40 درجه اثرات انالولیک ضد درد و ضد التهاب لیزرها ظاهر می شود. انتقال انرژی به بافت بخصوص در لیزر های پر توان می تواند دمای متوسط بافت را افزایش دهد. در دمای 46-42 درجه متابولیسم بافتی به صورت برگشت پذیر کاهش یافته و باعث مهار درد در بافت می شوند. ایجاد دمای بالاتر از 46 درجه به قابل برگشت بافتی منجر شود.


موارد استفاده از لیزر تراپی: (اندیکاسیون ها) Indications for Laser therapy

 1. اثرات ضد التهابی (Anti inflammatory)
 2. اثرات ضد درد (Analgesic effects)
 3. اثرات ضد تورم (Anti edema effect)
 4. Biostimulating effects

از این اثرات در درمان بیماری های عصبی-عضلانی بصورت روز افزون استفاده می شود.
از این بیماریها می توان موارد زیر را نام برد.

 • رادیکولوپاتی ها یا التهاب ریشه های عصبی گردن و کمر در اثر دیسک، آرتروز و ...
 • بهبود انواع زخم ها (زخمهای دیابتیک، زخمهای بستر ...)
 • دردهای ناشی از التهاب تاندون (Tendinitis ها) و پیچ خوردگی های تاندونی
 • دردهای مفصلی همچون آرتروز
 • دردهای روماتیسمی مانند آرتریت روماتوئید
 • دردهای ناشی از ضربه ها و بعد از اعمال جراحی
 • دردهای ناشی از گیر افتادگی عصب مانند سندرم تونل مچ دست (در موارد خفیف و متوسط)
 • درمان آسیب های ورزشی
 • در بازسازی و تحریک رشد اعصاب محیطی مثلاً فلج عصب صورتی یا آسیب اعصاب محیطی
 • درمان دردهای ناشی از نروپاتی های محیطی مانند نروپاتی دیابتیک
 • دردهای عضلانی مانند سندرم مایوفاشیال (نقاط دردناک ماشه ای Trigger points)

عوارض جانبی و مشکلات لیزر درمانی:

از دید بسیاری از مردم حتی در این زمان لیزر چیزی جدید و خطرناك می باشد به این علت که ماهیت واقعی لیزر را نمی شناسند و یا به علت جدید بودن این روش آن را با اشعه رادیواکتیو اشتباه می گیرند. در لیزرهای فیزیوتراپی در صورتیکه اصولی و با دوز مناسب استفاده شوند فاقد عارضه جانبی بوده و هیچ خطری برای انسان ندارد.

موارد منع استفاده از لیزر

توصیه می شود که در بیماران زیر از استفاده از لیزر درمانی پرهیز شود.

 • در خانمهای حامله لیزر در ناحیه شکم، کمر و لگن نبایستی استفاده شود.
 • بیماران سرطانی و در بدخیمی ها در ناحیه تومور استفاده از لیزر ممنوع می باشد.
 • بیماران دارای Pacemaker لیزر بر روی قفسه سینه استفاده نشود.
 • بیماران حساس به نور (Photosensitive)
 • مناطق نزدیک به چشم به خصوص در لیزرهای پر توان

فرایند لیزر درمانی

چنانچه جهت بیمار لیزر درمانی تجویز شود یا توسط پزشک معالج خود جهت لیزر درمانی ارجاع گردد، پس از معاینه و تعیین پروتکل مناسب و برنامه درمانی، جلسات لیزر درمانی شروع می کرد. زمان هر جلسه بین 30-5 دقیقه بسته به نوع لیزر و محل و علت مراجعه بیمار می تواند متفاوت باشد.

ویژگی های منحصر به فرد لیزر درمانی در مرکز جامع توانبخشی

• استفاده فقط از دستگاههای (FDA Approved)، بسیاری از دستگاههای لیزر فاقد استانداردهای لازم بوده و با قیمت های بسیار کمتر بفروش می رسد. این مرکز افتخار دارد که فقط از لیزر های استاندارد و مورد تأیید FDA (سازمان دارویی آمریکا) استفاده نماید.
• همچنین علاوه بر لیزرهای کم توان و توان متوسط لیزرهای پر توان با قدرت حداکثر 3000 وات که در حال حاضر در استان اصفهان منحصر به فرد می باشد در این مرکز در اختیار بیماران قرار دارد.
• استفاده از ترکیب چندین نوع دستگاه لیزر و در نتیجه استفاده از طول موج های مختلف که در درمان بیماری های مختلف و بسته به عمق نفوذ لازم توسط پزشک متخصص تعیین می گردد.منبع:دکتر فرخانی


برچسب‌ها: لیزر, لیزردرمانی, لیزر تراپی, طب فیزیکی و توانبخشی, وبلاگ دکتر فروغ, درمان سیستم عصبی, عضلانی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۰۳ | 19:14 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ


بر روی لینک زیر کلیک کنید

مشاهده فیلم لیزر درمانی


برچسب‌ها: لیزر, درمان با لیزر, لیزر درمانی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۰۳ | 19:4 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

 
1.برای چه نوع ضایعات پوستی می توان از لیزر درمانی استفاده کرد؟
امروزه لیزر درمانی کاربردهای بسیاری در زمینه پوست و مو دارد. شایعترین کاربرد لیزر برای برداشتن و حذف موهای زائد می باشد. همچنین برای جوانسازی و بهبود چین و چروک ها و جوشگاه های آکنه به طور شایع از لیزر استفاده می کنیم و می توان از لیزر درمانی برای درمان ضایعات عروقی و بعضی از ضایعات ویروسی مثل زگیل استفاده کرد.
 
2.لیزر موهای زائد برای چه افرادی قابل انجام است؟
هر فردی که دارای موهای زائد در هر قسمتی از بدنش است می تواند از لیزر برای رهایی یافتن از موهای زائدش استفاده کند. هرچه موهای زائد مشکی تر و کلفت تر و پوست بیمار سفید تر باشد پاسخ لیزر درمانی برای موهای زائد بیشتر خواهد بود. امکان لیزر درمانی تمام موهای زائد در یک جلسه هم وجود دارد اما به شرطی که فرد از یک ماه قبل اپیلاسیون انجام نداده باشد. یعنی موها باید در جای خودشان وجود داشته باشند تا بتوانیم آن ها را لیزر کنیم تا ریشه های آن ها را با اشعه ی لیزر بسوزانیم.
 
3.منع مصرف لیزر درمانی برای موهای زائد چیست؟
اگر فردی اخیراً پوستش را برنزه کرده باشد مثلا اگر آفتاب گرفته باشد یا از سولاریوم استفاده کرده باشد، تا حداقل یک ماه بعد از برنزه شدن منع استفاده از لیزر درمانی برای موهای زائد وجود دارد زیرا احتمال سوخته شدن پوست و ایجاد لک در محل لیزر شده وجود دارد.
 
4.آیا در خانم های حامله یا شیرده امکان لیزر موهای زائد وجود دارد؟
استفاده خانم های حامله از لیزر درمانی موهای زائد ممنوع است نه به خاطر اینکه ممکن است به داخل بدن نفوذ پیدا کرده و به جنین آسیبی برساند بلکه برای احتیاط و جلوگیری از اینکه خدای نکرده اگر برای جنین اتفاقی رخ دهد مادر فکر نکند به خاطر لیزر درمانی که در دوران حاملگی انجام داده است تاثیر منفی روی جنین گذاشته است. پس لیزر درمانی را هیچگاه در دوران بارداری انجام نمی دهیم اما خانم شیرده هیچ منع مصرفی برایش وجود ندارد.
 
5.برای درمان اسکار یا جوش های فرورفته از چه نوع لیزری می توان استفاده کرد؟
برای این منظور از لیزر های لایه بردار استفاده می شود مثل لیزر اربیوم-یاگ و لیزر CO2 . خوشبختانه امروزه لیزر های نسل جدیدی به نام فراکشنال به بازار آمده اند که در واقع در هر جلسه که فرد انجام می دهد مشکلات خیلی کمی برایش ایجاد می شود و طی 4 الی 5 روز زخم ایجاد شده بهبود یافته و بیمار می تواند به سر کارش برگردد و دیگر مشکلات ناشی از لیزر های لایه بردار قدیمی برطرف شده اما مستلزم این است که چندین جلسه درمان انجام شود و فرد باید حوصله انجام این کار را داشته باشد.
 
 
 
6.آیا برای درمان ماه گرفتگی های صورت امکان استفاده از لیزر درمانی وجود دارد؟
بله، یکی از مواردی که تا قبل از ظهور لیزر ها هیچ درمانی برایش وجود نداشت همین لکه های شرابی یا Port Wine Stain ها بودند که خوشبختانه با ظهور لیزرهایی مانند PDL ما می توانیم امروزه این ضایعات را درمان کنیم. همینطور همانژیوم ها و سایر ضایعات عروقی با لیزر قابل درمان هستند اما یک جلسه درمان کافی نیست و فرد باید بداند که ممکن است درمانش تا 10 جلسه نیز به طول بینجامد.
 
7.آیا با لیزر می توان خالکوبی یا تاتو(Tattoo) را از بین برد؟
این مسئله بستگی به رنگ به کار رفته دارد. اینکه رنگ به کار رفته در تاتو Professional  و یا Amateur باشد و اینکه محل قرارگیری رنگ سطحی است و یا عمقی. تمامی این عوامل تعیین کننده هستند اما به طور کلی برای رنگ های مشکی، قهوه ای، سبز و یا آبی به خوبی می توانیم از لیزر استفاده کنیم و طی چند جلسه آن را بدون عارضه پاک کنیم. نکته مهم این است که اگر فردی تاتو کرده اما از انجام آن پشیمان باشد به هیچ عنوان زیر بار پاک کردن تاتو توسط آرایشگر نباید برود چرا که آنها از رنگ های همرنگ پوست برای استتار رنگ تاتوی قبلی استفاده می کنند و این رنگ ها با انجام لیزر درمانی مخصوص برداشتن تاتو که QS-Nd Yag  نامیده می شود تیره می شوند و درمان این تیرگی بسیار دشوار خواهد بود.
متخصصین پوست می توانند با استفاده از لیزرهای لایه بردار از جمله لیزرهای فراکشنال مثل Fractional CO2 به تدریج این رنگ های همرنگ پوست را خارج کنند و لذا اگر به اشتباه این نوع پاک کردن تاتو انجام شده باشد به متخصص پوست خود مراجعه کنید و آنها روش های مناسب درمانی را به شما ارائه خواهند داد. اما هنگام لیزر درمانی برای پاک کردن تاتو توجه داشته باشید که با یک جلسه درمان نمی توان تاتو را پاک کرد و حتماً به چند جلسه لیزر درمانی برای پاک کردن تاتو نیاز است و ممکن است شما 30 برابر هزینه ای را که برای پاک کردن تاتو به آرایشگر پرداخت نمودید را لازم باشد که متخصص پوست خود بپردازید.
 
8.کاربرد لیزر در لیپو ساکشن چیست؟
باید بگوییم امروز خوشبختانه لیزر درمانی به کمک لیپوساکشن آمده و با کمک آن می توانیم فیبر لیزر را به زیر پوست ببریم و در داخل چربی زیر جلدی، چربی را ذوب می کنیم و چربی ذوب شده را با ساکشن سپس خارج می کنیم. تفاوت این نوع لیپوساکشن نسبت به لیپوساکشن سنتی در چند چیز است. اولاً فرد باید بداند که بوسیله لیزر لیپولیز نمی توان حجم زیادی را مثل لیپوساکشن سنتی انجام داد و در هر جلسه فقط یک منطقه باید مورد عمل قرار گیرد اما این روش مزایایی هم دارد که خیلی مهم است. اولاً خطر آمبولی ریه که مسأله خیلی مهمی در لیپو ساکشن هایی که معمولاً با ابدومینوپلاستی همراه است و می تواند فرد را در معرض مرگ قرار دهد در این روش وجود ندارد زیرا حرارت لیزر باعث بسته شدن انتهای عروق لنفاتیک می شود. در ضمن لیزر باعث سفت شدن پوست شده و در واقع از افتادگی پوست که ما به کرات در لیپوساکشن معمولی شاهدش هستیم جلوگیری می کند و فرد می تواند نتایج بسیار خوبی را برای سلولیت دریافت کند. همچنین می توان برای بهبود غب غب از لیزر لیپولیز استفاده کرد.
 

 
 
 

 
 

 


 
 
 
لیزردرمانی موهای زائد
 
 
 
لیزر درمانی آکنه
 
لیزر درمانی چروک دور چشم
 
لیزر درمانی واریسهای ظریف
 
لیزر درمانی تلانژکتازی
 
لیزردرمانی روزاسه
 
لیزردرمانی لکه شرابی
 
لیزردرمانی سودوفولیکولیت پایین ریش
منبع:دکتر باریک بین

برچسب‌ها: لیزردرمانی, لیزر, درمان با لیزر, درمان ماه گرفتگی های صورت با لیزر, از بین بردن خالکوبی یا تاتو


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۰ | 13:45 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ


با توجه به فیزیولوژی لیزر های کم توان میتوان متوجه شد که این روش درمان در شاخه های مختلف پزشکی کاربرد دارد وهر روز بر تعداد بیماری هائی که از لیزر درمانی در آن استفاده می شود اضافه می شود .در این فصل به اختصار به بعضی موارد کاربرد آن اشاره می شود.


بیماری های مفاصل و عضلات:

یکی از کاربرد های بسیار شایع لیزردرمانی در بیماری های مفاصل است و  در بیماری های مختلفی نظیر آرتروزها، روماتیسم مفصلی،روماتیسم های سرونگاتیو، فیبرومیالژی، اسپوندیلیت آنکلیوزان ، دردها و شکستگی های ناشی از پوکی استخوان، التهاب مفصل تمپوروماندیبولر ، دردهای کمری ، در آسیبهای ورزشی ، در رفتگی ها و التهابات غلاف کپسول مفصلی، التهاب و تورم حاصل از پیچ خوردگی مفاصل و... کاربرد دارد.

دربیماریهای مفصلی دو پاتولوژی عمده وجود دارد 1- آسیبهای ا لتهابی ناشی از ضربه های مکانیکی مثل میکرو تروماهای ناشی از آرتروز در زانو 2- آسیبهای التهابی ناشی از واکنشهای سیستم ایمنی مانند التهاب مفاصل در آرتریت روماتوئید و دیگر بیماریهای خود ایمن مفصلی.


باتوجه به اثرات لیزر مانند اثر ضد التهاب،  ضد درد ، تسریع روند ترمیم بافتی و متعادل سازی فعالیت سیستم اتوایمون، میتوان از میزان التهاب مفصلی کاست و باعث افزایش دامنه حرکتی در مفصل درگیر شد. از طرف دیگر در آسیب های مفصلی،  عضلات اطراف مفصل نیز در گیر شده و در آنها نقاط ماشه ای تشکیل می شود که در بسیاری از مواقع منجر به درد انتشاری و تیر کشنده همراه با محدودیت بیشتر مفصل می شود. افزایش خونرسانی که توسط لیزر در این نقاط  صورت می گیرد، نقش عمده ای در کاهش درد و برطرف کردن این نقاط دارد.


بیماری های قلب وعروق:

از لیزر درمانی در درمان بیماری های ایسکمی قلبی ، فشارخون، ضایعات انسدادی عروق ، آترواسکلروزیس، واریس، ترومبوفلبیت ، آمبولی ریه،  بیماری رینود،  بیماری برگر، آریتمی های قلبی و کاهش مصرف داروهای قلبی استفاده می شود.

از آنجا که لبزر درمانی باعث ایجاد گشادی عروق ، رگ سازی جدید، افزایش گردش خون موضعی و درناژلنفاوی ، کاهش پلاک های آترو آمبولی و تجمع پلاکتی، افزایش متابولیسم هوازی می شود در این دسته از بیماریها به کار گرفته می شود.


بیماریهای گوش وحلق وبینی:

از لیزر درمانی در درمان سینوزیت، وزوزگوش ، عفونتهای گوش میانی، پارگی پرده گوش ، تورم و التهاب مکرر لوزه ها و لوزه سوم، رنیت آلرژیک، استوماتیت ،التهاب غده پاروتید، آرتریت مفصل تمپروماندیبولر، کاهش تورم و ادم ناشی از دستکاری های جراحی حلق و حنجره، ادم بدنبال جراحی رینوبلاستی و جراحی های فک و صورت استفاده می شود.

از اثرات ضد التهاب ، ضددرد، افزایش درناژلنفاوی ، متعادل سازی سیستم ایمنی و... در این بیماری ها استفاده می شود.


بیماری های زنان وزایمان:

لبزر درمانی در درمان  درد های مزمن لگن ، عفونتها و زخمهای واژینال، کیستهای بارتولن ، سردی جنسی ، دردهای ماهانه، آندومتریوزیس، نازائی لوله ای ، بر طرف کردن اسکار جراحی ها ، ماستیت و التهاب غدد شیری به کار گرفته شده است.


بیماری های گوارشی:

موارد کاربرد لبزردرمانی عبارتند از:

زخم معده ، گاستریت ، زخم اثنی عشر، التهاب پانکراس ، هپاتیت، سیروز کبدی، انسداد مجرای کبدی ، یبوست ، کولیت اولسروز و دیگر کولیت ها، شقاق و هموروئید.


بیماری های ریوی:

موارد کاربرد لبزردرمانی عبارتند از:

پنومونی، آسم، برونشیت و برونشکتازی، سل، آمپیم و عفونت های ریوی و حساسیت های آلرژیک ... .

اثرات متعادل سازی سیستم ایمنی ، گشادکنندگی برونش ، کاهش التهاب ، تسربع در ترمیم آسیب بافتی ، افزایش درناژ لنفاوی و افزایش حرکت مژکهای ریوی از اثراتی است که در درمان بیماری های ریوی به کار گرفته می شود.


بیماری های کلیه ومجاری ادراری:

 پیلو نفریت، سیستیت، اورتریت، پروستاتیت، اپدیدیمیت، عفونت های مزمن ومقاوم به درمان، انسداد های ناشی از التهاب.


بیماری های اعصاب:

انواع سردرد بخصوص میگرن، نروپاتیها مانند نورالژی تری ژمینه، نورالژی بدنبال زونا، نروپاتی های عصب صورتی، رادیکولوپاتی ها بدنبال ضربه و فشار دیسک در مراحل اولیه ، سندرم کانال کارپ، نروپاتیهای متابولیک مانند دیابت، فلج بلز، رفلکسودیستروفی سمپاتیک، بازپروری بدنبال سکته مغزی، تسریع در کاهش التهاب وآسیب اعصاب بدنبال ضربه...


بیماری های پوستی:

لیزردرمانی در درمان زخم های مزمن مقاوم به درمان مانند زخم بستر، زخمهای عروقی و زخم دیابتی، سوختگی ها ، استریا، پیشگیری از کلوئید، درمان اسکار های هیپرتوفیک، وتیلیگو، اگزما ، پسوریازیس، آکنه، روزاسه، ضایعات جلدی اسکلرودرمی، لوپوس دیسکوئید، آلوپسی، ریزش مو، ضایعات سبورئیک، ضایعات بولوز، سلولیت و زخمهای مخاطی به کار گرفته می شود.


جراحی ها:

از لیزر درمانی جهت ترمیم سریع زخم جراحی، افزایش درناژلنفاوی در جراحی ها و دستکاری های غدد لنفاوی جهت درمان لنف ادم، افزایش درصد گرفتهای پوستی، بازگشت فعالیت ارگانها بعد از جراحی بخصوص جهت فعال سازی روده ها، کاهش التهاب و ادم بدنبال رادیوتراپی در جراحی های سرطان و کاهش درد در ریکاوری استفاده می شود.


بیماری های آندوکرین ومتابولبیسم:

در درمان دیابت ، اختلالات چربی و متعادل سازسی متابولیسم و اختلالات تیروئید به کار برده می شود.


بیماری های دهان ودندان:

لیزردرمانی در این شاخه کاربرد بسیاری دارد .و مطالعات وسیعی در این طیف صورت گرفته است موارد کاربرد آن عبارتند از:

 آفت، خونریزی در دستکاری های دهان و دندان، پوسیدگی دندان، آندودنتیس، کشیدن دندان ، ژنژویت ، استوماتیت،  هرپس زوستر، کارگذاری ایمپلنت، دندان هیپر سنستیو، شکستگی فک، لکوپلاک، گلوسیت و زبان جغرافیا، زخم لب، ارتودنسی، التهاب و ادم جراحی، پریودنتیس، کاهش درد و ایجاد بیحسی، کارگذاری پروتز ها و... .


 کاربرد در بیهوشی:

امروزه لیزر به عنوان یکی از وسایل رایج و شایع درمانی در پزشکی و دندانپزشکی تبدیل شده است از اثر ضد درد ليزر هاي كم توان در كلينيكهاي درد ، واحدهاي كنترل درد حاد و ريكاوري استفاده مي شود

   كاربرد ليزر در بيهوشي به زير مجموعه هاي مختلف تقسيم مي شود:

1-   كاربرد در آماده سازي قبل از جراحي

2-   كاربرد ليزر در زمان بيهوشي و اورژانس هاي بيهوشي

3-   كاربرد در ريكاوري

4-   كاربرد در سرويس كنترل درد حاد

5-   كاربرد در كلينيك درد

6-   كاربرد در ICU


بیماری های چشم:

کاربرد لیزردرمانی در این  شاخه مورد بحث و توافق همه نیست. در هر صورت استفاده از عینک های مناسب پیشنهاد می شود. در درمان بیماری هائی نظیر کراتوکونژکتیویت، اووئیت، ایریدوسیکلیت، گل مژه ، حوادث سوختگی ، بلفاریت و آمبلوپی از لیزر کم توان استفاده شده است.


بیماری های روانی:

در درمان افسردگی ، اضطراب،  مشکلات پسیکو سوماتیک، افسردگی ناشی از بیماری های مزمن و در افزایش فعالیت کودکان عقب افتاده گزارشات درمانی وجود دارد.


بیماری های اطفال:

سوختگی ها، بیماری های ریه ، برونشیت، برونشیولیت، پنومونی، فارنزیت ، تونسلیت، شکستگیها


 انکولوژی:

کم کردن عوارض شیمی درمانی مانند استوماتیت، کاهش ادم و التهاب و زخم بدنبال رادیوتراپیمنبع: ایران لیزر

 


برچسب‌ها: کاربرد لیزر درمانی, بیماری های آندوکرین ومتابولبیسم, بیماری های پوستی, بیماری های دهان ودندان


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۰ | 13:40 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ
محققان دانشگاه تنسی یک لیزر ابر سریع ساخته اند که می تواند نوعی درمان غیر تهاجمی برای سرطان بویژه سرطان مغز ارائه کند.
به گزارش مشرق به نقل از مهر،‌ این فناوری جدید در مرکز کاربرد لیزر این دانشگاه ارائه شده و می تواند تومورهای سرطانی را جستجو و نابود کند.

این روش از لیزر فمتوثانیه استفاده می کند که بسیار سریع است و پالس های آن یک تریلیونوم ثانیه سرعت دارند.چنین سرعت بالایی امکان زوم بر روی منطقه خاصی را امکانپذیر می کند تا تومور را یافته و نقشه آن را تهیه کند.

حتی مناطقی که دسترسی به آنها دشوار است می توانند توسط این پالس های فوق کوتاه قابل دسترسی شوند همچنین امکان استفاده از پرتوهای شدید نیز با این شیوه  وجود دارد.

زمانی که منطقه سرطانی به دقت هدف قرار داده شود تنها شدت پرتو لیزر لازم است تا تومور را از بین ببرد به همین دلیل این شیوه قابلیت آن را دارد تا بسیار دقیقتر از روش های کنونی باشد و به جای اینکه بیمار تحت جراحی های دشوار قرار گیرد بتوان بیماری او را با شیوه ساده تر و بدون عوارض جانبی کمتری درمان کرد.

از آنجا که پرتو لیزر فمتوثانیه می تواند به طور دقیقی هم به صورت فضایی و هم به صورت موقتی متمرکز شود می تواند از بروز گرمای بیش از اندازه در مناطق غیرضروری جلوگیری کرد.

استفاده از پالس های نور لیزری طولانی تر مشابه با روشن نگه داشتن یک لامپ است که موجب گرم شدن و آسیب رساندن بافت سالم می شود.

این فناوری جدید بویژه برای درمان سرطان مغز مناسب است چرا که این سازوکار لیزری می تواند از لایه های نازک استخوان مانند جمجمه به شیوه غیر تهاجمی عبور کند.

به لطف این دقت، احتمال کمی دارد که به بافت سالم مغز آسیبی وارد شود.

از همه مهمتر اینکه این فناوری بر محدودیت های درمان فوتودینامیک و جراحی غلبه می کند در مواردی که احتمال برداشتن همه بافت سرطانی وجود ندارد.منبع:مشرق


برچسب‌ها: درمان سرطان مغز, لیزر درمانی, درمان تومور با لیزر, درمان فوتودینامیک


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : شنبه ۱۳۹۱/۰۷/۱۵ | 15:10 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ
بکارگیری لیزرهای کم توان، با توان متوسط و پرتوان در درمان اختلالات سیستم عصبی-عضلانی-اسکلتی اخیراً بسیار مورد توجه محافل علمی در سطح دنیا قرار گرفته است. کلمه لیزر Laser مخفف (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) بوده و به معنای تقویت نور بوسیله نشر تابشی تحریک شده می باشد. اولین منبع لیزر در سال 1960 معرفی شد و از سال 1970 استفاده پزشکی از نور لیزر در جراحی ها و سایر رشته های پزشکی آغاز گردید. با پیشرفت دستگاهها و نیز افزایش دانش از اثرات لیزر بر ارگانها، امروزه استفاده از آن بعنوان یکی از شایعترین عوامل یا مودالیته های فیزیکی بکار گرفته شده محسوب شده و باعث انقلابی در درمان بیماریهای عضلانی-اسکلتی گردیده است.لیزر درمانی بر اساس طول موج نور بکار گرفته شده و توان آن به انواع لیزر کم توان یا لیزر سرد که معمولاً توانی کمتر از 500 میلی وات و گاهاً تا 1000 میلی وات دارند و نیز لیزر با توان متوسط که معمولاً قدرت خروجی بین 1000 تا 5000 میلی وات داشته و نیز لیزر های پر توان یا High Intensity که توان های بالاتر از 5000 میلی وات دارند تقسیم می شود. مرکز جامع توانبخشی دکتر فرخانی افتخار دارد برای اولین بار در استان اصفهان علاوه بر لیزرهای توان کم یا متوسط، لیزرهای پر توان با قدرت حداکثر 3000 وات (3/000/000 میلی وات) و حداکثر عمق نفوذ (تا 7cm) در بافتهای بدن را فراهم آورد. لیزر تراپی با لیزرهای کم توان به نامهای مختلف از قبیل LPLT (Low Power Laser Therapy) LILT (Low Intensity Laser Therapy) LLLI (Low Level Laser Irradiatiation) MPLT (Mild Power Laser Therapy) Cold Laser Therapy نیز شناخته می شود. لیزر تراپی با لیزرهای پر توان High Energy Laser Therapy تخصصی تر از لیزرهای سرد بوده و استفاده از آن بایستی بجا و با دقت بیشتری صورت گیرد. بنوبۀ خود تأثیرات درمانی این نوع لیزرها نیز سریعتر و بیشتر از لیزرهای سرد می باشد. لیزر چه کارهایی انجام می دهد: مکانیسم اصلی اثر کلی لیزرها تا حدودی ناشناخته است.

از تأثیرات شناخته شده آن می توان موارد زیر را نام برد. مطالعات نشان داده است که چندین نوع فعالیت سلولی در اثر استفاده از لیزر تشدید می شود. از جمله ساختن پروتئین و آنزیمهای سازنده اسیدهای نوکلئیک، DNA (DNA ترانسکرپیتاز) و تشدید متابولیسم میتوکندری ها را می توان نام برد. ترمیم یا پرولیفراسیون سلولها بعد از تخریب و رشد آکسون عصبی تخریب شده مثلاً از طریق جوانه زدن یا Sprouting با لیزر درمانی دیده می شود. تحریک پاسخهای ایمونولوژیک، کاهش درد و تشدید سرعت ترمیم زخم و افزایش سرعت بازسازی عصب ها از جمله اثرات دیگر لیزر می باشد. اثرات کلی لیزرها، بخصوص لیزرهای پر توان را می توان شامل موارد زیر دانست: اثرات فتوشیمیایی (Photochemical Effects) که شامل تأثیر بر میتوکندریها در اثر جذب بافتی و فعال کردن زنجیره اکسیداتیو، افزایش DNA،RNA ،ATP می شود. اینگونه تصور می شود که سیتوکروم ها در زنجیره انتقال الکترون قادرند طول موج مشخصی از لیزر را دریافت کنند.


 انرژی امواج لیزری باعث می شود که این زنجیره سریعتر شده و تولید ATP و سنتز زنجیره های DNA و ساخت پروتئین با سرعت بیشتری انجام گیرد. این تغییرات در صورتیکه از لیزرهای کم توان استفاده شود تا عمق 4-3 میلیمتر و با لیزرهای پر توان تا عمق 7cm قابل مشاهده است. اثرات فتومکانیکال (Photomechanical Effects) این اثرات بیشتر مربوط به لیزرهای پر توان با ایمپالسهای کوتاه و انرژی بسیار بالا صورت می گیرد و باعث ایجاد امواج Pressure wave و اثرات تحریکی روی بافتها شده و پرولیفراسیون سلولی را تحریک می کنند. اثرات فتو حرارت(Photothermal Effects) دردمای 42-40 درجه اثرات انالولیک ضد درد و ضد التهاب لیزرها ظاهر می شود. انتقال انرژی به بافت بخصوص در لیزر های پر توان می تواند دمای متوسط بافت را افزایش دهد. در دمای 46-42 درجه متابولیسم بافتی به صورت برگشت پذیر کاهش یافته و باعث مهار درد در بافت می شوند. ایجاد دمای بالاتر از 46 درجه به قابل برگشت بافتی منجر شود.موارد استفاده از لیزر تراپی: (اندیکاسیون ها) Indications for Laser therapy اثرات ضد التهابی (Anti inflammatory) اثرات ضد درد (Analgesic effects) اثرات ضد تورم (Anti edema effect) Biostimulating effects از این اثرات در درمان بیماری های عصبی-عضلانی بصورت روز افزون استفاده می شود. از این بیماریها می توان موارد زیر را نام برد. رادیکولوپاتی ها یا التهاب ریشه های عصبی گردن و کمر در اثر دیسک، آرتروز و ... بهبود انواع زخم ها (زخمهای دیابتیک، زخمهای بستر ...) دردهای ناشی از التهاب تاندون (Tendinitis ها) و پیچ خوردگی های تاندونی دردهای مفصلی همچون آرتروز دردهای روماتیسمی مانند آرتریت روماتوئید دردهای ناشی از ضربه ها و بعد از اعمال جراحی دردهای ناشی از گیر افتادگی عصب مانند سندرم تونل مچ دست (در موارد خفیف و متوسط) درمان آسیب های ورزشی در بازسازی و تحریک رشد اعصاب محیطی مثلاً فلج عصب صورتی یا آسیب اعصاب محیطی درمان دردهای ناشی از نروپاتی های محیطی مانند نروپاتی دیابتیک دردهای عضلانی مانند سندرم مایوفاشیال (نقاط دردناک ماشه ای Trigger points)


عوارض جانبی و مشکلات لیزر درمانی: از دید بسیاری از مردم حتی در این زمان لیزر چیزی جدید و خطرناك می باشد به این علت که ماهیت واقعی لیزر را نمی شناسند و یا به علت جدید بودن این روش آن را با اشعه رادیواکتیو اشتباه می گیرند. در لیزرهای فیزیوتراپی در صورتیکه اصولی و با دوز مناسب استفاده شوند فاقد عارضه جانبی بوده و هیچ خطری برای انسان ندارد. موارد منع استفاده از لیزر توصیه می شود که در بیماران زیر از استفاده از لیزر درمانی پرهیز شود. در خانمهای حامله لیزر در ناحیه شکم، کمر و لگن نبایستی استفاده شود. بیماران سرطانی و در بدخیمی ها در ناحیه تومور استفاده از لیزر ممنوع می باشد. بیماران دارای Pacemaker لیزر بر روی قفسه سینه استفاده نشود. بیماران حساس به نور (Photosensitive) مناطق نزدیک به چشم به خصوص در لیزرهای پر توان فرایند لیزر درمانی چنانچه جهت بیمار لیزر درمانی تجویز شود یا توسط پزشک معالج خود جهت لیزر درمانی ارجاع گردد، پس از معاینه و تعیین پروتکل مناسب و برنامه درمانی، جلسات لیزر درمانی شروع می کرد.


 زمان هر جلسه بین 30-5 دقیقه بسته به نوع لیزر و محل و علت مراجعه بیمار می تواند متفاوت باشد. ویژگی های منحصر به فرد لیزر درمانی در  • استفاده فقط از دستگاههای (FDA Approved)، بسیاری از دستگاههای لیزر فاقد استانداردهای لازم بوده و با قیمت های بسیار کمتر بفروش می رسد. این مرکز افتخار دارد که فقط از لیزر های استاندارد و مورد تأیید FDA (سازمان دارویی آمریکا) استفاده نماید. • همچنین علاوه بر لیزرهای کم توان و توان متوسط لیزرهای پر توان با قدرت حداکثر 3000 وات که در حال حاضر در استان اصفهان منحصر به فرد می باشد در این مرکز در اختیار بیماران قرار دارد. • استفاده از ترکیب چندین نوع دستگاه لیزر و در نتیجه استفاده از طول موج های مختلف که در درمان بیماری های مختلف و بسته به عمق نفوذ لازم توسط پزشک متخصص تعیین می گردد. منبع: دکتر علی فرخانی

برچسب‌ها: لیزر, لیزر درمانی, عوارض لیزر, ارتروز, روماتیسم, درمان ديسك كمر وكمردرد با ليزر, ليزر ودرمان درد عضلاني ومفاصل, وبلاگ دکتر فروغ, منخصص طب فیزیکی و توانبخشی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : شنبه ۱۳۹۱/۰۷/۱۵ | 15:6 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ
با توجه به فیزیولوژی لیزر های کم توان میتوان متوجه شد که این روش درمان در شاخه های مختلف پزشکی کاربرد دارد وهر روز بر تعداد بیماری هائی که از لیزر درمانی در آن استفاده می شود اضافه می شود .در این فصل به اختصار به بعضی موارد کاربرد آن اشاره می شود. 

بیماری های مفاصل و عضلات:

یکی از کاربرد های بسیار شایع لیزردرمانی در بیماری های مفاصل است و  در بیماری های مختلفی نظیر آرتروزها، روماتیسم مفصلی،روماتیسم های سرونگاتیو، فیبرومیالژی، اسپوندیلیت آنکلیوزان ، دردها و شکستگی های ناشی از پوکی استخوان، التهاب مفصل تمپوروماندیبولر ، دردهای کمری ، در آسیبهای ورزشی ، در رفتگی ها و التهابات غلاف کپسول مفصلی، التهاب و تورم حاصل از پیچ خوردگی مفاصل و... کاربرد دارد.

دربیماریهای مفصلی دو پاتولوژی عمده وجود دارد 1- آسیبهای ا لتهابی ناشی از ضربه های مکانیکی مثل میکرو تروماهای ناشی از آرتروز در زانو 2- آسیبهای التهابی ناشی از واکنشهای سیستم ایمنی مانند التهاب مفاصل در آرتریت روماتوئید و دیگر بیماریهای خود ایمن مفصلی.

باتوجه به اثرات لیزر مانند اثر ضد التهاب،  ضد درد ، تسریع روند ترمیم بافتی و متعادل سازی فعالیت سیستم اتوایمون، میتوان از میزان التهاب مفصلی کاست و باعث افزایش دامنه حرکتی در مفصل درگیر شد. از طرف دیگر در آسیب های مفصلی،  عضلات اطراف مفصل نیز در گیر شده و در آنها نقاط ماشه ای تشکیل می شود که در بسیاری از مواقع منجر به درد انتشاری و تیر کشنده همراه با محدودیت بیشتر مفصل می شود. افزایش خونرسانی که توسط لیزر در این نقاط  صورت می گیرد، نقش عمده ای در کاهش درد و برطرف کردن این نقاط دارد.

بیماری های قلب وعروق:

از لیزر درمانی در درمان بیماری های ایسکمی قلبی ، فشارخون، ضایعات انسدادی عروق ، آترواسکلروزیس، واریس، ترومبوفلبیت ، آمبولی ریه،  بیماری رینود،  بیماری برگر، آریتمی های قلبی و کاهش مصرف داروهای قلبی استفاده می شود.

از آنجا که لبزر درمانی باعث ایجاد گشادی عروق ، رگ سازی جدید، افزایش گردش خون موضعی و درناژلنفاوی ، کاهش پلاک های آترو آمبولی و تجمع پلاکتی، افزایش متابولیسم هوازی می شود در این دسته از بیماریها به کار گرفته می شود.

بیماریهای گوش وحلق وبینی:

از لیزر درمانی در درمان سینوزیت، وزوزگوش ، عفونتهای گوش میانی، پارگی پرده گوش ، تورم و التهاب مکرر لوزه ها و لوزه سوم، رنیت آلرژیک، استوماتیت ،التهاب غده پاروتید، آرتریت مفصل تمپروماندیبولر، کاهش تورم و ادم ناشی از دستکاری های جراحی حلق و حنجره، ادم بدنبال جراحی رینوبلاستی و جراحی های فک و صورت استفاده می شود.

از اثرات ضد التهاب ، ضددرد، افزایش درناژلنفاوی ، متعادل سازی سیستم ایمنی و... در این بیماری ها استفاده می شود.

بیماری های زنان وزایمان:

لبزر درمانی در درمان  درد های مزمن لگن ، عفونتها و زخمهای واژینال، کیستهای بارتولن ، سردی جنسی ، دردهای ماهانه، آندومتریوزیس، نازائی لوله ای ، بر طرف کردن اسکار جراحی ها ، ماستیت و التهاب غدد شیری به کار گرفته شده است.

بیماری های گوارشی:

موارد کاربرد لبزردرمانی عبارتند از:

زخم معده ، گاستریت ، زخم اثنی عشر، التهاب پانکراس ، هپاتیت، سیروز کبدی، انسداد مجرای کبدی ، یبوست ، کولیت اولسروز و دیگر کولیت ها، شقاق و هموروئید.

بیماری های ریوی:

موارد کاربرد لبزردرمانی عبارتند از:

پنومونی، آسم، برونشیت و برونشکتازی، سل، آمپیم و عفونت های ریوی و حساسیت های آلرژیک ... .

اثرات متعادل سازی سیستم ایمنی ، گشادکنندگی برونش ، کاهش التهاب ، تسربع در ترمیم آسیب بافتی ، افزایش درناژ لنفاوی و افزایش حرکت مژکهای ریوی از اثراتی است که در درمان بیماری های ریوی به کار گرفته می شود.

بیماری های کلیه ومجاری ادراری:

 پیلو نفریت، سیستیت، اورتریت، پروستاتیت، اپدیدیمیت، عفونت های مزمن ومقاوم به درمان، انسداد های ناشی از التهاب.

بیماری های اعصاب:

انواع سردرد بخصوص میگرن، نروپاتیها مانند نورالژی تری ژمینه، نورالژی بدنبال زونا، نروپاتی های عصب صورتی، رادیکولوپاتی ها بدنبال ضربه و فشار دیسک در مراحل اولیه ، سندرم کانال کارپ، نروپاتیهای متابولیک مانند دیابت، فلج بلز، رفلکسودیستروفی سمپاتیک، بازپروری بدنبال سکته مغزی، تسریع در کاهش التهاب وآسیب اعصاب بدنبال ضربه...

بیماری های پوستی:

لیزردرمانی در درمان زخم های مزمن مقاوم به درمان مانند زخم بستر، زخمهای عروقی و زخم دیابتی، سوختگی ها ، استریا، پیشگیری از کلوئید، درمان اسکار های هیپرتوفیک، وتیلیگو، اگزما ، پسوریازیس، آکنه، روزاسه، ضایعات جلدی اسکلرودرمی، لوپوس دیسکوئید، آلوپسی، ریزش مو، ضایعات سبورئیک، ضایعات بولوز، سلولیت و زخمهای مخاطی به کار گرفته می شود.

جراحی ها:

از لیزر درمانی جهت ترمیم سریع زخم جراحی، افزایش درناژلنفاوی در جراحی ها و دستکاری های غدد لنفاوی جهت درمان لنف ادم، افزایش درصد گرفتهای پوستی، بازگشت فعالیت ارگانها بعد از جراحی بخصوص جهت فعال سازی روده ها، کاهش التهاب و ادم بدنبال رادیوتراپی در جراحی های سرطان و کاهش درد در ریکاوری استفاده می شود.

بیماری های آندوکرین ومتابولبیسم:

در درمان دیابت ، اختلالات چربی و متعادل سازسی متابولیسم و اختلالات تیروئید به کار برده می شود.

بیماری های دهان ودندان:

لیزردرمانی در این شاخه کاربرد بسیاری دارد .و مطالعات وسیعی در این طیف صورت گرفته است موارد کاربرد آن عبارتند از:

 آفت، خونریزی در دستکاری های دهان و دندان، پوسیدگی دندان، آندودنتیس، کشیدن دندان ، ژنژویت ، استوماتیت،  هرپس زوستر، کارگذاری ایمپلنت، دندان هیپر سنستیو، شکستگی فک، لکوپلاک، گلوسیت و زبان جغرافیا، زخم لب، ارتودنسی، التهاب و ادم جراحی، پریودنتیس، کاهش درد و ایجاد بیحسی، کارگذاری پروتز ها و... .

 کاربرد در بیهوشی:

امروزه لیزر به عنوان یکی از وسایل رایج و شایع درمانی در پزشکی و دندانپزشکی تبدیل شده است از اثر ضد درد ليزر هاي كم توان در كلينيكهاي درد ، واحدهاي كنترل درد حاد و ريكاوري استفاده مي شود

   كاربرد ليزر در بيهوشي به زير مجموعه هاي مختلف تقسيم مي شود:

1-   كاربرد در آماده سازي قبل از جراحي

2-   كاربرد ليزر در زمان بيهوشي و اورژانس هاي بيهوشي

3-   كاربرد در ريكاوري

4-   كاربرد در سرويس كنترل درد حاد

5-   كاربرد در كلينيك درد

6-   كاربرد در ICU

بیماری های چشم:

کاربرد لیزردرمانی در این  شاخه مورد بحث و توافق همه نیست. در هر صورت استفاده از عینک های مناسب پیشنهاد می شود. در درمان بیماری هائی نظیر کراتوکونژکتیویت، اووئیت، ایریدوسیکلیت، گل مژه ، حوادث سوختگی ، بلفاریت و آمبلوپی از لیزر کم توان استفاده شده است.

بیماری های روانی:

در درمان افسردگی ، اضطراب،  مشکلات پسیکو سوماتیک، افسردگی ناشی از بیماری های مزمن و در افزایش فعالیت کودکان عقب افتاده گزارشات درمانی وجود دارد.

بیماری های اطفال:

سوختگی ها، بیماری های ریه ، برونشیت، برونشیولیت، پنومونی، فارنزیت ، تونسلیت، شکستگیها 

 انکولوژی:

کم کردن عوارض شیمی درمانی مانند استوماتیت، کاهش ادم و التهاب و زخم بدنبال رادیوتراپی

منبع: ایران لیزر


برچسب‌ها: لیزر, لیزر درمانی, عوارض لیزر, ارتروز, روماتیسم, جراحی, اعصاب, وبلاگ دکتر فروغ, طب فیزیکی و توانبخشیمنبع, ایران لیزر


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۰۳ | 13:3 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ
لیزر یك منبع نور با طول موج مشخص است. نور مرئی، طول موج بسیار وسیعی دارد. اما در لیزر، طول موج خاصی را استفاده می‌كنیم.
 
اگر از لیزر بجا و درست و نیز توسط متخصص، استفاده شود، یك شیوه درمانی مناسب خواهد بود.
 
لیزر برای هر فردی مفید نیست و هر نوع مشكل یا بیماری را درمان نمی‌كند. لیزر در بسیاری موارد مثل دفع موهای زائد موثر است، در حالی كه در درمان لك باید با احتیاط استفاده شود.
 
لیزر كاربردهای فراوانی دارد؛ مثلا برای رگ‌های قرمز رنگی كه روی پوست دیده می‌شوند و قطر آن در حدود یك یا دو تار مو باشد، با یك یا دو جلسه لیزر درمانی از بین می‌رود. مورد استفاده دیگر لیزر، از بین بردن كك و مك است.
 
همچنین لكه‌های سفید روی پوست به وسیله لیزر قابل درمان است، افرادی كه دچار افتادگی پوست هستند نیز با لیزر و مصرف دارو یا تزریق، بهبود می‌یابند.
 
البته لیزر معجزه نمی‌كند، اما این تصور كه به خاطر عوارض آن نباید مورد استفاده قرار گیرد نیز اشتباه است. توجه داشته باشید كه درمان با لیزر باید با مشورت و نظارت متخصص پوست انجام شود.
 
منبع: سیمرغ


درمان در کلینیک مرکز جامع توانبخشی تبسم

جهت تماس با ما می توانید از ساعت 9 تا 21 با شماره تلفنهای زیرتماس بگیرید

66572220 (ده خط)

و یا به آدرس : 

bijanfr@gmail.com

ایمیل بفرستید.

در صورت تمایل به مراجعه حضوری به آدرس زیر مراجعه نمایید:

بزرگراه چمران – ابتدای باقرخان غربی – پلاک 89 قدیم – 26 جدید طبقه دوم 

دکتر بیژن فروغ
برچسب‌ها: لیزردرمانی, مزایا و معایب لیزردرمانی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۰۳ | 13:2 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

به وسیله لیزر نه تنها می توان رگهای واریس دردناک را تا حد زیادی بهبود بخشید ، بلکه می توان این رگهای باریک و ضعیف را دوباره به حالت اولیه بازگرداند. میلیون ها نفر از مبتلایان به واریس از گره های قرمز و دردناک در ناحیه پاها رنج می برند، این افراد امروزه می توانند امیدوار باشند که از طریق لیزردرمانی رگهای واریسی و حتی رگهای مستعد ابتلا به واریس ، درمان خواهند شد. این روش درمانی به عقیده پژوهشگران روش بسیار مطمئن و مناسبی خواهد بود. زیرا در گذشته گمان می کردند که قادر به درمان و بهبود وضعیت رگهای کوچکتر و ضعیف تر نیستند. در حالی که همین رگهای ضعیف و آسیب دیده باعث بوجودآمدن رگهای واریسی در آینده می شوند.


امروزه می توان با استفاده از لیزر این رگها را بخوبی درمان کرد و به حالت اولیه بازگرداند. در این تحقیق ۱۹۲بیمار طی ۵ ۶ ماه تحت لیزردرمانی قرار گرفتند. ۹۶ درصد این بیماران از وضعیت درمانی خود بسیار راضی بودند و طی این مدت هیچ گونه شکایتی مبنی بر بروز سوختگی پوست ، آسیب به عصبها و دیگر عوارض ناشی از استفاده مداوم از لیزر عنوان نشده است.


در گذشته پزشکان به دلیل قدرتمندبودن اشعه های لیزر و نزدیک بودن رگهای واریس به عصبها و سرخرگها ، نگران استفاده از لیزر برای درمان رگهای واریسی بودند. اما محققان عقیده دارند که با استفاده از بی حسی موضعی ، علاوه بر تخفیف درد ، مایعی رگهای واریسی را دربر می گیرد و مانند حصاری عمل می کند که از تاثیر اشعه لیزر بر رگها یا عصبهایی غیر از رگ واریسی مورد درمان ، جلوگیری به عمل می آورد.


ضمن این که در گذشته با عمل جراحی ، رگهای واریسی را مورد درمان قرار می دادند که در این صورت ۲۵ درصد امکان عودکردن مجدد رگهای واریسی وجود داشت ، اما با لیزر درمانی ، احتمال بازگشت مجدد بیماری کمتر از ۵درصد است. علت بوجودآمدن رگهای واریسی این است که بافت رگهایی که در ناحیه پا خون را به قلب می رسانند، ضعیف و ضعیف تر می شوند. در حالت عادی ماهیچه ها و عضلات پشت ساق پا، با انبساط و انقباض خود به حرکت و جریان خون به سمت قلب کمک می کنند و دریچه های قلب با بازوبسته شدن ، باعث هدایت جریان خون از سمت پا به سوی قلب می شود.


در صورتی که به هر دلیلی دریچه های قلب و ماهیچه های پشت ساق پا کار خود را به درستی انجام ندهند و یا بافت رگهای خون رسان ضعیف شوند ، خونی که به سمت قلب جریان داشت ، طی عمل ریفلاکس به پاها بازمی گردد. در این حالت خون تجمع می یابد و باعث بوجودآمدن برجستگی های قرمزرنگ در پاها می شود و به این ترتیب رگهای واریسی بوجود می آیند. زنان بسیار بیشتر از مردان مستعد ابتلا به واریس هستند. ژنتیک ، هورمون های دوران بارداری ، همگی بوجودآورنده زمینه مساعد برای ابتلا به رگهای واریسی هستند. ضمنا افرادی که مجبورند در محل کار خود ساعات طولانی سرپا بایستند ، بیشتر در معرض خطر ابتلا به واریس هستند.


نکته مهمی که پزشکان و پژوهشگران به آن اشاره کرده اند این است که لیزر درمانی به این معنی نیست که فرد برای همیشه از این بیماری خلاصی یابد، بلکه چنانچه سابقه ژنتیکی و ارثی داشته باشد، احتمال بروز مجدد بیماری زیاد خواهد بود. بنابراین بیماران بعد از لیزردرمانی هم به مراجعه مرتب به پزشک و کنترل بیماری نیاز دارند.


منبع : http://www.noor-medical-imaging.com


درمان در کلینیک مرکز جامع توانبخشی تبسم

جهت تماس با ما می توانید از ساعت 9 تا 21 با شماره تلفنهای زیرتماس بگیرید

66572220 (ده خط)

و یا به آدرس : 

bijanfr@gmail.com

ایمیل بفرستید.

در صورت تمایل به مراجعه حضوری به آدرس زیر مراجعه نمایید:

بزرگراه چمران – ابتدای باقرخان غربی – پلاک 89 قدیم – 26 جدید طبقه دوم 

دکتر بیژن فروغبرچسب‌ها: درمان واریس با لیزر, درمان در با لیزر, لیزردرمانی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۰۳ | 12:59 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ
صدمات وارده به ستون فقرات که باعث اختلال دستگاه عصبی می گردد، اصطلاحا" ضایعه طناب نخاعی(SCI) نامیده می شود. همانطورکه می دانیداین ضایعه ممکن است منجر به فلج کامل یا جزئی قسمتهائی ازبدن گردد.

تحقیق برروی لیزرتراپی یا درمان با لیزر و ترمیم طناب نخاعی بوسیله دولت ایالات متحده ازمدتها قبل سرمایه گذاری شده است.و  مبلغ  خاصی دربودجه اولیه استراتژیهای دفاعی درنظرگرفته شده است.

دلایل آسیب نخاعی


1) یک ضایعه نخاعی بدون توجه به علل جزئی آن ،ممکن است براثر سقوط، تصادفات، مواجه با ضرب وشتم یا آسیبهای ورزشی حادث شده باشد.یک مثال معروف ازاین آسیب دیدگان کریستوفر ریوو (Christopher Reeve) ، هنرپیشه معروفی است که نقش سوپرمن رابازی می کرد. درآسیبهای نخاعی درواقع یک ضایعه نرولوژیکی( مربوط به سلولهای عصبی) رخ می دهد که درنتیجه آن، ارسال علائم بین مغز و قسمتهای مختلف بدن وازطریق نخاع ، تحت تاثیرقرارگرفته ومختل می شود.

 

استفاده ازنور


2) روش لیزردرمانی شامل هدایت نورلیزربا شدت خیلی کم به منطقه آسیب دیده نخاع است و روشی است بدون درد و بدون جراحی که طی آن نور از پوست وبافت ها عبورکرده و به منطقه آسیب دیده طناب نخاعی تابیده می شود.
3) بسیاری ازحوزه های پزشکی ازهمان ابتدای مطرح شدن این روش، از اینکه نوربتواند ازطریق پوست به سطح طناب نخاعی نفوذ و برروی ترمیم نخاع تاثیرگذارباشد،مخالفت می کردند. اما درحال حاضر همانطورکه FDA اثبات کرده، نور قادربه عبورازبافتها ورسیدن به طناب نخاعی است .

مشاهدات پزشکی4) دکتر جوآنیتا آندرس از بخش خدمات عمومی دانشگاه علوم بهداشتی مریلندمشاهده کرده که:" نورلیزر می تواند به عنوان یک عامل ترمیم کننده یا حفاظت کننده عصب ، برای درمان ضایعات وبیماریهای دستگاه عصبی مرکزی(CNS) مورداستفاده قرارگیرد و این مسئله، موضوع جدیدی است که توجهات جامعه پزشکی را خیلی سریع به خود جلب کرده است".

 

ترمیم


5) مطابق با تحقیق دکتر آندرس و همکاران او، لیزر درمانی "باعث افزایش قابل ملاحظه میزان ترمیم آکسونهای ناحیه کورتیکواسپاینال (Corticospinal) شده و طول ترمیم آکسونی را زیادمی کند." این موضوع می تواند به این مفهوم باشد که نوردرمانی قادرخواهدبود ارتباطات عصبی بین مغز ونخاع رامجددا"برقرارنماید.

کاربرد


6) تاکنون تحقیق و آزمایش درزمینه لیزردرمانی به ویژه درمورد طناب نخاعی تنها محدودبه حیوانات و جسدانسان بوده است.با وجوداینکه پزشکان تمایل ندارند، دراین خصوص اظهارات شجاعانه ای رابیان کنند، اما آنها آمادگی دارند تا درمورددرمان فلج انسانها ، نیز ازاین روشها استفاده کنندودکتر آندرس پیش بینی کرده که این موضوع به زودی امکان پذیر خواهدشد.
 

سایرمزایای لیزردرمانی7) جداازوعده ای که درمورد درمان ضایعات نخاعی بالیزرداده شده است، لیزردرمانی مزایای دیگری نیزدارد. به عنوان مثال با لیزر می توان دردهای حاد ومزمن را تسکین ، میزان خون رسانی به اعضاء بدن راافزایش، سیستم ایمنی بدن ویایانه های اعصاب را تحریک ، بافتهای عضلانی و کلاژن را ایجاد ، سلولهای جدید سالم را تولید، وضعیت بهبودی زخمها و تشکیل لخته را بهبود و التهابات بدن را کاهش داد.
 

****


منبع: مقاله " لیزردرمانی برای آسیبهای نخاعی" -مترجم: مهندس عباس كاشي - (ohealth2007@yahoo.com) - انتشار : مركز ضايعات نخاعي جانبازان -آذر ماه 1388 - برگرفته از سایت : http://www.ehow.com


درمان در کلینیک مرکز جامع توانبخشی تبسم

جهت تماس با ما می توانید از ساعت 9 تا 21 با شماره تلفنهای زیرتماس بگیرید

66572220 (ده خط)

و یا به آدرس : 

bijanfr@gmail.com

ایمیل بفرستید.

در صورت تمایل به مراجعه حضوری به آدرس زیر مراجعه نمایید:

بزرگراه چمران – ابتدای باقرخان غربی – پلاک 89 قدیم – 26 جدید طبقه دوم 

دکتر بیژن فروغبرچسب‌ها: لیزردرمانی برای آسیبهای نخاعی, لیزردرمانی, لیزر درمانی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۰۳ | 12:58 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

تابش نور خورشيد بطور مكرر و طولاني مدت باعث پيري پوست وايجاد چين و چروك در پوست مي‌شود كه يكي از بهترين روشهاي درماني آن ليزر درماني است.
بر اساس يك مقاله علمي كه توسط پروفسور "شيدا شمس" در اولين سمينار روشهاي درماني نوين در جراحي و زيبايي پوست ارايه شد،تابش نور خورشيد به پوست انسان باعث خرابي فيبرهاي كلاژن و فيبرهاي ارتجاعي پوست مي‌شود.
بر اساس اين مقاله تاكنون ليزرهاي متعددي براي درمان پيري پوست به كار رفته است كه مهمترين آنها ليزهاي ساينده
و غير ساينده
است.
ليزرهاي ساينده عوارض بيشتري ايجاد مي‌كنند ،همچنين انجام آنها كارورزي بيشتري احتياج دارد.در سال‌هاي اخير سعي زيادي شده كه ليزرهاي غير ساينده بهتري ساخته شود.
بر پايه اين مقاله در حال حاضر هنوز بهترين ليزر براي از بين بردن چين و چروك صورت ،ليزر ‪
ultrapulse
CO2است كه نكته مهم در موفقيت درماني با اين ليزر مراقبت بعد از عمل و تسريع ترميم زخم و جلوگيري از عوارض آن مي‌باشد.
بر اساس اين مقاله ‪
۲۴ساعت قبل از ليزر حتما پيشگيري از عفونت به وسيله آنتي بيوتيك بايد انجام گيرد.قبل از ليزر درماني احتياج به درمان مخصوص پوستي نيست فقط جلوگيري از نور خورشيد بوسيله كرمهاي ضد آفتاب لازم است.
همانطوريكه در دنيا بيشتر متداول است تمامي صورت را كمتر ليزر مي كنند بلكه فقط در نواحي كه بيشتر چين و چروك وجود دارد مثل پلك تحتاني پشت لب و غيره ليزر انجام مي‌شود كه عوارض كمتري دارد و فقط بي‌حسي موضعي كافي است.
درمواردي كه تمام صورت نياز به درمان داشته باشد از روش ‪
CombineTherapyاستفاده مي‌شود به اينصورت كه روي چينها ليزر صورت مي‌گيرد و روي بقيه پوست صورت پيلينگ با اسيد تريكلر استيك انجام مي‌شود.
براي پلك تحتاني فقط يك بار ليزر انجام مي‌شود و قشر سوخته را با گاز خيس، نبايد پاك كرد زيرا اين روش از اريتم طولاني جلوگيري مي‌كند.
بر اساس اين مقاله زمان بعد از ليزر مهمترين زمان است و ترميم زخم هر روز بايستي توسط پزشك انجام شود تا بهبود آن سريعتر صورت گيرد و عوارض ايجاد نكند.
در روز اول بعداز ليزر،پانسمان بسته زخم كافي است و روزهاي ديگر بايد با استفاده از سرم فيزيولوژيك شستشو و استفاده از كرم از حساسيت موضعي جلوگيري كرد.
براي جلوگيري از هيپرپيگمانتاسيون به محض اتمام پوست‌سازي داروهاي دپيگمانتانت بايد شروع شود و از مرطوب‌كننده هايي كه آلرژي زاباشند يا تحريك‌كننده يا زياد چرب‌كننده باشند استفاده نشود.
همچنين ضدآفتاب بدون فيلر شيميايي با ‪
SPFبالا و طيف پهن و از كرم پودر براي پوشاندن اريتم موقتي استفاده شود.نكته مهم ديگر همكاري تمام مدت بيمار است كه بصورت صحيح و دقيق انجام شود تا نتايج عالي حاصل شود.
بر اساس نتايج اين مقاله ليزرهاي ‪
CO2نتايج بسيار خوبي در درمان چين و چروك و پيري پوست ناشي از نور خورشيد نشان داده‌اند ،مخصوصا كه با انجام صحيح آن مي‌توان بخوبي از عوارض آن جلوگيري كرد.
اين مقاله توسط پروفسور "شيدا شمس" در اولين سمينار روشهاي درماني نوين در جراحي و زيبايي پوست ارايه شد.


درمان در کلینیک مرکز جامع توانبخشی تبسم

جهت تماس با ما می توانید از ساعت 9 تا 21 با شماره تلفنهای زیرتماس بگیرید

66572220 (ده خط)

و یا به آدرس : 

bijanfr@gmail.com

ایمیل بفرستید.

در صورت تمایل به مراجعه حضوری به آدرس زیر مراجعه نمایید:

بزرگراه چمران – ابتدای باقرخان غربی – پلاک 89 قدیم – 26 جدید طبقه دوم 

دکتر بیژن فروغبرچسب‌ها: لیزردرمانی, زیبایی و لیزردرمانی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۰۳ | 12:56 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ
عدم نیازبه بیهوشی عمومی،عمل سرپایی و ترخیص سریع بیمارموثربرای تمام سنگهای مجاری ادراری باابعادوترکیبهای مختلف،کمترین پس زنی سنگ درحین عمل،کمترین آسیب ناشی ازتخریب سنگ به بافتهای اطراف،کمترین ضایعه پرتولیزر به بافت اطراف محل سنگ،تبدیل سنگ به ذرات بسیارودرنتیجه دفع راحت وبدون دردسنگ ازجمله مزایای این نوع لیزر است.

لیزر زیبایی به عنوان یکی دیگر ازمحصولاتی است که طراحی وساخت آن به طورکامل به دست متخصصان ایرانی صورت گرفته وبه عنوان اولین لیزرپزشکی تولیدمرکز به مراکز درمانی عرضه شده است.این دستگاه پرتابل خودلیزرهای گازی بوده وازآن برای درمان ضایعات پوستی استفاده می شود.

ازجمله دستاوردهای دیگر،محصول لیزرتراپی است که دردرمان بیماری ها و اختلالات عضلانی،اسکلتی،مفصلی وعصبی کاربردگسترده ای داردکه به تازگی موردتوجه بسیارمحافل علمی دنیاقرارگرفته است.

مورداستفاده لیزرتراپی دربهبودانواع زخم ها،دردهای عضلانی،دردهای ناشی ازضرب دربعدازعمل جراحی،دردهای مفصلی همچون آرتروز،سندروم،درمان سردردهای میگرنی است.

اقلام اپتینیکی این مرکزلیزرهای نیمه هادی،رشدانواع کریستالهای لیزری،اپتیک ولایه نشانی است.لیزرهای اپیتکی باتوجه به کیفیت وتوان بالا کاربردهای  فراوانی  درضایع ساخت تجهیزات هدف یابی،رادارهای دقیق،جواهرسازی وساعت سازی،برش فلزات،جوشکاری،ساخت دستگاه ها وتیم های پیچیده ونیازمندبه اندازگیری ودقیق و....

آخرین  دستاوردهای دانشمندان ایرانی درزمینه لیزرارائه شدباتلاش وپشتکارمتخصصان ایرانی درزمینه لیزرواپتیک آخرین دستاوردهای علمی مرکزعلوم وفنون لیزرایران درنمایشگاه دستاوردهای مرکزطی علوم وفنون لیزرایران ارائه شد.

معاون تحقیقاتی علوم وفنون لیزرایران درگفت وگوباخبرنگارعلمی ایرنااظهارداشت: تکنولوژی برخی ازاین دستگاه ها تنهامتعلق به چندکشورصنعتی محدودبوده که باعنایت خداوندوتلاش وخودباوری متخصصین جوان کشور هم اکنون دراین مرکزاین دستگاه هاطراحی وساخته شده است.

وی بااشاره به تولیدات این مرکزادامه داد.سامانه لایه نشانی دقیق اپیتکی لیزرپرتوان دیسک، فیبرنوری، لیزرپرتوان  نیمه هادی،لیزرچنددیسکی،لیزرپزشکی اورلوژی،لیزرپزشکی  هولمیوم ولیزرهای  تحقیقاتی  دربخش  اپتیک،نانوتکنولوژی والکترونیک نخستین  باردراین نمایشگاه ارایه شده است.

دستگاه های لیزری(لیزرهای صنعتی)شامل دستگاه های حکاکی،دستگاه های جوش،دستگاه های برش،دستگاه های دیسک1700وات لیزرهای  فیبری است.لیزرهای پزشکی دردرمان بسیاری ازبیماری های کاربردفراوانی داردولیزرهای جراحی سنگ شکن کلیه دربیمارستان تجریش روی40بیمارباموفقیت انجام شد.


درمان در کلینیک مرکز جامع توانبخشی تبسم

جهت تماس با ما می توانید از ساعت 9 تا 21 با شماره تلفنهای زیرتماس بگیرید

66572220 (ده خط)

و یا به آدرس : 

bijanfr@gmail.com

ایمیل بفرستید.

در صورت تمایل به مراجعه حضوری به آدرس زیر مراجعه نمایید:

بزرگراه چمران – ابتدای باقرخان غربی – پلاک 89 قدیم – 26 جدید طبقه دوم 

دکتر بیژن فروغ
برچسب‌ها: لیزر, لیزردرمانی, درمان با لیزر, زیبایی با لیزر درمانی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۰۳ | 12:55 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ
تبليغات، تبليغات و باز هم تبليغات ،اين بارهم تبليغاتي درباره زيبايي ؛ تبليغاتي که در کنار تبليغات صحيح و واقعي براي خود جا باز کرده و با رنگ و لعابي خاص و يا وسوسه هزينه کمتر مي کوشند مخاطب خود را فريب بدهند ، بي آنکه خطرات و آسيب هاي احتمالي را به او گوش

به گزارش گروه اجتماعي مشرق، تبليغات گسترده  که  در رابطه با جوان سازي پوست و رفع موهاي زائد و برداشتن خال و خلاصه به کار بستن ترفند هايي به کمک روش نسبتا جديدي به نام ليزر در گوشه و کنار شهر و در برخي از مجلات زرد و فضاي کم نظارت مجازي و اينترنت ارائه مي شود اخيرا بسيار ديده مي شود.

تبليغاتي که حتي از سوي ک متخصص پوست و زيبايي مطرح نشده است و اين مرکز زيبا سازي چهره و پوست که مي خواهد موهاي زائد را از بين برده و خال و لک و جاي آکنه شما را بهبود بخشد نه يک کلنيک درماني و تخصصي پوست بلکه يک آرايشگاه زير زميني است .آرايشگاهي که شايد حتي براي انجام همان امور آرايشي نيز مجوز هاي لازم را کسب نکرده باشد و اينبار براي کسب درآمد بيشتر وارد بازي خطرناکي شده که ممکن است براي مشتريانش بسيار گران تمام شود.

گزارشهايي از يک تخلف خطرناک

بر اساس گزارشهاي رسيده برخي از آرايشگاه ها و سالن هاي زيبايي اقدام به خريد دستگاه هاي ليزر نموده و با ارائه تبليغاتي اين کار تخصصي را که فقط بايد در مراکز درماني مانند مطب و کلنيک هاي تخصصي و همچنين توسط پزشک آموزش ديده انجام شود ، به شکل غير قانوني انجام مي دهند ، کار خلافي که علاوه بر زير پا گذاشتن قانون مي تواند تبعات جبران ناپذيري را هم براي شخص استفاده کننده و هم براي کاربر دستگاه در بر داشته باشد.
در همين زمينه دکتر گلشني دبير انجمن متخصصين پوست به مشرق مي گويد :‌ليزر دستگاهي با کاربري خاص و براي موارد درماني خاص است که به هيچ عنوان نبايد در خارج از مراکز درماني به کار گرفته شود.به گفته وي بنا بر قوانين جاري درکشور و مصوبه وزارت بهداشت و پزشکي قانوني کارهاي درماني فقط بايد توسط پزشک انجام شود وانجام آن توسط افراد ديگر خلاف قانون است و مي تواند مورد پيگرد قانوني قرار گيرد .وي همچنين به کار گرفتن دستگاه ليزر را تنها براي موارد درماني مي داند و معتقد است ليزر کاربرد زيبايي ندارد که بخواهد در سالن هاي زيبايي به کار برده شود . دبير انجمن پوست و زيبايي ساده ترين درمان با ليزر را از بين بردن موهاي زائد در خانم ها ذکر مي کند که بيشترين مراجعات را نيز در برمي گيرد اما به گفته وي بايد اين درمان توسط پزشک آشنا به ليزر و آموزش ديده انجام شود .

افراد سود جوهميشه در کمينند

اين موضوعي است که هميشه به شکلي با آن مواجه بوده ايم . همواره پيشرفت علم توام با شکل گيري برخي از سوء‌استفاده ها و سود جويي هايي بوده است که نه فقط ديگران بلکه آن افراد سود جو را نيز با مشکلاتي درگير نموده است .ليزر يک روش درماني نسبتا موثر در بسياري از بيماري ها و عارضه هاي پوستي است اما مانند هر روش درماني ديگري مصون از عوارض جانبي نيست . اين مسئله را به عدم آگاهي وعدم تسلط کامل بر کاربري و نوع به کار گيري اين دستگاه اضافه کنيد در اينجاست که عمق فاجعه مراجعه به يک آرايشگاه براي درمان با ليزر مشخص مي شود . اما چرا هر کسي نمي تواند با اين دستگاه کار کند و در صورتي که کسي به اين دستگاه مسلط نباشد چه عوارضي متوجه او خواهد شد ؟ اينها سوالاتي است که دکتر گلشني اينگونه پاسخ مي دهد : دستگاه ليزر به خاطر انرژي بسيار بالايي که دارد مي تواند هم براي بيمار و هم برا ي کاربر بسيار خطرناک باشد و ميزان انرژي که از دستگاه خرج مي شود بايد کنترل شده باشد و فردي که دوره تخصصي ليزر را گذرانده مي تواند اين مي زان را تشخيص بدهد.

دبير انجمن پوست انواع ليزر هاي به کار گرفته شده براي امر درمان را برمي شمرد که هر کدام براي نوع خاصي از بيماري پوستي و با در نظر گرفتن بسياري از ملاحظات و الزامات درماني استفاده مي شود .به گفته دکتر گلشني نوعي از دستگاههاي از بين برنده موي زائد با نام "آي پي ال" احتمالا در آرايشگاهها به کار مي رود که اين دستگاه در واقه ليزر نيست بلکه نوعي از نور فشرده است که اثر درماني ليزر را نيز ندارد اما اين دستگاه نيز در صورت عدم استفاده صحيح مي تواند مشکل زا باشد .

کوري و سوختگي هاي عميق از عوارض استفاده از ليزر توسط افراد نا آگاه

دکتر گلشني عوارض متعددي را براي عدم استفاده صحيح از دستگاه ليزر برمي شمرد که يکي از آنها کوري است وي مي گويد : اگر اشعه ليزر به طور مستقيم به چشم کسي بتابد اين طول موجها از قرنيه رد شده و باعث سوختگي شديد در شبکيه چشم مي شود. همچنين اگر طول موج به درستي انتخاب نشود و فردي که کار مي کند تبحر کافي در اين زمينه نداشته باشد مي تواند سبب سوختگي شديد پوست گردد.

دبير انجمن پوست باز هم بر تخصصي بودن به کار گيري ليزر تاکيد مي کند و خاطر نشان مي کند انجمن پوست و زيبايي مسئله به کار گيري ليزر در آرايشگاه ها و توسط افراد غير متخصص را پيگيري نموده و در صورت گزارش چنين مواردي با اطلاع به مراجع ذيصلاح افراد متخلف را مورد پيگرد قانوني قرار مي دهد.

نقش ما در اين ميانه چيست ؟

گرايش هاي افراطي ما به سوي تبليغات گوناگون راه را براي سود جويي افراد متخلف باز مي گذارد . اگر ما آگاهي هاي خود را بالا برده و ساده انگار نباشيم فرصت کمتري براي سوء استفاده متخلفان بوجود مي آيد. رفع مشکلات پوستي و درمان هايي چون ريزش مو درمان هايي تخصصي است که تنها از عهده پزشک متخصص بر مي آيد . پس قبل از آنکه با مشکلات جبران ناپذير رو به شويم به ادعاي هر کسي اعتماد نکنيم .


درمان در کلینیک مرکز جامع توانبخشی تبسم

جهت تماس با ما می توانید از ساعت 9 تا 21 با شماره تلفنهای زیرتماس بگیرید

66572220 (ده خط)

و یا به آدرس : 

bijanfr@gmail.com

ایمیل بفرستید.

در صورت تمایل به مراجعه حضوری به آدرس زیر مراجعه نمایید:

بزرگراه چمران – ابتدای باقرخان غربی – پلاک 89 قدیم – 26 جدید طبقه دوم 

دکتر بیژن فروغ
برچسب‌ها: لیزردرمانی, زیبایی و لیزردرمانی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۰۳ | 12:54 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ
جام جم آنلاین: خوانندگان می‌توانند با ارسال پیامک به سامانه ۳۰۰۰۰۷۰۶ سوالات خود را در موارد مختلف مطرح و در برنامه زنده «دکتر سلام» که هر شب ساعت ٢١ از شبکه آموزش پخش می‌شود، پاسخ خود را دریافت کنند.

امروز به پرسش ما دکتر پرویز طوسی متخصص بیماری‌های پوست پاسخ می‌دهد.

یکی از مهم‌‌‌ترین وظایف پزشک قبل از لیزردرمانی صحبت با بیمار و توجیه او​ست. بیمار باید بداند چند درصد احتمال بهبود دارد و طول دوره درمان او چقدر است.

همچنین باید او را از احتمال بازگشت بیماری و نیز عوارضی که ممکن است لیزردرمانی برای او ایجاد کند، آگاه کرد.

استفاده از لیزر، برای مواردی مانند از بین بردن موهای زائد و ضایعات عروقی مثل خال‌هایی که به آن ماه​گرفتگی می‌گویند، لکه‌های رنگدانه‌ای​ یا موارد دیگری قابل استفاده بوده و تاکنون نتایج خوبی به همراه داشته است.

البته؛ لیزردرمانی چندان ساده نیست و همه بیماری‌ها را نمی‌توان با لیزر درمان کرد. پزشک باید تشخیص بدهد که چند درصد امکان بهبود دارد یا چند دوره لیزر لازم است.

خوب است بدانید چنانچه فردی پوست تیره داشته باشد با لیزر درمانی امکان ایجاد لک در پوست وجود دارد. یا دچار سوختگی و زخم خواهد شد یا گوشت اضافی در محل لیزر به وجود می‌آید.

برای لیزردرمانی باید به مراکزی که صلاحیت دارند، مراجعه کرد. در غیر این صورت عوارض و عواقبی که متاسفانه جنبه تجارتی پیدا کرده است، ایجاد می‌شود.


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

درمان در کلینیک مرکز جامع توانبخشی تبسم

جهت تماس با ما می توانید از ساعت 9 تا 21 با شماره تلفنهای زیرتماس بگیرید

66572220 (ده خط)

و یا به آدرس : 

bijanfr@gmail.com

ایمیل بفرستید.

در صورت تمایل به مراجعه حضوری به آدرس زیر مراجعه نمایید:

بزرگراه چمران – ابتدای باقرخان غربی – پلاک 89 قدیم – 26 جدید طبقه دوم 

دکتر بیژن فروغ


برچسب‌ها: لیزردرمانی, مزایا و معایب لیزردرمانی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۰۳ | 12:52 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ
جام جم آنلاین: خوانندگان می‌توانند با ارسال پیامک به سامانه ۳۰۰۰۰۷۰۶ سوالات خود را در موارد مختلف مطرح و در برنامه زنده «دکتر سلام» که هر شب ساعت ٢١ از شبکه آموزش پخش می‌شود، پاسخ خود را دریافت کنند.

امروز دکتر سعید کشاورز، متخصص پوست و مو به پرسش ما پاسخ می‌دهد.

اثر درمانی لیزر بر پوست چیست؟

لیزر یک منبع نور با طول موج مشخص است. نور مرئی، طول موج بسیار وسیعی دارد. اما در لیزر، طول موج خاصی را استفاده می‌کنیم. اگر از لیزر بجا و درست و نیز توسط متخصص، استفاده شود، یک شیوه درمانی مناسب خواهد بود.

لیزر برای هر فردی مفید نیست و هر نوع مشکل یا بیماری را درمان نمی‌کند. لیزر در بسیاری موارد مثل دفع موهای زائد موثر است، در حالی که در درمان لک باید با احتیاط استفاده شود.

لیزر کاربردهای فراوانی دارد؛ مثلا برای رگ‌های قرمز رنگی که روی پوست دیده می‌شوند و قطر آن در حدود یک یا دو تار مو باشد، با یک یا دو جلسه لیزر درمانی از بین می‌رود. مورد استفاده دیگر لیزر، از بین بردن کک و مک است.

همچنین لکه‌های سفید روی پوست به وسیله لیزر قابل درمان است، افرادی که دچار افتادگی پوست هستند نیز با لیزر و مصرف دارو یا تزریق، بهبود می‌یابند.

البته لیزر معجزه نمی‌کند، اما این تصور که به خاطر عوارض آن نباید مورد استفاده قرار گیرد نیز اشتباه است. توجه داشته باشید که درمان با لیزر باید با مشورت و نظارت متخصص پوست انجام شود.


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

درمان در کلینیک مرکز جامع توانبخشی تبسم

جهت تماس با ما می توانید از ساعت 9 تا 21 با شماره تلفنهای زیرتماس بگیرید

66572220 (ده خط)

و یا به آدرس : 

bijanfr@gmail.com

ایمیل بفرستید.

در صورت تمایل به مراجعه حضوری به آدرس زیر مراجعه نمایید:

بزرگراه چمران – ابتدای باقرخان غربی – پلاک 89 قدیم – 26 جدید طبقه دوم 

دکتر بیژن فروغ


برچسب‌ها: لیزر, لیزردرمانی, درمان با لیزر


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۰۳ | 12:50 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

 

1-     جوانسازی

با پیشرفت روز افزون تکنولوژی ، روشهای جوانسازی پوست به کمک لیزر نیز رو به پیشرفت هستند . امروزه تمایل بر این است که درمان با لیزر با حداقل عوارض برای بیمار انجام شود . خوشبختانه کلینیک لیزر بهبد با بهره برداری از پیشرفته ترین تکنولوژی دنیا مجهز به بهترین دستگاههای لیزر جهت جوانسازی پوست بدون ایجاد زخم و خونریزی است .

دستگاه  P-NAIN  مجهز به سیستم CIPL  که امروزه مقبولیت فراوانی در اروپا و آمریکا پیدا کرده است ، از طریق تابش اشعه نوری به صورت به طور اختصاصی تنها جذب رنگدانه موجود در پوست و هموگلوبین موجود در رگها را باعث می شود . سوزش مختصر هنگام عمل تنها عارضه کار با CIPL  است .

پس از انجام هیچگونه زخمی در پوست ایجاد نمی شود بلکه اشعه تابیده شده به عمق پوست نفوذ می کند و باعث تحریک کلاژن سازی می شود .  در مجموع 3 تا 6 جلسه درمان به فواصل یک ماه برای رسیدن به بهترین نتیجه لازم است .

از میان روشهای مختلف جوانسازی پوست ، موثرترین شیوه برای بر طرف کردن چروکهای متوسط تا عمیق صورت استفاده از لیزر CO2  است . درمان با لیزر CO2  در یک جلسه می تواند هم چروک های ظریف تا متوسط سطح پوست را در اطراف چشم و اطراف دهان کمتر کند ، هم با سفت کردن پوست افتادگی صورت را بهتر نماید و هم لکه های تیره ناشی از آفتاب را از سطح پوست پاک نماید .

همچنین از لیزر CO2  می توان برای درمان جای جوش و اسکارهای قدیمی نظیر آبله مرغان ، جای زخم های قدیمی ، ترکهای پوستی ناشی از بارداری و چاقی و لاغری اندامها و بسیاری از ضایعات دیگر استفاده نمود . برای درمان ضایعات دیگر پوستی نظیر زیگیل ، خالهای صاف و بر جسته و بعضی سرطانهای پوستی نیز از لیزر CO2  استفاده می شود .    یکی از مزیتهای لیزر CO2  آن است که با گرم کردن عمق پوست باعث تحریک کلاژن سازی می شود و پوست پس از مدت 6 تا 9 هفته قوام سفت تری پیدا می کند و این اثر در بسیاری از افراد 6 تا 18 ماه ادامه پیدا می کند .

 

2-     ضایعات تاتو و خالکوبی   TOTTO REMOVAL

بسیاری از افرادی که در دوران جوانی بر روی پوست خود خالکوبی انجام داده اند ، بعد از مدتی از وجود آن خسته شده و می خواهند از وجودش خلاص شوند ، برای این منظور سه روش وجود دارد :

1-      جراحی

2-      تراشیدن پوست

3-      لیزر

* برداشتن خالکوبی با جراحی فقط در مناطقی که پوست کشش کافی دارد می تواند انجام شود که البته جای زخم آن باقی می ماند .

*لایه های سطحی پوست خالکوبی شده را با میکرودرم می توان برداشت که ممکن است جای آن به صورت اسکار یا نواحی رنگ پریده بای بماند . در این روش ممکن است حتی بعد از چندین جلسه آثار تاتو باقی بماند . هر چه عمق نفوذ رنگ در پوست بیشتر باشد ، تاثیر تراشیدن پوست در از بین بردن تاتو کمتر می شود .

*موثر ترین روش از بین بردن خالکوبی لیزر می باشد . لیزر نوری پر قدرت است که توسط رنگهای تزریق شده به پوست جذب می شود . انرژِ لیزر در این رنگها به گرما تبدیل می شود و مولکولهای آن را شکسته و به قطعات کوچکتری تبدیل می کند . به این ترتیب این مولکولهای کوچکتر به راحتی از بدن دفع می شوند .

چه نوع لیزرهایی برای این کار استفاده می شود ؟

یک نوع لیزر مورد استفاده ، لیزرهای Q-SWITCHED است که بدون ایجاد زخم از طریق تکه تکه کردن قطعات رنگ موجود در پوست ، سلولهای ایمنی پوست را در بلعیدن و زدودن رنگ خالکوبی کمک می کنند .

این نوع لیزر گاهی نیاز به 10 جلسه درمان دارد و بیمار باید صبر و شکیبایی داشته و به متخصص پوست خود اعتماد داشته باشد ، بیشتر از این نوع لیزر در رنگهای ساده بخصوص سبز و آبی استفاده می شود   تاثیر لیزر در تاتوها عمیق کمتر می شود به همین دلیل تعداد جلسات لیزر به عمق رنگ و تعدد رنگها بستگی دارد .

حداقل تعداد جلسات لیزر برای از بین بردن تاتو 3 جلسه می باشد و در بعضی مواقع ممکن است تا 20 جلسه هم ادامه یابد . فاصله بین جلسات نباید از 6 تا 8 هفته کمتر باشد .

هر چه خالکوبی سطحی تر و قدیمی تر باشد راحت تر قابل پاک شدن است . شرایط خاص و مهمی در این میان وجود دارند ، مثلا اینکه هر چه رنگ به کار رفته حرفه ای تر باشد ، پاک کردن آن سخت تر است . برخی از رنگها مثل سیاه ، آبی و قهوه ای بهتر از رنگهایی مثل قرمز قابل پاک شدن است .

پاک کردن تاتو با لیزر کمی دردناک است که اغلب بیماران درد را بهراحتی تحمل می کنند مگر در مواردی که منطقه تحت درمان وسیع باشد که در این موارد از کمپرس سرد ، ترکیبات بی حس کنند موضعی و حتی داروی خواب آور می توان استفاده کرد .


منبع : www.behbodcosmetic.com  


برچسب‌ها: لیزر, لیزردرمانی, درمان با لیزر


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : دوشنبه ۱۳۹۱/۰۵/۰۲ | 22:28 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ
وقتي در سال 1917 نظريه‌هاي اوليه ليزر توسط انيشتين مطرح شد، كمتر كسي تصور آن را داشت كه ليزر تا بدين حد بتواند در تمامي زمينه‌هاي علمي رسوخ كند تا جايي كه امروزه ليزر پا به عرصه پزشكي و درمان نيز نهاده و به عنوان يك عامل درماني در زمينه‌هاي مختلف طب مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

نور معمولي تركيبي از چندين طيف اشعه نور مرئي و نامرئي است كه هر كدام طول موج خاص دارند، اما ليزر در واقع ذرات بسيار متراكمي از پرتوي نوري است كه تقويت شده و طول موج مشخص دارد.

اين نوع از پرتوي نوري، در شرايط عادي در طبيعت ديده نمي‌شود و به وسيله فناوري و وسايل خاص ايجاد مي‌شود و به علت تك‌موج بودن در قابليت انتشار كم، به صورت تقويت شده توسط سلول‌هاي بافت مدنظر جذب مي‌شود كه سلول‌هاي مجاور سالم باقي مي‌مانند.انواع ليزر

ليزرها بر اساس مواد به كار رفته يا نوع خروجي ليزر، تقسيم‌بندي متعددي دارند؛ اما آنچه در تقسيم‌بندي درماني بر اساس طول موج و توان خروجي صورت مي‌گيرد، شامل 2 گروه زير است:

ليزر پرتوان: اين گروه از ليزرها تواني در حدود 5/0 وات داشته و به علت توان بالا، انرژي بسيار بالايي به بافت مورد هدف خود وارد مي‌كنند. اين انرژي باعث ايجاد انرژي جنبشي شده و به انرژي حرارتي در نهايت در بافت هدف تبديل مي‌شود. از اين انرژي به علت نيروي اختصاصي كه تنها بر بافت هدف ايجاد مي‌كند، در جراحي استفاده مي‌شود و مي‌توان از آن به عنوان تيغ جراحي بسيار ظريف سود جست.

ليزر كم‌توان: اين گروه از ليزرها 1250 ميلي‌وات توان دارند و موجب واكنش‌هاي فتوشيميايي در سلول بافت هدف و تحريك فرآيندهاي سلولي مي‌شوند. اين نوع ليزر در بهبود و ترميم زخم‌ها بيشتر مورد استفاده قرار مي‌گيرد و به عنوان ليزرهاي تحريك‌زيستي شناخته مي‌شود.

اولين اثرات بهبود زخم و سرعت ترميم اين ليزرها در سال 1964 كشف و كم‌كم از اين نوع ليزر در جنبه‌هاي وسيعي از طب استفاده شد.

جنبه‌هاي درماني ليزر

ليزر در جراحي و سرطان: استفاده از ليزر به عنوان تيغ جراحي، با ميزان آلودگي كمتر، عفونت كمتر و سرعت بهبود بيشتر زخم پس از جراحي‌ها همراه است. از كاربرد ليزر به عنوان چاقوي جراحي در برداشتن تومورهاي مربوط به روده بزرگ، معده، مري، مثانه و ريه يا كوچك كردن تومورها استفاده مي‌شود. در سال‌هاي اخير حتي استفاده از ليزر در از ميان بردن كلافه‌ها و تومورهاي عروقي خوش‌خيم مربوط به سرطان حنجره در حال بررسي است.

جراحي‌هاي زنان مانند جراحي‌هاي فيبروم، لگن و حتي بواسير به وسيله ليزر مدنظر است. همچنين امروزه از ليزر در درمان بزرگي خوش‌خيم پروستات يا باز كردن كانال مجاري ادراري در بيماران مبتلا به سرطان پيشرفته پروستات استفاده مي‌شود.

ليزر در درمان ضايعات عروقي: با ورود ليزر به عرصه پزشكي، براي ضايعات عروقي مادرزادي مانند ماه‌گرفتگي (همانژيوم)‌ يا لكه‌هاي قرمز كه تاكنون درمان موثري وجود نداشت، درمان مناسبي يافت شد. در اين ضايعات انرژي ليزر جذب هموگلوبين شده، سبب از ميان بردن اين ضايعات مي‌شود.

همچنين از ليزر مي‌توان در از بين بردن ضايعاتي كه با افزايش رنگدانه ملانين در پوست ايجاد شده‌اند و خود را به صورت لكه‌هاي قهوه‌اي نشان مي‌دهند، محو كردن تاتو يا انواعي از خال‌هاي اكتسابي يا مادرزادي سود جست.
علاوه بر ضايعات عروقي پوستي، بيماري‌هاي عروقي ديگر چون رگ‌هاي واريسي در ناحيه تنه و اندام‌ها يا گشادي رگ‌هاي وريدي روي لب‌ها و زبان از طريق ليزر درمان‌پذيرند.

ليزر در درمان و ترميم زخم‌ها: ليزر به علت تسريع بازسازي عروق خوني، رگسازي مجدد در ناحيه زخم موجب استريل شدن سريع‌تر زخم و ازبين رفتن ميكرو‌ب‌ها مي‌شود و موجبات افزايش خون‌رساني بافتي و تقويت و فعاليت سلول‌ها را فراهم مي‌آورد كه بيشتر اكنون در زمينه بازسازي و ترميم التهابات و زخم‌ها استفاده مي‌شود.
امروزه از ليزرهاي سرد در بهبود روند ترميم زخم‌هاي بستر و زخم‌هاي بيماران ديابتي با همراهي روش‌هاي ديگر درماني استفاده مي‌شود و حتي در بهبود التهابات و و عفونت‌هاي لوزه، آلرژي بيني و عفونت بيني مي‌تواند مثمرثمر باشد.

ليزر در چشم‌پزشكي: ليزر در زمينه‌هاي وسيعي در چشم‌پزشكي كمك‌كننده است. در اصطلاح بسياري از عيوب انكساري نظير دوربيني و نزديك‌بيني از ليزر استفاده مي‌شود، همچنين انواعي از ليزر در جلوگيري از پيشرفت عوارض چشمي مربوط به بيماري ديابت نقش عمده‌اي ايفا كرده و با عمل ليزيك از رتينوپاتي ديابتي جلوگيري مي‌شود. طي سال‌هاي اخير از ليزر در درمان بيماري گلوكوم بهره مي‌گيرند.

ليزر در دندانپزشكي: ليزر در دندانپزشكي نيز وارد شده و مي‌توان از فناوري آن در تشخيص و ترميم پوسيدگي دندان و پر كردن دندان، جرم‌گيري و سفيد كردن دندان، جراحي ريشه دندان استفاده كرد همچنين از ليزرهاي سرد براي كاهش درد قبل و پس از جراحي ريشه دندان،‌كاهش التهاب و افزايش ترميم به دنبال جراحي و درمان آفت و زخم‌هاي دهاني بهره برد.

ليزر در فيزيوتراپي: از آنجا كه ليزر با اثرات فيزيولوژيك ضد درد و تسكين و حتي ترميمي اعصاب شناخته شده است، در فيزيوتراپي نيز مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

استفاده از ليزر در فيزيوتراپي زمينه وسيعي از ضايعات بافت نرم مانند كشيدگي تاندون‌ها و رباط‌ها، التهابات و پارگي تاندون‌ها و بيماري‌ها و مشكلاتي چون كمردرد، آرتروز مفاصل، دردهاي سياتيك، مشكلات عصبي مربوط به ديابت و دردهاي ناشي از شكستگي‌ها را دربر مي‌گيرد.

ليزر در زمينه بهداشت و زيبايي: كاربرد ديگري از ليزر كه اين سال‌ها بسيار مورد توجه قرار گرفته است، استفاده از آن در زمينه زيبايي و پوست است. امروزه از ليزر در از ميان بردن موهاي زايد، چين و چروك‌هاي پوستي بخصوص اطراف دهان و چشم‌ها يا آثار به‌جا مانده از آكنه يا بيماري‌هاي پوستي استفاده مي‌شود.

به نظر مي‌رسد با پيشرفت تحقيقات و بررسي‌ها، عرصه‌هاي جديدي از كاربرد ليزر در دنياي پزشكي به دنياي علم ارائه شود.


منبع : دكتر محبوبه محمدزاده


درمان در کلینیک مرکز جامع توانبخشی تبسم

جهت تماس با ما می توانید از ساعت 9 تا 21 با شماره تلفنهای زیرتماس بگیرید

66572220 (ده خط)

و یا به آدرس : 

bijanfr@gmail.com

ایمیل بفرستید.

در صورت تمایل به مراجعه حضوری به آدرس زیر مراجعه نمایید:

بزرگراه چمران – ابتدای باقرخان غربی – پلاک 89 قدیم – 26 جدید طبقه دوم 

دکتر بیژن فروغ


برچسب‌ها: لیزردرمانی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : دوشنبه ۱۳۹۱/۰۵/۰۲ | 22:1 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ

لیزر درمانی چیست؟

لیزر درمانی در طیف وسیعی از درمان های پوست و زیبایی مفید می باشد. واژه لیزرLaser به جای عبارت Light Amplification by stimulated Emission of Radiation به معنای تشعشع تولید شده توسط تقویت کننده های نوری می باشد.
در لیزر درمانی از اشعه نورانی با شدت زیاد و طول موج ویژه استفاده می شود. این نور از میان لایه بیرونی پوست شما می گذرد و در یک محل ویژه وابسته به شرایط درمان شما جذب می گردد.
لیزر درمانی در موارد زیر موثر می باشد:

ضایعات عروقی
ضایعاتی که به خوبی تشخیص داده شده اند و دارای خون هستند، به طور معمول به لیزر درمانی جواب می دهند. این ضایعات شامل عروق خونی ناخواسته (مویرگ های پاره شده) در صورت و لکه های بعد از تولد مانند لکه های Port wine می باشند. تعداد درمان های لیزری مورد نیاز، بسته به اندازه ضایعه، بین 2 تا 10 بار یا بیشتر می باشد. تاثیر نیروی جاذبه در جریان خون سیاهرگ های ساق پا باعث می شود که آنها به لیزر درمانی جواب ندهند که معمولا بهتر است با اسکلروتراپی درمان شوند. در این روش محلول ویژه ای در سیاهرگ های ناخواسته تزریق می گردد که موجب ناپدید شدن و کوچکتر شدن آنها می گردد.
 
ضایعات رنگین پوست
این ضایعات قابل درمان شامل کک مک ها، نقاط پوستی ناشی از سالخوردگی و یا اختلالات کبد (Solar Lentigos) و نقاط قهوه ای کمرنگ (Cofe au lit spots) می باشند. 
مدت لیزر درمانی جهت برطرف شدن ضایعات رنگین از بدن، 6 هفته یا بیشتر می باشند.

تاتو
اساس پاک کردن تاتو با برداشتن ضایعات رنگی یکسان است ولی طول موج اشعه نورانی، براساس جوهرهای رنگین گوناگونی که در تاتو استفاده می شود متفاوت است. به طور معمول، جوهرهای تاتو خانه ساز هندی و تاتوهای سیاه بیشتر به پاک کردن با لیزر پاسخ می دهند. تاتوهای سفید به طور معمول به درمان جواب نمی دهند.
لکه های پوستی ناشی از سوراخ کردن بینی و یا تزریق آهن نیز معمولا به لیزر درمانی خوب جواب می دهند.

برداشتن مو
برداشتن مو به کمک لیزر، هم کارایی دارد و هم طویل المدت است. فولیکولهای موهای کلفت تر و تیره تر، نوری بیشتر را نسبت به فولیکول های موی کوچکتر و کمرنگتر جذب می کنند و بدین جهت لیزر درمانی روی آنها موثرتر است. در اکثر افراد، میزان کاهش مو در نقاط درمان شده 70% یا بیشتر می شود. برداشتن مو با لیزر، احتمال رشد موهای نابجا را متوقف می کند و یا کاهش می دهد.

علایم سالخوردگی در پوست
لیزر می تواند لایه پوستی جدید ایجاد کند و علایم پیری پوست ناشی از آسیب دیدگی نور آفتاب را برطرف نماید. علایم پیری پوست شامل، چروک های نرم و ملایم و پوست هایی با خطوط و چروک زیاد می باشد که در پایان این مبحث به سالخوردگی در پوست خواهیم پرداخت.
همچنین لیزر با ایجاد لایه پوستی جدید می تواند در برطرف کردن جای باقیمانده جوش های صورت نیز مفید باشد. به طور معمول پوست شما، نیاز به یک هفته زمان پس از درمان برای بازسازی مجدد لایه بالایی پوست دارد.
خطرات دوباره سازی پوست به وسیله لیزر نسبت به 10 سال پیش کاهش یافته است ولی با این وجود نیز باز هم برای افرادی که دارای پوست تیره یا پیگمانته هستند به کار نمی رود زیرا امکان اختلال در رنگدانه های پوستی پس از درمان وجود دارد.

درمان فوتودینامیک
در این شیوه درمانی، یک فوتوسنتز کننده در محل آسیب دیده به کار گرفته می شود. سلول های ناحیه ضایعه، این فوتوسنتز کننده را جذب می کنند. خاصیت این فوتوسنتز کننده چنان است که بعدا به وسیله نور فعال شده، سلول های ناحیه ضایعه را تخریب می کند. به طور معمول این درمان برای بیماری های actinic kurtosis یا نقاط آفتاب و سرطان های پوستی سطحی همانند سرطان های سلول های بازال و بیماری باون(Bowen’s disease) به کار می رود.

لیزر لیپوساکشن و لیزر واریس
روش لیپوساکشن به معنی خارج کردن چربی های منطقه ای و موضعی با قدرت مکش است. بیش از 12 سال است که این روش در ایران انجام می شود که با دستگاههای قدیمی نیاز به بستری و بیهوشی عمومی وجود داشت و حجم چربی کمتری خارج می شد و میزان خونریزی و کاهش هموگلوبین بیشتر بود، ضمنا بیمار تحت بیهوشی عمومی و خطرات آن قرار می گرفت و احتمال آمبولی هم بیشتر بود و بیمار حدود یک سایز کم می شد. با ابداع روشهای نوین به تدریج پزشکان رو به روشهای کم خطرتر و سریعتر آوردند.
روش اولتراسونیک یکی از این روشها بود که چربی با قدرت امواج گرمایی شکسته و سپس با دستگاه مکش خارج می شد، این روش هم به علت اثرات گرمایی می تواند باعث سوختگی و از دست رفتن پوست و سوختگی بافتهای عمقی شود. لذا در حال حاضر بهترین روش همان روش مکانیکی و مکش سابق است که عارضه خاصی ندارد ولی با تبدیل دستگاهها به نوع پیشرفته تر از جمله دستگاه ارتعاشی Vibration-Lipomatic و مکش توسط هوا (Ultra suction Pneumatic) ابتدا موضع مورد نظر با یک محلول ترکیبی به نام Tumescent که به آرامی زیر پوست وارد می شود، به علت ترکیب خاص موادی که در این محلول می باشد خطر آمبولی یعنی ورود چربی های کند شده به داخل خون و انتقال به مغز یا قلب و ایجاد خسارات جبران ناپذیر که در روش های مکانیکال قبلی دیده می شد بسیار بسیار کم شده است، یعنی بر اساس آمار بر زیر 1% رسیده است. جدیدترین روش، اضافه کردن لیزرهای کم توان به لیپوساکشن است که با استفاده از LLLT (لیزر کم توان) سلولهای چربی سوراخ شده و چربی به راحتی خارج می شود پس از عمل هم استفاده از این لیزر در کاهش درد و تورم و تسریع در ترمیم مو موثر است.
موضع مورد نظر پس از بی حسی کامل با یک یا دو سوراخ چهار میلی متر باز و تمام چربی خارج می شود. پس از این عمل بیمار بدون بستری به منزل برگشته و پس از 5-4 روز قادر است فعالیت خود را آغاز کند. پس از هر روش لیپوساکشن بیمار باید گن فشاری را برای جمع شدن پوست منطقه استفاده کند. ورزش و عدم مصرف مجدد چربی و قند به حفظ سایز بدن کمک می کند. کلیه افرادی که با این روش های جدید ساکشن شده اند با کاهش 3-2 سایز در اندام مرد نظر بسیار راضی هستند.


 روش استفاده از لیزر در جراحی هموروئید و واریس
با پیشرفت تکنولوژی و ایجاد دستگاههای جدید لیزر، بسیاری از جراحی هایی که سابقا با چاقو انجام می شد و بیمار با بستری در بیمارستان متحمل رنج و ناراحتی می شد، حالا به صورت سرپایی و بدون بیهوشی قابل انجام است.
با ابداع لیزر داخل عروقی که مجهز به فیبر نوری برای وارد شدن به عروق است، مشکل جراحی واریس و هموروئید حل شده است. واریس پا به علت گشاد شدن وریدهای سطحی است، وقتی دریچه های داخل وریدی نارسا شوند خون داخل رگ می ماند و کم کم جدار رگ بازتر شده و وریدها از سطح پوست دیده می شوند. روشهای جراحی باز و خارج کردن رگ مورد نظر و یا تزریق مواد اسکلروزه کننده عروق روشهای سابق بوده است، با استفاده از لیزر داخل عروقی کلیه این رگها در محل نابود می شوند و طول رگ از بالای ران تا مچ توسط لیزر از بین می رود و ترمبوزه می شود لذا نیازی به خارج کردن رگ بوسیله جراحی نیست. مویرگهای سطحی هم توسط لیزر از روی پوست از بین می رود. فرکانس دستگاه طوری است که این لیزر آسیبی به پوست نمی رساند و فقط توسط هموگلوبین داخل عروق جذب می شود لذا سوختگی پوست در این روش دیده نمی شود.
برای از بین بردن هموروئیدهای داخلی که به صورت کیسه های وریدی داخل مقعد قرار دارند و ایجاد خونریزی و ناراحتی می کنند می توان از این لیزر استفاده و این کیسه های وریدی را از بین برد.

www.hamvatanonline.ir


درمان در کلینیک مرکز جامع توانبخشی تبسم

جهت تماس با ما می توانید از ساعت 9 تا 21 با شماره تلفنهای زیرتماس بگیرید

66572220 (ده خط)

و یا به آدرس : 

bijanfr@gmail.com

ایمیل بفرستید.

در صورت تمایل به مراجعه حضوری به آدرس زیر مراجعه نمایید:

بزرگراه چمران – ابتدای باقرخان غربی – پلاک 89 قدیم – 26 جدید طبقه دوم 

دکتر بیژن فروغ

 
برچسب‌ها: لیزر درمانی, لیزردرمانی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : دوشنبه ۱۳۹۱/۰۵/۰۲ | 21:58 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ
فيزيولوژي ليزر هاي کم توان

دکتر سهيلا مکملي متخصص بيهوشي
مقدمه :

تمام موجودات زنده براي ادامه حيات نياز به غذا ، هوا و نور دارند واين تنها شامل گياهان وموجودات فتوسنتز كننده نميباشد بلكه شامل تمام حيوانات نيز ميشود.

واكنش نور با بافت حيواني واكنش نا شناخته اي نيست از اين دسته ميتوان واكنش فوتونهاي نوري با مولکول ردوپسين را در شبكيه چشم نام برد كه منجر به ايجاد و انتقال ايمپالس عصبي ميشود و در نهايت حس بينايي بوجود مي آيد ا ز موارد ديگر فعال شدن VITD3در اثر نور يا تبديل بيلي روبين غير محلول در آب به نوع محلول در آب توسط اشعه UV ميباشد . بشر از مدتها قبل از نوردرماني يا فتو تراپي در درمان بيماريها نيز بهره جسته است مانند درمان بيماريهاي پوستي نظير ويتيليگو،آلوپسي و.... پاسخ بيولوژيك بافت حيواني به نور سالها قبل از ساخت اولين ليزر(1960) توسط دكتر الكساندر گورويچ درسال1923 كشف شد او متوجه واكنش پذيري وتاثير سلولها از يكديگر توسط بيوفتونهاي ساطع شده از هسته و بيوپلاسم سلولي شد .اين بيوفتونها روند رشد را در سلول تحريك ميكنند ، وي اين پديده را فتوبيواينداكشن يا “ القاي نوري” حيات نام نهاد.

دكتر مستر( جراح) از اولين كساني بود كه از ليزر براي جراحي استفاده كردو همراه با كاربرد جراحي آن متوجه اثرات ديگر ليزر يعني اثرات فتو بيو اينداكشن آن شد و در سال1964 اصطلاح لیزر کم توان را برای اولین بار به کار برد,( اثراتي مانند ترميم سريع زخم, بي‌دردي, سرعت در بهبودي حال عمومي و بازگشت كاركرد ارگانهاي بدن به وضعيت طبيعي بعدازجراحي). درسال 1976 اولين تجربيات كاربرد ضد درد ليزر در کلینیک درد توسط دكتر سيمونوويچ( متخصص بيهوشي سوئدي ) واثر ترميمي ليزر روي آسيب اعصاب توسط دكتر روچكيند (جراح اعصاب ) به چاپ رسيد و پس از آن مطالعات و تجربيات بيشتري در كاربرد اثر ضد درد وترميمي ليزر در درمان بيماريهاي مختلف صورت گرفت.

ليزر درماني كم توان به اين ترتيب درPubmed تعريف شده است :

روش درماني مي باشد كه از تابش نور با شدت پايين در محدوده نور 540 -830- نانومتر استفاده مي شود. به نظر مي رسد اثرات درماني اين روش توسط واكنشهاي فتو شيميائي كه باعث تغيير نفوذ پذيري غشا سلولي و بدنبال آن افزايش ساخته شدن mRNA وپروليفراسيون سلولي ميشود حاصل شود علت اين اثرات ، مثل ليزر جراحي به دليل حرارت نمي باشد. ليزر درماني كم توان در پزشكي ،دندانپزشكي ودامپزشكي در موارد بيماريهاي مختلف و به طور عمده در مورد درمان زخم و كنترل درد به كار ميرود .تقسيم بندي ليزر ها :

ليزر ها براساس واكنشهاي بافتي به سه دسته تقسيم ميشوند:

1 – واکنش های تخریبی: که اساس کار ليرزهاي پر توان هستندو با توان بالاي 5/0 وات و افزايش انرژي جنبشي دربافت در نتیجه ايجاد اثر حرارتي باعث دناتوراسيون پروتئينها، انعقاد، تبخير، كربنيزاسيون وبرش ميشوند اين ليزرها کاربرد در جراحي دارند وبه ليزرهاي گرم نيز معروف هستند.

2 – واکنشهای خنثی: که اساس ليزرهاي تشخيصي هستند در طي اين واكنشها بافت تغييري نمي يابد اما از ميزان نور رفلكس شده يا نور عبور كرده از بافت براي كارهاي تشخيصي استفاده ميشود مانند لیزر های تشخیصی در دندانپزشکی که برای اندازه گیری ناحیه پوسیدگی دندان به کار می روند.

3 – واکنش های فتو شیمیائی: که اساس کار لیزر های ليزرهاي كم توان هستند: اين دسته از ليزرها خاصيت ايجاد واکنش فتوشيميايي ( photochemical) دارند و بدون ايجاد اثر حرارتي در بافت اثرات خود را ميگذارند .

به دسته اي ازليزرها که با بافت وارد واکنش مي شوند و بدون ايجاد حرارت باعث تحريک يا مهار درسلول مي شوند ليزرهاي سرد يا ليزر هاي نرم یا soft گفته ميشود.اين دسته از ليزرها با چگالي دانسيته کمتر از5/0 وات بر سانتي متر مربع شناخته شده اند به همين علت ليزرهاي کم توان نيز ناميده مي شوند.

فيزيولوژي سلولي :

به دنبال تابش فوتونهاي ليزر به سلول پاسخ سلولي با فعال شدن فوتواکسپتورهاي موجود در زنجير تنفسي واقع در ميتوکندري آغاز ميشود و در اثر آن ردوکس سلولي تغيير حالت داده وهمراه با تغييرات حالت غشاء سلولي با جابه جائي کلسيم وتغييرات pH وفعال شدن CAMP و دوبليکاسيون DNA منجر به ساخته شدن پروتئين ميشود.به اين ترتيب پاسخهاي سلولي از سطح سلولي به سطح بافت و ارگان کشانده ميشود و اثراتي مانند ضد ا لتهاب ، ضد ادم و تورم ، بي دردي ، تکثير سلولي ، نئوواسکولاريزاسيون وتسريع در ترميم ،شيفت متابوليسم به سمت هوازي و متعادل کردن سيستم ايمني حاصل مي شود.

بر اساس تحقيقات واحد تحقيقات ترميم بافتي بيمارستان Guy- London )) پاسخهاي بافتي ليزر به دو دسته تقسيم مي شوند :1 - پاسخهاي اوليه ( فوري ) : که شامل پاسخ بافتي موضعي ميباشد مانند وازوديلاتاسيون ، افزايش گرذش خوني ودرناژلنفاوي ،افزايش فعاليت نوتروفيلها ،لنفوسيتها وفيبروبلا ستها ،بهبودي متابوليسم سلولي در سلولهاي اسيب ديده وافزايش استانه تحريکي رسپتورهاي درد.

2 - پاسخهاي ثانويه ( تاخيري ) : شامل يک سري تاثيرات سيستميک است که از گردش محصولات واکنشهاي نور ( photoproducts )در خون ولنف حاصل ميشود مانند افزايش غلظت بعضي پروستاگلاندينها مثل PCI2 که اثر ضد التهاب دارد يا افزايش ايمنوگلوبينها ،لنفوکينها که در سيستم ايمني و افزايش بتا اندورفينها وانکفالينها که نقش در ايجاد بيدردي دارند. بدنبال تابش ليزر ودر طي واكنشهاي اوليه و واكنشهاي ثانويه سلولي ميزان ATP يعني انرژي داخل سلولي افزايش مي يابد به عبارتي انرژي نوراني در جريان واكنشهاي اوليه در زنجيره تنفسي ( ميتوكندري) با تغيير حالت ردوكس سلول از طريق واكنشهاي ثانويه تبديل به شكل انرژي قابل مصرف در سلول يعني ATP ( با افزايشي تا حد 300%)‌ ميشود. اين افزايش همراه با فعال كردن واكنشهائي در سلول است كه باعث اثرات ماكرو سلولر ليزر ميشود.

در کل پاسخ فيزيولوژيک بافت شامل موارد زير مي باشد :

1- تحريك بيولوژيك سيستم 2- اثر بر روي سيستم ايمني 3- اثر ضد التهاب و ضد ادم 4- اثر بر روي عروق و سيركولاسيون 5- اثر بر روي لنف 6- اثر بر روي ترميم زخم ا 7- ثر ضد درد 8- اثر بر روي اعصاب

ليزر با مكانيسمهاي مختلف باعث كاهش التهاب و ادم مي شود :

تغيير سنتزpGF2A ,PGE ,

افزايش سنتز PGI2

مهار سنتز برادي كنيها

افزايش فاگوسيتوز توسط WBC

وزاوويلاتاسيون بيشتر وافزايش سيركولاسيون

افزايش درناژ لنفاوي تاحد 2 برابر و به تعادل رساندن فشارهاي اسموتيك و آنكوتيك

افزايش ترشح MIF .

كاهش ريليز هيستامين

ليزر در قسمتهاي مختلف فاز التهاب تاثير مي گذارد

تاثيرات عروقي ليزر را به طور عمده ميتوان به چند قسمت تقسيم كرد:

1- نئوواسكولاريليزاسيون ( رگ سازي جديد ) 2- رژنراسيون (ترميم عروق )3- وزاوديلاتاسيون وافزايش گردش خونيليزر با مكانيسمهاي زير باعث تسريع بهبودي زخم مي شود :

افزايش ساخت DNA وRNA و پروتئينها

افزايش ساخت كلاژن

آنژيوژنزو تشكيل عروق جديد

اپيتليزاسيون سريع تر

اثر ضد التهاب با اثر بر روي لكوسيتها و ماكروفاژها

فعال كردن سيستم ايمني از طريق اثر روي IgG , IgM وكمپلمانها

افزايش سيركولاسيون خوني و درناژ لنفي

شيفت متابوليسم به سمت هوازي

كاهش درد وكم كردن ترشح مدياتورهاي درد كه اثر ضد ترميمي دارند .

ليزر بر روي سيستم عصبي تاثيرات متفاوتي مي گذارد از مهمترين اثرات آن عبارتند از :

اثر بر روي پتانسيل فعاليت AP= Action potential

اثر بر روي سرعت هدايت اعصاب

اثر بر روي رژنراسيون اعصاب

امروزه پس از مطالعات وتجربيات بيشتر در كاربرد ليزر، از اثرات ضد درد وترميمي آن در درمان بيماريهاي مختلف استفاده مي شود از جمله زخمهاي مقاوم به درمان مانند زخمهاي ديا بتي، عروقي بستر و درمان نروپاتيها، نورالژيها ، بيماريهاي مفاصل وغيره . اما علي رغم کاربردهاي آن ناشناخته ها وقسمتهاي تاريک آن زياد است و در بسياري از کشورها تيمهاي تحقيقاتي به تحقيق وپژوهش در مورد ليزر هم چنان ادامه مي دهند.


منبع : http://www.iran-laser.com


درمان در کلینیک مرکز جامع توانبخشی تبسم

جهت تماس با ما می توانید از ساعت 9 تا 21 با شماره تلفنهای زیرتماس بگیرید

66572220 (ده خط)

و یا به آدرس : 

bijanfr@gmail.com

ایمیل بفرستید.

در صورت تمایل به مراجعه حضوری به آدرس زیر مراجعه نمایید:

بزرگراه چمران – ابتدای باقرخان غربی – پلاک 89 قدیم – 26 جدید طبقه دوم 

دکتر بیژن فروغ


برچسب‌ها: لیزر درمانی, لیزردرمانی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : دوشنبه ۱۳۹۱/۰۵/۰۲ | 21:57 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ
Lasers, General Principles and Physics
Article Last Updated: Feb 13, 2008

AUTHOR: Steve Lee, MD, Physician in Plastic, Reconstructive, and Hand Surgery, Plastic Surgery, PLLC
Steve Lee is a member of the following medical societies: American College of Surgeons and American Society of Plastic Surgeons

مقدمه

کلمه لیزر لغت اختصاری مشتق شده از عبارت تقویت نور نشر برانگیخته می باشد. یک دستگاه مجهز به لیزر می تواند نور با شدت بالا ، تک رنگ ، تک سویه و موازی تولید کند. این ویژگی های منحصر به فرد لیزر را ابزاری سودمند برای کاربرد تجاری و پزشکی معرفی می کند.

تاریخچه

فهم خواص عمومی لیزر به پزشک و کاربر دستگاه درک بهتری از تکنولوژی لیزر و قابلیت ها و محدودیت ها ی لیزر می دهد. اصول نظری لیزر در سال 1917 تکوین یافت زمانی که انشتین اساس تابش تحریکی را در مقاله نظریه تشعشع کوانتومی تشریح نمود. در سال 1955 آقای گوردون میزر را که با امواج مایکروویو کار می کرد و جد لیزر می باشد ساخت. در 1958 تانز و شاولو از آزمایشگاه بل اصول عملی فیزیک لیزر را شرح دادند. بعدا در سال 1960 آقای میمن اولین لیزر عملیاتی را ساخت.این لیزر توسط تحریک کریستال یاقوت با پالس های شدید نور فلش لامپ ، اشعه قرمزلیزر ساطع می کند.لیزرریاقوت اولین لیزر پزشکی بود که در سال 1963 جهت انعقاد ضایعات شبکیه مورد استفاده قرار گرفت.

سرانجام مواد دیگری یافت شدند که به عنوان محیط فعال دستگاه لیزر عمل نمایند. مواد زیادی (خصوصا عناصر نادر کره زمین ) مانند اربیوم ، گادولینیوم ، هولمیوم ، پرازودیمیوم ، تالیوم ، اورانیوم ویتریوم با موفقیت مورد استفاده قرار گرفتند.

در سال 1961 یک لیزر از کریستال های یتریوم – آلومینیوم – گارنت به همراه ماده کمکی نئودیمیوم 1%تا3% (ND:YAG) ساخته شد.این لیزر انرژی خود را در طیف مادون قرمز نزدیک با طول موج 1060 نانومتر ساطع می کند. محققان دریافتند که این اشعه با عمق نفوذ بالا برای تبخیر بافتی و کواگولاسیون حرارتی عروق خونی بزرگ (کوچکتر از 3 میلیمتر ) سودمند است. امروزه اصولا لیزر ND:YAG جهت حذف تاتو و تومور های دستگاه ادراری تناسلی و جهاز هاضمه استفاده می شود. اگرچه کاربردهای زیاد دیگری مثل جراحی چشمی (ایریدکتومی / ایریدوتومی محیطی ، کپسولوتومی خلفی بعداز جراحی کاتاراکت ) و حذف موهای زائد دارد.

اولین لیزر گازی از مخلوط گاز نئون و هلیوم در سال 1961 ساخته شد. اگرچه اشعه قرمز لیزر آن به قدر کافی قدرت ندارد که واکنش حرارتی ایجاد کند ولی به خاطر رنگ قرمز پرتو لیزرش به عنوان اشعه راهنما در لیزر با پرتو های نامرئی های مثل لیزر CO2 استفاده می شود.اخیرا لیزر هلیوم و نئون در اروپا و آسیا به عنوان محرک بیولوژیک جهت تسکین درد و تسریع ترمیم زخم به بازار عرضه شده است.

در 1962 لیزر آرگون ساخته شد. این لیزر انرژی خود را در قسمت آبی – سبز طیف الکترومغناطیس ساطع می کند.انرژی لیزر با این طول موج به راحتی توسط دو کروموفور ( پیگمان های جذب کننده ) طبیعی موجود در بدن انسان ( ملانین و هموگلوبین ) جذب می شود.امروزه از لیزر آرگون جهت فوتوکواگولاسیون ( محو حرارتی بدون تبخیر بافتی ) عروق خونی در درمان رتینوپاتی دیابتی و ماه گرفتگی پورت وین استفاده می شود.

در سال 1964 آزمایشگاه لیزرCO2 را ساخت.این لیزر انرژی خود را در قسمت آبی – سبز طیف الکترومغناطیس با طول موج 10600 نانومتر ساطع می کند. انرژی در این طول موج به میزان زیادی توسط آب که جز اصلی و کروموفور اساسی سلول های بافت زنده است جذب می شود. بنابراین انرژی لیزرCO2 قادر به برش بافتی یا حذف حجمی ( به وسیله تبخیر بافتی ) می باشد. لیزر CO2 با این ویژگی منحصر به فرد به عنوان رایج ترین لیزر پزشکی در دنیای پزشکی امروز مورد استفاده قرار می گیرد.

فیزیک لیزر

اتم ها به صورت معمول در تراز انرژی استراحت یا پایه (E0) قرار دارند. وقتی اتمها انرژی الکتریکی ، اپتیکی یا حرارتی جذب کنند تحریک شده و در تراز انرژی بالاتر (E*) قرار می گیرند.اتم ها در تراز انرژی بالا ناپایدار بوده و خودبخود میل دارند به تراز انرژی پایه اشان بر گردند و بدین ترتیب انرژی دریافتی اولیه را به شکل نور یا فوتون آزاد می کنند.از این پدیده به عنوان تشعشع نشر خودبخودی یاد می شود.

اگر حین زمان کوتاه نزول اتم یا مولکول ( این زمان به طور متوسط 8-10 ثانیه است ) از تراز انرژی بالاتر (E*) به ترازانرژی پایه (E0)بار دیگر با همان میزان انرژی قبلی بمباران شود نتیجه نهایی این می شود که دوبرابر انرژی اولیه ، انرزی آزاد شود.بنابراین اگر یک فوتون به اتم با تراز انرژی پایه (E0)برخورد کند و آن اتم به تراز انرژی بالاتر (E*)برود ، در صورت اصابت یک فوتون مشابه دیگر حین نزول اتم به تراز انرژی پایه (E0) دو فوتون با فرکانس یکسان آزاد می شود.

این نشر هم فاز و هم سو با اولین فوتون بمباران کننده است. این پدیده نشربرانگیخته نام دارد. سپس ممکن است هر کدام از دو فوتون نشر یافته با اتم های دیگر تحریک شده تصادم نموده و نشر برانگیخته بیشتر با همان فاز و فرکانس ایجاد شود.وقتی در محیط فعال تعداد اتم های با تراز بالای انرژی (E*) بیشتر از تعداد اتم های با تراز پایه (E0) بیشتر باشد پدیده جمعیت معکوس نامیده می شود. این واکنش زنجیره ای سریعا تولید نشر قدرتمند اشعه همدوس (لیزر ) می کند.

اجزا لیزر

اساس دستگاه لیزر بر 3 جز می باشد : 1- ماده فعال یا ماده لیز ؛ 2-محفظه اپتیکی یا تشدید کننده ؛3-منبع انرژی یا پمپ. ماده فعال لیزر می تواند جامد ، مایع یا گاز باشد.تنوع ماده فعال موجب تولید انرژی مختلف یا طول موج گوناگون نوری می شود. اما همه لیزرها با اصول یکسان کلی کار می کنند.

ماده فعال داخل محفظه اپتیکی یا رزوناتور قرار دارد.در هر انتهای محفظه منعکس کننده ها یا آینه ها موازی با هم قرار دارند که روبروی یکدیگر قرار گرفته اند.سطح آینه جلویی ( خروجی) به گونه ای طراحی شده است که تا حدودی منعکس کننده باشد.این آینه تنها قسمتی از نور برخوردی را منعکس می کند و به بقیه نوریا انرژی برخودی اجازه می دهد که از محفظه خارج شود.آینه عقبی کاملا منعکس کننده می باشد به نحوی که 100% انرژی برخوردی منعکس می گردد.منبع تغذیه (پمپ ) انرژی (حرارتی ، الکتریکی ، یا اپتیکی مثل لامپ فلش ) لازم برای تحریک ماده فعال فراهم می کند.

وقتی ماده فعال با انرژی کافی پمپ شود ، پدیده جمعیت معکوس رخ می دهد. این پدیده موجب نشر خودبخودی فوتون ها می شود.شماری از این فوتون ها بین دو آینه منعکس می شوند ( فوتون ه ای منعکس نشده به شکل گرما محو می شوند). سپس این فوتون های انعکاس یافته در مسیر رفت وبرگشت بین دو آینه با دیگر اتم های برانگیخته شده تصادم می کنند. این برخوردهای متوالی ایجاد تشعشع نشربرانگیخته می کند.هرچه فوتون های بیشتری با اتم های برانگیخته شده تصادم نمایند انرژی بیشتری داخل محفظه ساخته می شود واین انرژی به دلیل انعکاس فوتون ها مابین دو آینه موازی رودروی هم تقویت می شود.قسمتی از انرژی از سطح آینه جلویی( که نقشه خروجی محفظه را ایفا می کند) اجازه خروج دارد.این انرژی به شکل اشعه با شدت بالا می باشد که خواص تکرنگی (طول موج یکسان شعاع های نوری) ، تک سویگی ( شعاع های نور با هم موازی هستند) و همدوسی ( شعاع های نور هم فاز هستند) دارد.

دانسیته توان

اغلب قطر پرتو خروجی لیزر از محفظه به قدری بزرگ و گسترده است که توان کافی جهت بهره وری درمانی ندارد.بنابراین پرتو لیزر از یک عدسی همگرا عبور داده می شود تا قطر پرتو کاهش یافته و شدت و انرژی آن افزایش یابد. این کار باعث می شود اندازه مناسبی از پرتو لیزر جهت بهره وری استادانه وعملی فراهم شود. از شدت پرتو به عنوان چگالی توان (Pd) یا درخشندگی (E) یاد می شود . تعریف چگالی توان میزان انرژی رسیده به واحد سطح بافت برخوردی می باشد. واحد اندازه گیری چگالی توان وات بر واحد قطر پرتو می باشد. بنابراین چگالی توان رابطه معکوس با مجذور سطح مقطع پرتو لیزر دارد.

Pd = (100w/d2 ) Wبیان گرواحد توان لیزر به وات و d واحد قطربه cm2 ( مثلا 100 W/cm2 ) است.

برای میزان مشخصی توان( وات) در یک دستگاه لیزر یک پرتو عریض و غیر متمرکز قدرت کمتر نفوذ دارد و بیشتر برای کارهایی مانند لایه برداری پوست ، تبخیر بافتی و کواگولاسیون عروق خونی سودمند است. اما یک پرتو متمرکز (فوکوس شده) به عمق بیشتری از بافت نفوذ می کند و بیشتر برای برش ظریف و حذف حجمی بافت مناسب است.

Fluency (جریان لیزر)

مدت تابش لیزر جهت تعیین دقیق کل میزان انرژی رسیده به بافت مهم است. تابش طولانی لیزر به بافت موجب تخریب بافتی می شود و مدت زمان کوتاه تابش باعث می شود اثر درمانی لیزر ظاهر نشود. به میزان کل انرژی دوز یا Fluency گفته می شود. برای محاسبه دوز بایستی چگالی توان در زمان تابش ضرب شود.

Fluency = Pd(t) = J/A J واحد انرژی به ژول A واحد قطر پرتو به سانتیمتر مربع

طول موج

تاثیر نور روی پوست بستگی به طول موج نور دارد. قسمت ماورا بنفش نور (400-100 نانومتر ) غیرقابل رویت برای چشم انسان است و مشخص گردیده است اثرات مخربی مثل قرمزی ، هیپرپیگمانتاسیون و کانسر پوستی دارد.غالبا انرژی نور در طیف مرئی( 700-380 نانومتر) بی خطر است اما اگر با شدت بالا به پوست تابیده شود ممکن است پوست براثر پدیده جذب دچار آسیب حرارتی گردد. قسمت مادون قرمز نزدیک طیف نوری (3000- 780 نانومتر) غیرقابل رویت است و در درمان ضایعات پوستی و شبکیه استفاده می شود.عموما اثر نور در قسمت مادون قرمز میانه و دور (1000-3 میکرون) محدود به لایه های سطحی پوست است.

میزان جذب و اثر حرارتی لیزر روی پوست بسته به میزان و نوع کروموفور (جاذب پیگمان) بافت در معرض تابش متفاوت است. همانطور که قبلا ذکر شد هموگلوبین و ملانین کروموفور های اندوژن طبیعی بدن هستند.جوهرتاتو نمونه کروموفور اگزوژن ست.کروموفورهای مختلف ضریب جذب متفاوت دارند. میزان جذب انرژی در یک طول موج مشخص توسط کروموفور ضریب جذب کروموفور نامیده می شود.نور لیزربه دلیل تک رنگی و پهنای باریک باند نوریش قادر است به صورت انتخابی کروموفورهای بافتی را جهت درمان هدف گیری کند.


فوتوترمولیز انتخابی

پارامترهای فوق الذکر لیزر (چگالی توان ، fluence و طول موج )اصول اولیه و اساسی لیزرهای پزشکی در شکل گیری نظریه فوتوترمولیز انتخابی (SP ) می باشد.اندرسون و پریش نظریه SP را در سال 1983 شرح دادند وقتی که آنها عوامل اساسی ایجاد آسیب انتخابی بافتی توسط لیزررا شناسایی کردند. SP روشی است که با جذب در کروموفور اختصاصی هدف آسیب موضعی در سطح سلولی ایجاد کند.بنابراین قادر است از آسیب ناخواسته به بافت مجاور ناحیه تابش به سبب انتشار گرما جلوگیری کند.

میزان انتشار گرمای داده شده به بافت بعنوان زمان استراحت حرارتی(TR ) تعریف می شود. زمان لازم برای این که بافت 50%مقدار گرمایی را که بر اثر تابش لیزر جذب کرده است از طریق انتشار از دست بدهد(TR ) می گویند.این میزان مطابق فرمول زیر وابسته به قطر سطح در معرض تابش و ضریب انتشار گرما در بافت هدف ( D)می باشد:

شعاع بافت هدف در معرض تابش می باشد= r2 / 4D TR r
بنابراین اگر زمان تابش لیزر کوتاه تر از TR بافت هدف باشد ، آسیب عمده حرارتی حداقل خواهد بود.

برای مثال آب (جز اصلی سلول های زنده) ضریب جدب 2 در طول موج 10600 نانومتر لیزر CO2 دارد و زمان TR آن 326 میکروثانیه است. اگر لیزر CO2 برایث مدت کمتاز 326 میکروثانیه به پوست تابش داده شود ، بیشتر تابش جذب آب پوست ناحیه درمان شده می شود و تقریبا هیچ انتشار گرمایی نخواهیم داشت.اما اگر زمان تابش بیشتر از 326 میکروثانیه شود ، گرما بافت غیر هدف مجاور را آسیب رسانده و موجب صدمه حرارتی ناخواسته می شود.

بنابراین برای انجام صحیح SP بایستی بافت هدف (کروموفورهای آن) ضریب جذب اپتیکی بیشتری از بافت مجاور غیر هدف داشته باشد و مدت انتخابی پالس لیزر کمتر از TR بافت هدف باشد. عموما TR بافت های نرم بدن انسان کمتر از 1 میلی ثانیه است. بنابراین پالس لیزری مورد استفاده در پزشکی بایستی خیلی کوتاه باشد و درعین حال توان بالا داشته باشد تا تاثیر درمانی خوب و تخردب حرارتی کم داشته باشد.انتخاب صحیح لیزر درمانی به علت وجود انواع گسترده لیزرها مهم است و بسته به روش جراحی خاص نیاز به تیپ مناسبی از لیزر داریم.

مدهای لیزر: موج پیوسته ، پالس و Q Switching

عموما نور تولیدی لیزر به دو شکل آزاد می شود:جریان پیوسته انرژی (CW) لیزر یا پالس های متعدد مجزا (pulsed laser) . لیزرهای تیپ 2 تفاوت اساسی در نحوه عملکرد و تخلیه انرژی دارند.

یک لیزر با موج پیوسته تا نیل به تراز بالای انرژی در شمار زیادی از اتم ها و ایجاد حالت برانگیخته و تابش فوتون ها نیاز به پمپاژپیوسته انرژی به داخل ماده فعال دارد. امکان تخلیه پیوسته موج لیزر در چنین تراز بالای انرژی وجوددارد. مدت پالس موج پیوسته لیزر حدود 0.25 ثانیه است.آسیب عمده حرارتی با این مدت زمانی و توان نسبتا ثابت رسیده به بافت صورت می گیرد. پرتو تابشی لیزرهای CW با طراحی کلید الکترونیکی ، دریچه مکانیکی و شاترهای زمانی تعدیل گردیده اند به نحویکه نور خروجی پالسی شکل شده و حین تابش انقطاع اشعه لیزر صورت بگیرد.این سیستم یک لیزر پالسی حقیقی نیست زیرا نور لیزر به صورت فیزیکی جهت ایجاد اثر پالسی شرحه شرحه (تکه تکه) می شود.

در مقابل ، لیزرهای پالسی انرژی با شدت بالا به شکل پالس های کوتاه لیزر در فواصل کوتاه زمانی (در طیف میلی ثانیه) بدون استفاده از شاتر آزاد می کنند. وقتی پمپ جهت تولید پالس های مجزا لیزر( که معمولا پهن و به شکل تصادفی هستند) تنظیم می گردد شعاع های لیزری تولید می شوند.

در هردو نوع لیزر می توان با استفاده از روش Q Switching جرح و تعدیل بیشتری انجام داد تا به پالس های کوتاه تر (معمولاپالس های با زمان 10 تا 250 نانو ثانیه) نائل شویم. با این روش پدیده جمعیت معکوس عظیم قبل از القا نشر صورت می گیرد.این پدیده جمعیت معکوس با استفاده از شاتر اپاک مکانیکی یا توسط قرار دادن یک شاتر اپتیکی پولاریزه حساس الکتریکی با سرعت بالا (که سلول pockel نامیده می شود)مابین دو آینه محفظه لیزر صورت می گیرد.

از آنجا که به صورت موثری شاتر مسیر عبور فوتون ها را بین دو آینه مسدود می کند و مانع رزونانس آنها می شود پدیده نشر خودبخودی رخ نمی دهد.وقتی پدیده جمعیت معکوس به حد اعلای خود برسد ، شاتر اپاک مکانیکی باز می شود.وقتی از سلولpockel اسفاده می شود یک پالس الکتریکی به سلول وارد می شود که موجب تغیر سلول اپاک به حالت شفاف می گردد و به فوتون ها اجازه انعکاس وحرکت رفت و برگشت بین دو آینه و درنتیجه تولید اشعه با شدت بالا میدهد.

اولین استفاده لیزر در سال 1963 مربوط به کواگولاسیون ضایعات شبکیه بود.اما اکنون تقریبا در همه زیر گروه های تخصصی پزشکی ابزار مجهز به لیزر مورد استفاده قرار می گیرد.آنها در علم پزشکی انقلابی به پا کرده اند و نقش انکار ناپذیر و ارزشمندی در علم پزشکی یافته اند.احتمالا با گام های سریع پیشرفت تکنولوژی دیگر کاربردهای نوین آنها کشف خواهد شد.

زمینه های کاربردی

تکنولوژی لیزر به صورت گسترده ای در تحقیقات پزشکی ، تشخیص و درمان بیماری ها استفاده می شود.اثرات بالینی لیزر درمانی به خوبی شناخته شده است و در خیلی از میادین و اماکن مورد استفاده است.

دندان پزشکی

لیزرها کاربرد گسترده در رشته های مختلف دندان پزشکی خصوصا وقتی روش های مرسوم ناکارآمد می باشند دارد.تکنولوژی لیزرنقش برجسته ای در اندودنتیس جهت تعدیل ساختمان دندان ، تمیز کردن و شکل دادن به سیستم ریشه کانال ، تشخیص پولپ و جراحی اندودنتیس دارد.لیزرهایی مانند ND:YAG ,CO2 و لیزرهای دیودی نیمه هادی در درمان بافت نرم حفره دهانی مورد استفاده قرار می گیرند. در پریودنتیس لیزرER:YAG توان بالقوه کاربرد بالینی در درمان بافت های سخت دارد زیرا لیزر توانائی برش یا تراش استخوان را با حداقل آسیب و تسریع التیام بافتی را دارد.لیزرها در اورتودنسی جهت اسکنینگ لیزری آنومالی های کرانیوفاسیال استفاده می شوند.درماتولوژی

پیشرفت تکنولوژی لیزر متخصصین پوست را قادر به انتخاب روش های بهتر و حصول به نتایج بالینی بالاتر کرده است.لیزرها به صورت گسترده در بیماری های پوستی مانند آکنه ولگاریس ، سودوفولیکولیت barbae و ضایعات عروقی و پیگمانته نموده است.همچنین از لیزرها برای برداشتن مو زائد (توسط لیزر ND:YAG ) ، تاتو و بافت اسکار استفاده می شود.از لیزرها جهت تشخیص سریعتر عفونت ها (درمقایسه با روش های تشخیصی استاندارد مانند PCR ( با تکنیک Laser-capture microdissectionاستفاده می شود.انکولوژی

لیزرها در درمان فوتودینامیک(PDT ) بیماران با تومورهای بدخیم و امراض غیرتومورال استفاده می شود.

درمان فوتودینامیک مشتمل بر وجود عامل حساس به نور (که با نور مرئی واکنش نشان دهد) ،احتباس عامل حساس به نور در بافت تومورال و پرتودرمانی انتخابی بافت تومورال (که قبلا با رنگ حساس به نور شده است ) با لیزر می باشد.این تکنیک نقش مهمی در حفظ ارگان سالم دارد.

لیزرها خصوصا تکنیک Laser-capture microdissectionبخش برجسته ای از تکنولوژی تشخیص سریع مارکر های پروتئینی سرطانی در مراحل ابتدایی کانسر می باشند. در جراحی انکولوژی لیزرهای CO2 برای درمان جراحی کارسینومای حفره دهان ، فارنگس و لارنگس استفاده می شوند.چشم پزشکی

منابع تولید انرژِی لیزر شامل لیزرهای ND:YAG و CO2 نقش مهم و فزاینده ای در جراحی چشم پزشکی دارند. خصوصا لیزر ND:YAG ( که می تواند به عنوان یک چاقوی قدرتمند استفاده شود) به علت عمق نفوذ عالی در بافت اپتیکی و خواص هموستاتیکش سودمند است. روش لیزیک یکی از رایج ترین تکنیک های جراحی لیزری می باشد. مزایای لیزیک شامل درد و ناراحتی کمترو همچنین کاهش دوره نقاهت می باشد. اما اشکال لیزیک خطر عفونت بستر استرومای قرنیه بعداز جراحی می باشد که البته عارضه نادری است.گوش ، حلق و بینی

لیزرها دقت و توانایی فوتوکواگولاسیون بافتی را در جراحی راه هوایی خصوصا در زیر گروه کودکان بالا می برند. لیزر CO2 رایج ترین لیزر مورد استفاده در این نوع جراحی ها است زیرا سایر انواع لیزر خطر ایجاد اسکار بیشتر موضع جراحی را دارند.جراحی پلاستیک

لیزر نقش برجسته ای در جوان سازی پوست دارد.اخیرا با ترکیب لیزر ER:YAG و CO2 تفاوت بالینی نتایج حاصل لز لایه برداری پوستی توسط این دو نوع لیزر کاهش یافته است(همچون اثرات این لیزرها روی بیماران با قوام پوستی مختلف و تفاوت مدت دوره بهبودی بعداز انجام این لیزرها).هنوز این تکنیک جدید در مرحله تحقیقاتی است اما به نظر می رسد آینده درخشانی دارد.

Fractional laser modality (روش استفاده کسری لیزر)یک پیشرفت جدید در جوان سازی و لایه برداری پوست است.در این سیستم عملا فقط کسری از سطح پوست تحت تاثیر نور لیزر قرار می گیرد.شلیک های لیزر به طورمساوی در تمام سطح پوست تحت تابش توزیع می شود ؛ به گونه ای که هر شلیک لیزری توسط نواحی میکروسکوپیک لیزر نشده ، احاطه شده است.نظریه حامی این شیوه درمانی مبتنی بر این است که این شیوه درمانی به التیام سریع تر سطح در معرض تابش کمک می کند و دوره بهبودی بعداز لیزر را در بیمار کوتاه تر می کند.

کاربردها

ارزیابی سلول ها و اجزا سلولی (Cytometry) به روش اسکنینگ لیزری

یک کاربرد دیگر لیزر ارزیابی سلول ها و اجزا داخل سلولی آنها است. (LSD)Laser scanning cytometry یک تکنیک جدید می باشد که مزایای زیادی نسبت به دیگر روش های سیتومتری دارد. حجم نمونه کم مورد نیاز و توانایی بهره گیری از اطلاعات فلورسانسی و مورفولوژیک از مزایای روش سیتومتری اسکنینگ لیزری است.کاربرد های احتمالی این تکنیک شامل بیوپسی بافتی ، ترسیم نقشه ژنتیک سلولی و تعیین پلوئید سلولی و فنوتیپ ایمنی می باشد.

جوشکاری لیزری بافتی

جوشکاری لیزری بافتی یک روش جایگزین پیشنهادی جهت بستن زخم می باشد.این تکنیک نقش مهمی را در بسیاری از جراحی های تخصصی شامل اورولوژی ، جراحی قلب و توراکس ، جراحی پلاستیک و جراحی اعصاب پیدا نموده است.به خصوص وقتی دوخت زدن یا بخیه زدن مشکل باشد این روش حائز اهمیت می باشد.معرفی سیستم های بیشتر همچون جوش دهنده های پروتئینی ، تشدیدکننده های کروموفوری و سیستم های بازتاب کنترل حرارتی (temperature-controlled feedback) به شناخت بيشتر اين تكنولوژي در پزشكي باليني كمك مي‌كند.درمان با شدت پایین لیزر

لیزر با شدت پایین ، با انرژی کمتر از10-100 W کار می کند و به عنوان ابزار احتمالی درمان ، مورد بررسی دقیق قرار گرفته است.اگرچه شواهد جدال برانگیز بوده است ، درمان با شدت پایین لیزر (LLLT) ممکن است در ترمیم زخم های پوستی و تسکین درد سودمند باشد. باوجود اینکه در ایالات متحده مورد استفاده وسیع قرار نگرفته است ، روش درمان لیزر با شدت پایین (LLLT) به صورت گسترده در دیگر کشورها برای درمان بیماری های پوستی ، دندانی ، عصبی و اختلالات Chiropractic (علم کاربرد روش های تشخیصی نوروفیزولوژیک و درمان بیماری ها با از بین بردن محرک های عصبی زیان بار) استفاده می شود

تحقیقات درد

پالس های لیزر ( از آرگون ، CO2 ، ND:YAG و دیگر انواع لیزر) در مطالعات بالینی و تجربی جهت القا درد در انسان و حیوان مورد استفاده قرار گرفته است. فعال شدن گیرنده درد نوسیسپتور nociceptor با گرما اطلاعات تحقیقاتی در رابطه با مکانیزم های آسیب و تحریک و اثرات درمانی اقدامات مختلف درمانی را فراهم می کند.


منبع : http://www.iran-laser.com


درمان در کلینیک مرکز جامع توانبخشی تبسم

جهت تماس با ما می توانید از ساعت 9 تا 21 با شماره تلفنهای زیرتماس بگیرید

66572220 (ده خط)

و یا به آدرس : 

bijanfr@gmail.com

ایمیل بفرستید.

در صورت تمایل به مراجعه حضوری به آدرس زیر مراجعه نمایید:

بزرگراه چمران – ابتدای باقرخان غربی – پلاک 89 قدیم – 26 جدید طبقه دوم 

دکتر بیژن فروغبرچسب‌ها: لیزردرمانی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : دوشنبه ۱۳۹۱/۰۵/۰۲ | 21:55 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ
Laser treatment of cutaneous vascular lesions has progressed significantly over the past 20 years. Based on the pioneering work of Anderson and Parrish in the early 1980s, several vascular-specific laser systems have been developed using principles of selective photothermolysis.

Laser irradiation can selectively destroy specific targets (chromophores) within the skin by using an appropriate wavelength and pulse duration. Pulse duration must be less than or equal to the targeted thermal relaxation time of the chromophore, ie, the time necessary for the target to cool by half of its peak temperature after laser irradiation. Because the energy deposited in the tissue is limited to targeted sites, significant thermal diffusion to adjacent skin is prevented. In addition, because wavelengths corresponding to absorption peaks for various skin chromophores are known, absorption of laser energy can be localized without damaging neighboring structures. The targeted chromophore for vascular lesions is intravascular oxyhemoglobin; thus, thermal damage is largely restricted to cutaneous blood vessels.

Early laser technology used continuous-wave (CW) mode lasers for treating cutaneous vascular lesions. These lasers did not restrict damage to the targeted vascular structures, and, consequently, their use resulted in a high prevalence of scarring. Pulsed laser systems, such as the 585-nm pulsed dye laser (PDL), subsequently were developed and have become the mainstays of therapy for both congenital and acquired vascular lesions. These lasers offer excellent clinical improvement with a low risk of adverse sequelae. Transient purpura is the most common adverse effect of PDL treatment. Current technologic improvements include dynamic surface cooling and extended pulse duration, which enhance clinical results and minimize adverse effects.

CLASSIFICATION OF CUTANEOUS VASCULAR LESIONS
Cutaneous vascular lesions are categorized according to mode and age of onset. Congenital lesions begin in infancy and include port-wine stains, hemangiomas, venous malformations, and lymphangiomas. Congenital lesions are found most commonly on the head or neck and may be isolated or found as part of a congenital syndrome such as Sturge-Weber syndrome. Acquired lesions develop in persons of any age and include telangiectasias, cherry angiomas, pyogenic granulomas, venous lakes, poikiloderma, and Kaposi sarcoma. Acquired lesions may occur spontaneously, or they may be caused by trauma, ultraviolet exposure, or hormonal changes.

Congenital lesions:

Port-wine stains

Port-wine stains, also known as nevus flammeus or capillary malformations, are present at birth and occur equally in both sexes. The prevalence rate in the general population is 0.3-0.5%. Lesions tend to grow with the patient, without a tendency towards regression. They are usually located on the face, and the V2 dermatome is affected most commonly. Initially appearing as light-pink macules, port-wine stains can darken over time as a result of progressive vessel ectasia. Overlying soft tissue or bony hypertrophy may be associated with these lesions. Use of the PDL is the preferred treatment because of its superior efficacy and low prevalence of adverse effects.

Hemangiomas

Hemangiomas are benign proliferations of blood vessels occurring in 10-12% of all children by age 1 year. Only one third of hemangiomas are present at birth, and most are solitary lesions that occur on the head or neck. They typically undergo a rapid growth phase before involuting after an undetermined amount of time. Although some involution usually begins by the end of the first year, many hemangiomas do not completely involute until the child is aged 10-12 years.

Associated complications include ulceration, bleeding, infection, and scarring. Ulcerated hemangiomas can be very painful and usually occur in association with rapidly proliferating lesions. Rapidly proliferating hemangiomas of the face are particularly concerning because they may compromise vital structures or obscure vision. Large hemangiomas may be associated with Kasabach-Merritt syndrome, which has a constellation of findings that includes platelet destruction, hemolytic anemia, and coagulopathy. Hemangiomas have been successfully treated with lasers (ie, CW, PDL), excisional surgery, systemic corticosteroids, interferon, imiquimod, and cryosurgery.

Lymphangiomas

Lymphangiomas are slow-growing lymphatic malformations that can be acquired after lymphatic drainage obstruction, chronic inflammation, infections, trauma, or surgical procedures. However, most are congenital and likely arise from a combination of abnormal budding of lymphatic structures, failure of venous vasculature to unite with the lymphatics, and atypical lymphatic tissue sequestration during embryogenic development. Most of these lesions are diagnosed by age 2 years, with nearly half diagnosed at birth.

Lymphangiomas are typically found as soft tissue masses in the axillae or neck regions, but they can occur in other locations such as the tongue, esophagus, and upper airways. These lesions can be classified as either superficial or deep. An example of a superficial lesion is lymphangioma circumscriptum, whereas the cystic hygroma is a deep lymphatic malformation typically found in the neck. Lymphangiomas can be found in patients with certain chromosomal abnormalities such as Turner syndrome.

If the patient is asymptomatic, a lymphangioma may require no treatment; up to 15% of cystic hygromas may spontaneously regress. Surgical excision is typically the preferred treatment modality; however, because of the location and possible involvement of vital structures, complete excision may not always be possible. Other options include sclerosing agents and laser therapy. Successful treatment with lasers (ie, argon beam, Nd:YAG, PDL, carbon dioxide) has been reported. They have been used for ablation, debulking, and complete excision. However, many lesions recur and treatment may require numerous sessions.

Acquired lesions

Telangiectasias

Telangiectasias are small, dilated vessels that are 0.1-1.5 mm in diameter. Telangiectasias commonly occur on the face and lower extremities and are due to a variety of causes. Facial telangiectasias can occur spontaneously, or they can be caused by excessive ultraviolet exposure, collagen-vascular disease, acne rosacea, pregnancy, alcohol or estrogen ingestion, or topical corticosteroid application. Children frequently develop small facial telangiectasias that persist into adulthood. Lower extremity telangiectasias are more common in women and may be genetic or may develop after pregnancy.

Treatment options are numerous and include sclerotherapy, electrodesiccation, and intense pulsed-light or laser therapy. Shorter laser wavelengths have been found to be more effective for treating redder, more superficial vessels, but these parameters are not as successful for deeper blue venulectasia and reticular veins. The 1064-nm Nd:YAG laser has been shown to successfully improve lower extremity leg veins, especially blue venulectasia and reticular veins up to 4 mm in diameter. In one study, nearly two thirds of the patients achieved 75-100% clearing after only one laser treatment; another study achieved significant clearing in 80% with up to 3 irradiations. Transient hyperpigmentation was the most common adverse effect. Smaller leg telangiectasias may clear faster and with less pain during treatment compared with larger vessels.

When sclerotherapy with 0.25% sodium tetradecyl sulfate was compared with 1064-nm Nd:YAG laser therapy for lower extremity telangiectasias (0.1-1.5 mm), significant clinical improvement was seen in all sites with either modality. However, earlier clearing and higher average improvement scores were seen with sclerotherapy. Both modalities were associated with pain and localized tissue erythema and edema. Temporary postinflammatory hyperpigmentation was seen only with sclerotherapy.

Despite recent advances in laser technology and the effectiveness of lasers for facial telangiectasias, treatment of lower extremity telangiectasias with vascular-specific lasers can be ineffective. Treatment failures are often attributed to the larger size and deeper site of lower extremity vessels and their association with deeper, feeding venous plexuses. For these reasons, sclerotherapy is considered first-line treatment for most telangiectatic leg veins.

Cherry angiomas

Cherry angiomas are small, well-circumscribed, bright-red vascular proliferations that initially appear in early adulthood and increase in number with age. Although benign, growths are easily treated with vascular-specific lasers to improve cosmesis.

Pyogenic granulomas

A pyogenic granuloma is an acquired, benign, vascular cutaneous tumor that can also affect mucous membranes. These lesions are commonly found in infants and children, accounting for approximately 0.5% of all skin nodules in children. Clinically, pyogenic granulomas usually manifest as hard, red papules on the head and neck that are rapidly enlarging; they frequently bleed or ulcerate. Treatment options include surgical excision, shave excision with concomitant electrodesiccation to the base, electrocautery alone, PDLs, and copper laser systems.

Poikiloderma

Poikiloderma of Civatte clinically appears as a reticulated, brown pigmentation of the neck, anterior chest, and lower face with prominent telangiectasias caused by chronic sun exposure. Poikiloderma may be successfully treated with either the PDL or an intense pulsed-light source. The intense pulsed-light source may prove more helpful in eliminating associated hyperpigmentation because of its additional effect on epidermal melanin; however, it is more difficult to use, particularly in thin-skinned areas such as the neck and ches.


THE LASER SYSTEMS
Argon laser

The CW argon laser was the first laser system used to treat telangiectasias. It emits blue-green light, and 80% of its emission falls within the 488- to 514-nm portion of the electromagnetic spectrum. Laser energy is delivered in a continuous beam, with spot sizes ranging from 0.1-1 mm, reaching tissue penetration depths of 1-2 mm. Although argon's energy is predominantly absorbed by oxyhemoglobin, it is also absorbed to some degree by epidermal and dermal melanin because of its shorter wavelength. In addition, the laser's continuous mode of operation exceeds the thermal relaxation time of the vascular target. Therefore, the argon laser is associated with a higher prevalence of postoperative pigmentary alteration and fibrosis, and it generally is not considered useful in darker-skinned individuals.

The argon laser's small spot size (up to 1 mm, compared with 10 mm for the PDL) also limits effective dermal penetration, further contributing to clinical inefficacy. Despite the fact that the argon laser is highly operator-dependent and requires great skill to selectively trace ectatic vessels without destroying normal tissue, it is the most successful treatment for certain acquired vascular lesions, including telangiectasias, cherry angiomas, and angiokeratomas. However, the popularity of the argon laser has markedly declined over the past decade because of its associated limitations and the development of the PDL.

Argon-pumped tunable dye laser

The argon-pumped tunable dye laser (APTDL) is a quasi-CW mode laser with high specificity for cutaneous vascular structures. This laser produces light with wavelengths ranging from 488-638 nm and can be operated in the yellow 577- to 585-nm range for improved absorption by hemoglobin. Although the laser can be shuttered to deliver pulse durations as short as 20 milliseconds, most clinical applications require at least a 100-millisecond duration, which is much longer than the thermal relaxation time of telangiectatic vessels. Individual vessels are typically traced using a 100-mm spot size and power settings of 0.1-0.4 W.

Adverse effects include atrophic scarring, hypertrophic scarring, and permanent pigmentary alteration. A higher prevalence of scarring is seen with the APTDL compared with the PDL because of the quasicontinuous nature of the former system; however, because the APTDL results in less postoperative purpura and hyperpigmentation than the PDL, some patients may prefer the APTDL.

Potassium titanyl phosphate crystal laser

The potassium titanyl phosphate (KTP) laser uses a 1064-nm Nd:YAG source passed through a KTP crystal to emit light that is frequency-doubled with a wavelength of 532 nm. This quasi-CW laser system uses nanosecond pulses to destroy vascular targets. The KTP laser's 532-nm wavelength corresponds with the 542-nm absorption peak of oxyhemoglobin, which makes it relatively specific for cutaneous blood vessels. Although the short wavelength does not allow for deep tissue penetration, extended pulse durations up to 50 milliseconds improve its effectiveness. The KTP laser is often used to treat telangiectasias, and multiple treatments are necessary for larger-caliber vessels. Similar to the quasi-CW argon system, less purpura, swelling, and pain are associated with KTP laser irradiation, but clinical results are consistently superior with the PDL.

Copper vapor and copper bromide lasers

Copper vapor and copper bromide lasers emit yellow light with a wavelength of 578 nm. These quasi-CW mode lasers deliver rapid, 20-nanosecond pulses at a repetition rate of 6,000-15,000 pulses per second. Therefore, they are better suited for the treatment of larger-caliber vessels with longer thermal relaxation times because they have a tendency to produce increased thermal necrosis in tissue. Facial telangiectasias, cherry angiomas, and pyogenic granulomas have been eradicated successfully with copper vapor and copper bromide systems. Absorption of energy by epidermal and dermal melanin also occurs, making postoperative pigmentary alterations common. Thus, because darker-skinned individuals are more likely to experience significant postinflammatory pigmentary changes, the use of either laser should be restricted to patients with Fitzpatrick skin phototypes I-II. Other posttreatment adverse effects include fine crusting and blistering that usually resolve over a 2-week period.

Krypton laser

The krypton laser is a quasi-CW mode laser that emits green light at 520-530 nm and yellow light at 568 nm. The 568-nm krypton laser has been advocated for the treatment of facial telangiectasias. Vessels are traced using a 1-mm handpiece with pulse duration of 0.2 seconds and power settings ranging from 0.5-0.75 W until the vessel disappears completely. As with other quasi-CW laser systems, multiple treatment sessions at 3- to 4-week intervals are often necessary. The most common adverse effects include erythema, edema, and mild blistering or crusting.

Flashlamp-pumped PDL

Light energy emitted by the flashlamp-pumped PDL is primarily absorbed by oxyhemoglobin contained within vascular lumina, thus minimizing thermal damage to other structures. The PDL was originally available at a wavelength of 577 nm, corresponding directly with the third absorption peak of oxyhemoglobin, and a pulse duration of 450 microseconds.

Over the past decade, the wavelength was extended to 585 nm and the pulse duration was increased to 1.5 milliseconds to effect deeper tissue penetration without compromising absorption by hemoglobin. Also, a newer 595-nm ultralong-PDL can be adjusted for pulse durations from 1.5-40 milliseconds. It has a cryogen-cooling device to decrease pain and adverse effects (eg, purpura). The longer-wavelength laser can effect even deeper penetration than the 585-nm laser and may be favorable for treating certain telangiectasias. Typically, larger-caliber vessels require longer pulse durations to be effective, and the 595-nm PDL can be adjusted to correspond to the different-sized vessels being treated.

The PDL is considered the criterion standard treatment for port-wine stains, and it can be used to treat infants aged only a few weeks. The PDL is useful in the treatment of superficial hemangiomas and in a variety of acquired cutaneous vascular lesions, including telangiectasias, cherry angiomas, pyogenic granulomas, and poikiloderma of Civatte. Pyogenic granulomas have also been successfully treated with the 585-nm PDL. However, some thicker lesions may not respond to therapy because they are too deep. Some advocate multiple, overlapping pulses to treat these lesions; however, others compress the superficial vessels with a glass slide and then administer the laser. After the deeper portion has been treated, the slide is removed and the superficial portion is treated. PDL treatment is especially effective for reducing diffuse erythema and matted telangiectasias associated with acne rosacea, actinic damage, and long-term corticosteroid use.

Laser treatment parameters are based on several factors, including lesion location, lesion morphology, and patient skin type. Spot sizes ranging from 2-10 mm are used to deliver a fluence averaging 5-10 J/cm2. The use of larger spot sizes and a higher fluence permits deeper dermal penetration and destruction of larger-caliber vessels. Lower energy densities are necessary in anatomic locations with an increased risk of scarring, such as the anterior chest, neck, and periorbital area. The physician should also apply laser pulses in a nonoverlapping manner to prevent excessive thermal damage that could result in vesiculation and fibrosis.

In general, expect port-wine stains to fade by 80% after 8-10 treatments. Lesions on the face or neck tend to respond more quickly than those on the lower extremities. Superficial and ulcerated hemangiomas also respond favorably to the PDL; however, hemangiomas with a deeper component tend to be more resistant to laser therapy, often requiring concomitant corticosteroids. Port-wine stains treated with the PDL and a cryogen-cooling device have been shown to have a significantly better response at 585 nm than at 595 nm. Another study compared the effects of using a 595-nm PDL for port-wine stains that were refractory to treatment at 585 nm. No statistical advantage was found for using the longer wavelength for treatment. However, it may be advantageous to attempt a test spot at 595 nm to determine if any additional benefit may occur with this wavelength.

The most common adverse effects include transient edema and purpura, which may last up to 7-14 days. As a consequence, patients may prefer treatment with a 532-nm KTP laser despite the superior efficacy of the PDL in order to eradicate telangiectasias with fewer treatments. Although the use of smaller spot sizes and lower energy densities reduces the degree of purpura, these measures also decrease clinical efficacy. Other potential posttreatment adverse effects include transient hypopigmentation or hyperpigmentation, particularly in dark-skinned or tanned individuals.

The use of a dynamic cooling device, which serves to cool the epidermis during laser irradiation, permits safe application of a higher fluence, even in patients with dark skin tones. The cooling device also reduces the intensity and duration of postoperative purpura.

Intense pulsed noncoherent light

A noncoherent pulsed-light source that emits light within the 500- to 1200-nm portion of the electromagnetic spectrum can also be used to treat a variety of cutaneous vascular disorders. Depending on lesion type and size, cutoff filters of varying wavelengths (515 nm, 550 nm, 570 nm, 590 nm) are used to eliminate shorter wavelengths. Light is delivered in a train of single, double, or triple pulses (2-25 milliseconds each) with varying time intervals between pulses (10-500 milliseconds). This system is highly operator-dependent and allows treatment parameters (ie, wavelength, pulse duration, delays between pulses) to be tailored for each use.

The noncoherent pulsed-light source has been used to treat port-wine stains, hemangiomas, and facial or lower extremity telangiectasias. Smaller-caliber vessels respond best to treatment with lower cutoff filters (515 or 550 nm); larger-caliber vessels require longer-wavelength filters to effect deeper tissue penetration. Because shorter-wavelength filters interact more readily with epidermal and dermal melanin, these filters should be reserved for treating fair-skinned individuals (Fitzpatrick skin phototypes I-II). Smaller vessels are usually treated with single 2.5- to 5-millisecond pulses and a fluence ranging from 25-45 J/cm2.


Higher energy densities (50-75 J/cm2) are used on larger vessels because the energy is administered as a train of pulses with long (40-60 milliseconds) delays between pulses. Higher energy densities permit adequate coagulation while simultaneously protecting the overlying epidermis and periadnexal structures from excessive thermal damage. This mechanism of additive heating enables treatment of more deeply situated vessels present in hypertrophic port-wine stains or cavernous vascular lesions. The 515-nm filter is used for initial treatment, followed by the 550-nm filter to better target larger, more deeply situated telangiectasias. Adverse effects are mild and include transient erythema and purpura.

CONCLUSIONS
Congenital and acquired cutaneous vascular lesions can be treated effectively with a variety of quasi-CW and pulsed lasers. Although the quasi-CW mode lasers (ie, APTDL, KTP, copper vapor, krypton) can treat facial telangiectasias and other vascular growths, the PDL has become the criterion standard of treatment because of its superior clinical efficacy and low complication rate. However, patients with darker skin types who desire treatment should be properly informed of the potential pigmentation changes and other adverse effects that can occur after PDL treatment.

Quasi-CW laser systems can be used for treating larger-caliber vessels, which require delivery of a higher fluence. In addition, some patients prefer quasi-CW lasers because of the decreased incidence of postoperative purpura. After PDL treatment, most patients experience some degree of erythema or purpura, which can last 7-14 days. Despite these transient adverse effects, the PDL produces the most rapid vessel clearance, with fewer overall treatments required to eradicate lesions.

Laser therapy continues to advance in the treatment of undesired veins and telangiectasias. Shorter wavelengths have been more effective for more superficial, red telangiectasias; whereas, longer wavelengths have been more successful for treating deeper blue venulectasia and reticular veins up to 4 mm in diameter. Because lower extremity telangiectasias can be resistant to vascular-specific laser irradiation, sclerotherapy is the initial treatment of choice for most patients. A combination approach using sclerotherapy to treat the feeding reticular veins and laser irradiation to target the superficial telangiectasias may enhance vessel clearance. The intense pulsed-light source has also been successful in the treatment of lower leg veins. Patients with matted telangiectasias, prominent veins below the ankle, or veins resistant to sclerotherapy are ideal candidates for laser treatment.

Importantly, remember that patients should avoid unnecessary sun exposure before, during, and after laser treatment because sun exposure may decrease the efficacy of the procedure and may contribute to adverse events such as postoperative pigmentation changes. As research in the field continues, lasers capable of removing ectatic vascular growths, regardless of size or location, with minimal risk and low morbidity will likely become available. Further research is needed to optimize these treatments.بر گرفته از emedicine -education -کتاب لیزر پوست و زیبایی

Laser treatment of cutaneous vascular lesions has progressed significantly over the past 20 years. Based on the pioneering work of Anderson and Parrish in the early 1980s, several vascular-specific laser systems have been developed using principles of selective photothermolysis.

Laser irradiation can selectively destroy specific targets (chromophores) within the skin by using an appropriate wavelength and pulse duration. Pulse duration must be less than or equal to the targeted thermal relaxation time of the chromophore, ie, the time necessary for the target to cool by half of its peak temperature after laser irradiation. Because the energy deposited in the tissue is limited to targeted sites, significant thermal diffusion to adjacent skin is prevented. In addition, because wavelengths corresponding to absorption peaks for various skin chromophores are known, absorption of laser energy can be localized without damaging neighboring structures. The targeted chromophore for vascular lesions is intravascular oxyhemoglobin; thus, thermal damage is largely restricted to cutaneous blood vessels.

Early laser technology used continuous-wave (CW) mode lasers for treating cutaneous vascular lesions. These lasers did not restrict damage to the targeted vascular structures, and, consequently, their use resulted in a high prevalence of scarring. Pulsed laser systems, such as the 585-nm pulsed dye laser (PDL), subsequently were developed and have become the mainstays of therapy for both congenital and acquired vascular lesions. These lasers offer excellent clinical improvement with a low risk of adverse sequelae. Transient purpura is the most common adverse effect of PDL treatment. Current technologic improvements include dynamic surface cooling and extended pulse duration, which enhance clinical results and minimize adverse effects.

CLASSIFICATION OF CUTANEOUS VASCULAR LESIONS
Cutaneous vascular lesions are categorized according to mode and age of onset. Congenital lesions begin in infancy and include port-wine stains, hemangiomas, venous malformations, and lymphangiomas. Congenital lesions are found most commonly on the head or neck and may be isolated or found as part of a congenital syndrome such as Sturge-Weber syndrome. Acquired lesions develop in persons of any age and include telangiectasias, cherry angiomas, pyogenic granulomas, venous lakes, poikiloderma, and Kaposi sarcoma. Acquired lesions may occur spontaneously, or they may be caused by trauma, ultraviolet exposure, or hormonal changes.

Congenital lesions:

Port-wine stains

Port-wine stains, also known as nevus flammeus or capillary malformations, are present at birth and occur equally in both sexes. The prevalence rate in the general population is 0.3-0.5%. Lesions tend to grow with the patient, without a tendency towards regression. They are usually located on the face, and the V2 dermatome is affected most commonly. Initially appearing as light-pink macules, port-wine stains can darken over time as a result of progressive vessel ectasia. Overlying soft tissue or bony hypertrophy may be associated with these lesions. Use of the PDL is the preferred treatment because of its superior efficacy and low prevalence of adverse effects.

Hemangiomas

Hemangiomas are benign proliferations of blood vessels occurring in 10-12% of all children by age 1 year. Only one third of hemangiomas are present at birth, and most are solitary lesions that occur on the head or neck. They typically undergo a rapid growth phase before involuting after an undetermined amount of time. Although some involution usually begins by the end of the first year, many hemangiomas do not completely involute until the child is aged 10-12 years.

Associated complications include ulceration, bleeding, infection, and scarring. Ulcerated hemangiomas can be very painful and usually occur in association with rapidly proliferating lesions. Rapidly proliferating hemangiomas of the face are particularly concerning because they may compromise vital structures or obscure vision. Large hemangiomas may be associated with Kasabach-Merritt syndrome, which has a constellation of findings that includes platelet destruction, hemolytic anemia, and coagulopathy. Hemangiomas have been successfully treated with lasers (ie, CW, PDL), excisional surgery, systemic corticosteroids, interferon, imiquimod, and cryosurgery.

Lymphangiomas

Lymphangiomas are slow-growing lymphatic malformations that can be acquired after lymphatic drainage obstruction, chronic inflammation, infections, trauma, or surgical procedures. However, most are congenital and likely arise from a combination of abnormal budding of lymphatic structures, failure of venous vasculature to unite with the lymphatics, and atypical lymphatic tissue sequestration during embryogenic development. Most of these lesions are diagnosed by age 2 years, with nearly half diagnosed at birth.

Lymphangiomas are typically found as soft tissue masses in the axillae or neck regions, but they can occur in other locations such as the tongue, esophagus, and upper airways. These lesions can be classified as either superficial or deep. An example of a superficial lesion is lymphangioma circumscriptum, whereas the cystic hygroma is a deep lymphatic malformation typically found in the neck. Lymphangiomas can be found in patients with certain chromosomal abnormalities such as Turner syndrome.

If the patient is asymptomatic, a lymphangioma may require no treatment; up to 15% of cystic hygromas may spontaneously regress. Surgical excision is typically the preferred treatment modality; however, because of the location and possible involvement of vital structures, complete excision may not always be possible. Other options include sclerosing agents and laser therapy. Successful treatment with lasers (ie, argon beam, Nd:YAG, PDL, carbon dioxide) has been reported. They have been used for ablation, debulking, and complete excision. However, many lesions recur and treatment may require numerous sessions.

Acquired lesions

Telangiectasias

Telangiectasias are small, dilated vessels that are 0.1-1.5 mm in diameter. Telangiectasias commonly occur on the face and lower extremities and are due to a variety of causes. Facial telangiectasias can occur spontaneously, or they can be caused by excessive ultraviolet exposure, collagen-vascular disease, acne rosacea, pregnancy, alcohol or estrogen ingestion, or topical corticosteroid application. Children frequently develop small facial telangiectasias that persist into adulthood. Lower extremity telangiectasias are more common in women and may be genetic or may develop after pregnancy.

Treatment options are numerous and include sclerotherapy, electrodesiccation, and intense pulsed-light or laser therapy. Shorter laser wavelengths have been found to be more effective for treating redder, more superficial vessels, but these parameters are not as successful for deeper blue venulectasia and reticular veins. The 1064-nm Nd:YAG laser has been shown to successfully improve lower extremity leg veins, especially blue venulectasia and reticular veins up to 4 mm in diameter. In one study, nearly two thirds of the patients achieved 75-100% clearing after only one laser treatment; another study achieved significant clearing in 80% with up to 3 irradiations. Transient hyperpigmentation was the most common adverse effect. Smaller leg telangiectasias may clear faster and with less pain during treatment compared with larger vessels.

When sclerotherapy with 0.25% sodium tetradecyl sulfate was compared with 1064-nm Nd:YAG laser therapy for lower extremity telangiectasias (0.1-1.5 mm), significant clinical improvement was seen in all sites with either modality. However, earlier clearing and higher average improvement scores were seen with sclerotherapy. Both modalities were associated with pain and localized tissue erythema and edema. Temporary postinflammatory hyperpigmentation was seen only with sclerotherapy.

Despite recent advances in laser technology and the effectiveness of lasers for facial telangiectasias, treatment of lower extremity telangiectasias with vascular-specific lasers can be ineffective. Treatment failures are often attributed to the larger size and deeper site of lower extremity vessels and their association with deeper, feeding venous plexuses. For these reasons, sclerotherapy is considered first-line treatment for most telangiectatic leg veins.

Cherry angiomas

Cherry angiomas are small, well-circumscribed, bright-red vascular proliferations that initially appear in early adulthood and increase in number with age. Although benign, growths are easily treated with vascular-specific lasers to improve cosmesis.

Pyogenic granulomas

A pyogenic granuloma is an acquired, benign, vascular cutaneous tumor that can also affect mucous membranes. These lesions are commonly found in infants and children, accounting for approximately 0.5% of all skin nodules in children. Clinically, pyogenic granulomas usually manifest as hard, red papules on the head and neck that are rapidly enlarging; they frequently bleed or ulcerate. Treatment options include surgical excision, shave excision with concomitant electrodesiccation to the base, electrocautery alone, PDLs, and copper laser systems.

Poikiloderma

Poikiloderma of Civatte clinically appears as a reticulated, brown pigmentation of the neck, anterior chest, and lower face with prominent telangiectasias caused by chronic sun exposure. Poikiloderma may be successfully treated with either the PDL or an intense pulsed-light source. The intense pulsed-light source may prove more helpful in eliminating associated hyperpigmentation because of its additional effect on epidermal melanin; however, it is more difficult to use, particularly in thin-skinned areas such as the neck and ches.


THE LASER SYSTEMS
Argon laser

The CW argon laser was the first laser system used to treat telangiectasias. It emits blue-green light, and 80% of its emission falls within the 488- to 514-nm portion of the electromagnetic spectrum. Laser energy is delivered in a continuous beam, with spot sizes ranging from 0.1-1 mm, reaching tissue penetration depths of 1-2 mm. Although argon's energy is predominantly absorbed by oxyhemoglobin, it is also absorbed to some degree by epidermal and dermal melanin because of its shorter wavelength. In addition, the laser's continuous mode of operation exceeds the thermal relaxation time of the vascular target. Therefore, the argon laser is associated with a higher prevalence of postoperative pigmentary alteration and fibrosis, and it generally is not considered useful in darker-skinned individuals.

The argon laser's small spot size (up to 1 mm, compared with 10 mm for the PDL) also limits effective dermal penetration, further contributing to clinical inefficacy. Despite the fact that the argon laser is highly operator-dependent and requires great skill to selectively trace ectatic vessels without destroying normal tissue, it is the most successful treatment for certain acquired vascular lesions, including telangiectasias, cherry angiomas, and angiokeratomas. However, the popularity of the argon laser has markedly declined over the past decade because of its associated limitations and the development of the PDL.

Argon-pumped tunable dye laser

The argon-pumped tunable dye laser (APTDL) is a quasi-CW mode laser with high specificity for cutaneous vascular structures. This laser produces light with wavelengths ranging from 488-638 nm and can be operated in the yellow 577- to 585-nm range for improved absorption by hemoglobin. Although the laser can be shuttered to deliver pulse durations as short as 20 milliseconds, most clinical applications require at least a 100-millisecond duration, which is much longer than the thermal relaxation time of telangiectatic vessels. Individual vessels are typically traced using a 100-mm spot size and power settings of 0.1-0.4 W.

Adverse effects include atrophic scarring, hypertrophic scarring, and permanent pigmentary alteration. A higher prevalence of scarring is seen with the APTDL compared with the PDL because of the quasicontinuous nature of the former system; however, because the APTDL results in less postoperative purpura and hyperpigmentation than the PDL, some patients may prefer the APTDL.

Potassium titanyl phosphate crystal laser

The potassium titanyl phosphate (KTP) laser uses a 1064-nm Nd:YAG source passed through a KTP crystal to emit light that is frequency-doubled with a wavelength of 532 nm. This quasi-CW laser system uses nanosecond pulses to destroy vascular targets. The KTP laser's 532-nm wavelength corresponds with the 542-nm absorption peak of oxyhemoglobin, which makes it relatively specific for cutaneous blood vessels. Although the short wavelength does not allow for deep tissue penetration, extended pulse durations up to 50 milliseconds improve its effectiveness. The KTP laser is often used to treat telangiectasias, and multiple treatments are necessary for larger-caliber vessels. Similar to the quasi-CW argon system, less purpura, swelling, and pain are associated with KTP laser irradiation, but clinical results are consistently superior with the PDL.

Copper vapor and copper bromide lasers

Copper vapor and copper bromide lasers emit yellow light with a wavelength of 578 nm. These quasi-CW mode lasers deliver rapid, 20-nanosecond pulses at a repetition rate of 6,000-15,000 pulses per second. Therefore, they are better suited for the treatment of larger-caliber vessels with longer thermal relaxation times because they have a tendency to produce increased thermal necrosis in tissue. Facial telangiectasias, cherry angiomas, and pyogenic granulomas have been eradicated successfully with copper vapor and copper bromide systems. Absorption of energy by epidermal and dermal melanin also occurs, making postoperative pigmentary alterations common. Thus, because darker-skinned individuals are more likely to experience significant postinflammatory pigmentary changes, the use of either laser should be restricted to patients with Fitzpatrick skin phototypes I-II. Other posttreatment adverse effects include fine crusting and blistering that usually resolve over a 2-week period.

Krypton laser

The krypton laser is a quasi-CW mode laser that emits green light at 520-530 nm and yellow light at 568 nm. The 568-nm krypton laser has been advocated for the treatment of facial telangiectasias. Vessels are traced using a 1-mm handpiece with pulse duration of 0.2 seconds and power settings ranging from 0.5-0.75 W until the vessel disappears completely. As with other quasi-CW laser systems, multiple treatment sessions at 3- to 4-week intervals are often necessary. The most common adverse effects include erythema, edema, and mild blistering or crusting.

Flashlamp-pumped PDL

Light energy emitted by the flashlamp-pumped PDL is primarily absorbed by oxyhemoglobin contained within vascular lumina, thus minimizing thermal damage to other structures. The PDL was originally available at a wavelength of 577 nm, corresponding directly with the third absorption peak of oxyhemoglobin, and a pulse duration of 450 microseconds.

Over the past decade, the wavelength was extended to 585 nm and the pulse duration was increased to 1.5 milliseconds to effect deeper tissue penetration without compromising absorption by hemoglobin. Also, a newer 595-nm ultralong-PDL can be adjusted for pulse durations from 1.5-40 milliseconds. It has a cryogen-cooling device to decrease pain and adverse effects (eg, purpura). The longer-wavelength laser can effect even deeper penetration than the 585-nm laser and may be favorable for treating certain telangiectasias. Typically, larger-caliber vessels require longer pulse durations to be effective, and the 595-nm PDL can be adjusted to correspond to the different-sized vessels being treated.

The PDL is considered the criterion standard treatment for port-wine stains, and it can be used to treat infants aged only a few weeks. The PDL is useful in the treatment of superficial hemangiomas and in a variety of acquired cutaneous vascular lesions, including telangiectasias, cherry angiomas, pyogenic granulomas, and poikiloderma of Civatte. Pyogenic granulomas have also been successfully treated with the 585-nm PDL. However, some thicker lesions may not respond to therapy because they are too deep. Some advocate multiple, overlapping pulses to treat these lesions; however, others compress the superficial vessels with a glass slide and then administer the laser. After the deeper portion has been treated, the slide is removed and the superficial portion is treated. PDL treatment is especially effective for reducing diffuse erythema and matted telangiectasias associated with acne rosacea, actinic damage, and long-term corticosteroid use.

Laser treatment parameters are based on several factors, including lesion location, lesion morphology, and patient skin type. Spot sizes ranging from 2-10 mm are used to deliver a fluence averaging 5-10 J/cm2. The use of larger spot sizes and a higher fluence permits deeper dermal penetration and destruction of larger-caliber vessels. Lower energy densities are necessary in anatomic locations with an increased risk of scarring, such as the anterior chest, neck, and periorbital area. The physician should also apply laser pulses in a nonoverlapping manner to prevent excessive thermal damage that could result in vesiculation and fibrosis.

In general, expect port-wine stains to fade by 80% after 8-10 treatments. Lesions on the face or neck tend to respond more quickly than those on the lower extremities. Superficial and ulcerated hemangiomas also respond favorably to the PDL; however, hemangiomas with a deeper component tend to be more resistant to laser therapy, often requiring concomitant corticosteroids. Port-wine stains treated with the PDL and a cryogen-cooling device have been shown to have a significantly better response at 585 nm than at 595 nm. Another study compared the effects of using a 595-nm PDL for port-wine stains that were refractory to treatment at 585 nm. No statistical advantage was found for using the longer wavelength for treatment. However, it may be advantageous to attempt a test spot at 595 nm to determine if any additional benefit may occur with this wavelength.

The most common adverse effects include transient edema and purpura, which may last up to 7-14 days. As a consequence, patients may prefer treatment with a 532-nm KTP laser despite the superior efficacy of the PDL in order to eradicate telangiectasias with fewer treatments. Although the use of smaller spot sizes and lower energy densities reduces the degree of purpura, these measures also decrease clinical efficacy. Other potential posttreatment adverse effects include transient hypopigmentation or hyperpigmentation, particularly in dark-skinned or tanned individuals.

The use of a dynamic cooling device, which serves to cool the epidermis during laser irradiation, permits safe application of a higher fluence, even in patients with dark skin tones. The cooling device also reduces the intensity and duration of postoperative purpura.

Intense pulsed noncoherent light

A noncoherent pulsed-light source that emits light within the 500- to 1200-nm portion of the electromagnetic spectrum can also be used to treat a variety of cutaneous vascular disorders. Depending on lesion type and size, cutoff filters of varying wavelengths (515 nm, 550 nm, 570 nm, 590 nm) are used to eliminate shorter wavelengths. Light is delivered in a train of single, double, or triple pulses (2-25 milliseconds each) with varying time intervals between pulses (10-500 milliseconds). This system is highly operator-dependent and allows treatment parameters (ie, wavelength, pulse duration, delays between pulses) to be tailored for each use.

The noncoherent pulsed-light source has been used to treat port-wine stains, hemangiomas, and facial or lower extremity telangiectasias. Smaller-caliber vessels respond best to treatment with lower cutoff filters (515 or 550 nm); larger-caliber vessels require longer-wavelength filters to effect deeper tissue penetration. Because shorter-wavelength filters interact more readily with epidermal and dermal melanin, these filters should be reserved for treating fair-skinned individuals (Fitzpatrick skin phototypes I-II). Smaller vessels are usually treated with single 2.5- to 5-millisecond pulses and a fluence ranging from 25-45 J/cm2.


Higher energy densities (50-75 J/cm2) are used on larger vessels because the energy is administered as a train of pulses with long (40-60 milliseconds) delays between pulses. Higher energy densities permit adequate coagulation while simultaneously protecting the overlying epidermis and periadnexal structures from excessive thermal damage. This mechanism of additive heating enables treatment of more deeply situated vessels present in hypertrophic port-wine stains or cavernous vascular lesions. The 515-nm filter is used for initial treatment, followed by the 550-nm filter to better target larger, more deeply situated telangiectasias. Adverse effects are mild and include transient erythema and purpura.

CONCLUSIONS
Congenital and acquired cutaneous vascular lesions can be treated effectively with a variety of quasi-CW and pulsed lasers. Although the quasi-CW mode lasers (ie, APTDL, KTP, copper vapor, krypton) can treat facial telangiectasias and other vascular growths, the PDL has become the criterion standard of treatment because of its superior clinical efficacy and low complication rate. However, patients with darker skin types who desire treatment should be properly informed of the potential pigmentation changes and other adverse effects that can occur after PDL treatment.

Quasi-CW laser systems can be used for treating larger-caliber vessels, which require delivery of a higher fluence. In addition, some patients prefer quasi-CW lasers because of the decreased incidence of postoperative purpura. After PDL treatment, most patients experience some degree of erythema or purpura, which can last 7-14 days. Despite these transient adverse effects, the PDL produces the most rapid vessel clearance, with fewer overall treatments required to eradicate lesions.

Laser therapy continues to advance in the treatment of undesired veins and telangiectasias. Shorter wavelengths have been more effective for more superficial, red telangiectasias; whereas, longer wavelengths have been more successful for treating deeper blue venulectasia and reticular veins up to 4 mm in diameter. Because lower extremity telangiectasias can be resistant to vascular-specific laser irradiation, sclerotherapy is the initial treatment of choice for most patients. A combination approach using sclerotherapy to treat the feeding reticular veins and laser irradiation to target the superficial telangiectasias may enhance vessel clearance. The intense pulsed-light source has also been successful in the treatment of lower leg veins. Patients with matted telangiectasias, prominent veins below the ankle, or veins resistant to sclerotherapy are ideal candidates for laser treatment.

Importantly, remember that patients should avoid unnecessary sun exposure before, during, and after laser treatment because sun exposure may decrease the efficacy of the procedure and may contribute to adverse events such as postoperative pigmentation changes. As research in the field continues, lasers capable of removing ectatic vascular growths, regardless of size or location, with minimal risk and low morbidity will likely become available. Further research is needed to optimize these treatments.


بر گرفته از emedicine -education -کتاب لیزر پوست و زیبایی


درمان در کلینیک مرکز جامع توانبخشی تبسم

جهت تماس با ما می توانید از ساعت 9 تا 21 با شماره تلفنهای زیرتماس بگیرید

66572220 (ده خط)

و یا به آدرس : 

bijanfr@gmail.com

ایمیل بفرستید.

در صورت تمایل به مراجعه حضوری به آدرس زیر مراجعه نمایید:

بزرگراه چمران – ابتدای باقرخان غربی – پلاک 89 قدیم – 26 جدید طبقه دوم 

دکتر بیژن فروغ
برچسب‌ها: لیزردرمانی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : دوشنبه ۱۳۹۱/۰۵/۰۲ | 21:52 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ
کلیات لیزر
تمام موجودات زنده براي ادامه حيات نياز به غذا، هوا و نور دارند و اين تنها شامل گياهان و موجودات فتوسنتز كننده نمي باشد بلكه شامل تمام حيوانات نيز ميشود.
واكنش نور با بافت حيواني واكنش ناشناخته اي نيست، از اين دسته مي توان واكنش فوتون هاي نوري با مولکول ردوپسين را در شبكيه چشم نام برد كه منجر به ايجاد و انتقال ايمپالس عصبي می شود و در نهايت حس بينايي به وجود مي آيد. از موارد ديگر فعال شدن VITD3در اثر نور يا تبديل بيلي روبين غير محلول در آب به نوع محلول در آب توسط اشعه UV مي باشد. بشر از مدت ها قبل از نوردرماني يا فتوتراپي در درمان بيماري ها نيز بهره جسته است مانند درمان بيماري هاي پوستي نظير ويتيليگو، آلوپسي و.... پاسخ بيولوژيك بافت حيواني به نور سال ها قبل از ساخت اولين ليزر (1960) توسط دكتر الكساندر گورويچ درسال 1923 کشف شد، او متوجه واكنش پذيري و تأثير سلول ها از يكديگر توسط بيوفتون هاي ساطع شده از هسته و بيوپلاسم سلولي گردید. اين بيوفتون ها روند رشد را در سلول تحريك مي كنند. وي اين پديده را Photobioinduction يا “ القاي نوري” حيات نام نهاد.

1-مقدمه:

تمام موجودات زنده براي ادامه حيات نياز به غذا، هوا و نور دارند و اين تنها شامل گياهان و موجودات فتوسنتز كننده نمي باشد بلكه شامل تمام حيوانات نيز ميشود.

واكنش نور با بافت حيواني واكنش ناشناخته اي نيست، از اين دسته مي توان واكنش فوتون هاي نوري با مولکول ردوپسين را در شبكيه چشم نام برد كه منجر به ايجاد و انتقال ايمپالس عصبي می شود و در نهايت حس بينايي به وجود مي آيد. از موارد ديگر فعال شدن VITD3در اثر نور يا تبديل بيلي روبين غير محلول در آب به نوع محلول در آب توسط اشعه UV مي باشد. بشر از مدت ها قبل از نوردرماني يا فتوتراپي در درمان بيماري ها نيز بهره جسته است مانند درمان بيماري هاي پوستي نظير ويتيليگو، آلوپسي و.... پاسخ بيولوژيك بافت حيواني به نور سال ها قبل از ساخت اولين ليزر (1960) توسط دكتر الكساندر گورويچ درسال 1923 کشف شد، او متوجه واكنش پذيري و تأثير سلول ها از يكديگر توسط بيوفتون هاي ساطع شده از هسته و بيوپلاسم سلولي گردید. اين بيوفتون ها روند رشد را در سلول تحريك مي كنند. وي اين پديده را Photobioinduction يا “ القاي نوري” حيات نام نهاد.

دكتر مستر (جراح) از اولين كساني بود كه از ليزر براي جراحي استفاده كرد و همراه با كاربرد جراحي آن متوجه اثرات ديگر ليزر يعني اثرات فتو بيواينداكشن آن شد و در سال1964 اصطلاح لیزر کم توان را برای اولین بار به کار برد (اثراتي مانند ترميم سريع زخم، بي‌دردي، سرعت در بهبود حال عمومي و بازگشت كاركرد ارگان هاي بدن به وضعيت طبيعي بعدازجراحي). درسال 1976 اولين تجربيات كاربرد ضد درد ليزر در کلینیک درد توسط دكترسيمونوويچ متخصص بيهوشي سوئدي، و اثر ترميمي ليزر روي آسيب اعصاب توسط دكتر روچكيند (جراح اعصاب) به چاپ رسيد و پس از آن مطالعات و تجربيات بيشتري در كاربرد اثر ضد درد و ترميمي ليزر در درمان بيماري هاي مختلف صورت گرفت.

2 - لغت لیزر به چه معنی است؟

لیزر به معنای تقویت نشر نور برانگیخته می باشد و از حروف اول این کلمات ساخته شده است :

Laser = Light Amplification by the Stimulated Emission of Radiation

برخی مواد می توانند انرژی تابشی را جذب و سپس آن را به صورت نور تابش کنند هنگامی که این امر در اتم به صورت طبیعی روی می دهد نشر خود به خود نامیده می شود و در واقع آن چه در طبیعت به نام نور می شناسیم حاصل نشر خود به خودی است.
ایده اولیه تولید لیزر توسط نابغه قرن آلبرت انیشتین در سال (1928) مطرح شد. او برای اولین بار پرش کوانتومی را مطرح کرد که پایه و اساس شکل گیری لیزر در سال 1958 توسط چارلز تانز (charles townes) گردید.

هنگامی که اتم از یک منبع خارجی انرژی دریافت می کند الکترون با گرفتن انرژی (جذب فوتون) از تراز با انرژی پایین، به تراز بالاتر منتقل می شود، این الکترون هنگام بازگشت از مدار تحریکی به تراز پایین تر، انرژی دریافتی خود را به صورت ایجاد فوتون از اتم ساطع می کند که انرژی آن معادل اختلاف ترازهای انرژی مذکور است، حال اگر این برگشت به تراز اولیه و ایجاد فوتون بدون دخالت عوامل خارجی صورت پذیرد نشر خود به خودی نامیده می شود که در آن هیچ گونه ارتباطی بین فوتون ها وجود نداشته و فوتون ها مستقل از هم رفتار می کند؛ در این حالت فوتون حاصل به طور تصادفی در هر جهتی در فضا می تواند انتشار یابد اما در نشر برانگیخته الکترون به علت اثر القا (و نه به طور خود به خودی) از تراز بالاتر به تراز پایین تر منتقل می گردد لذا فوتون حاصل کاملا" مشابه با فوتون اول خواهد بود که به آن نشر برانگیخته گویند فوتون ایجاد شده در این حال کاملا" نظیر فوتون اولیه بوده و فوتون های حاصل از نظر انرژی، طول موج، فرکانس و فاز، شبیه یکدیگر بوده و در یک جهت انتشار می یابند که اساس تشکیل پرتو لیزر می باشد.

3- اشعه لیزر داری چه خصوصیاتی است؟

تشعشی که توسط لیزر صورت می گیرد دارای خصوصیات زیر است:

1- تک فامیMono choromatic = : تمامی فوتون های نور لیزر دارای یک طول موج مشخص و فرکانس مشابه می باشد.

2- همدوسیCoherency = : در اواج نور لیزر اختلاف فاز وجود نداشته و تمامی امواج با هم گام بر می دارند، در صورتی که نور معمولی غیر همدوس است.

3- واگرایی بسیار کم : Low divergence = نور لیزر به صورت یک باریکه تقریبا“ موازی و نسبتا" مستقیم در مسیر معین منتشر شده و پراکنده نمی شود.

4- شدت بالاHigh intensity = : تمرکز تمامی فوتون های نور لیزر در یک مقطع کوچک باعث درخشندگی و شدت بالا برای لیزر می گردد.


4 -یک لیزر از چه قسمتهایی تشکیل شده است؟

در یک نگاه ساده می توان هر لیزر را متشکل از سه قسمت اصلی به شرح زیر در نظر گرفت:

1- ماده فعال: ماده ای است که بعد از برانگیخته شدن از خود فوتون ساطع می کند و يکی از مهمترين راه های تقسيم بندی دستگاه های ليزر براين اساس است.

2- کاواک: محفظه ای است که ماده فعال در آن قرار می گیرد. دو آینه در انتها و ابتدای این محفظه به صورت موازی قرار گرفته اند که روند موازی سازی و تهییج را فعال می کنند.

3- منبع تغذیه: نقش تأمین انرژی لازم جهت عمل تحرک و ایجاد برانگیختگی در اتم ها و یا یون های تشکیل دهنده محیط فعال را ایفا می کند.

5 -لیزر درمانی کم توان چیست؟

ليزر درمانی كم توان به اين ترتيب در Pubmed تعريف شده است:

روش درمانی مي باشد كه از تابش نور با شدت پايين در محدوده نور 830-540 نانومتر استفاده می گردد. به نظر می رسد اثرات درماني اين روش توسط واكنش های فتوشيميایی كه باعث تغيير

نفوذ پذيری غشا سلولي و به دنبال آن افزايش ساخته شدن MRNA و پروليفراسيون سلولي می شود حاصل گردد. علت اين اثرات، مثل ليزر جراحی به دليل حرارت نمي باشد. ليزر درمانی كم توان در پزشكی، دندانپزشكي و دامپزشكی در موارد بيماري هاي مختلف و به طور عمده در مورد درمان زخم و كنترل درد به كار می رود .

6 -تقسيم بندی ليزر ها چگونه است؟

تقسیم بندی لیزرها بر اساس فاکتورهای مختلفی صورت می گیرد:
الف) تقسیم بندی بر اساس توان

1- لیزرهای پرتوان یا گرم یا سخت

لیزرهایی هستند که با افزایش انرژی جنبشی در بافت و ایجاد حرارت، اثرات درمانی خود را می گذارند. این اثرات شامل نکروز، کربنیزاسیون، تبخیر، کواگولاسیون یا انعقاد و دناتوره شدن پروتئینی می باشند. توان این دسته بالای نیم وات است.

2- لیزرهای با توان متوسط

لیزرهایی بوده که بدون ایجاد حرارت بسیار بالا، اثر درمانی خود را می گذارند و در بافت اثر تحریک نوری ایجاد می کنند. این دسته از لیزرها امروزه در بسیاری از موارد جایگزین لیزرهای کم توان شدند چرا که سرعت اثر درمانی را افزایش و طول زمان درمان را کاهش می دهند. توان این دسته 500-250 میلی وات است.

3- لیزرهای کم توان یا سرد یا نرم

لیزرهایی بوده که اثر حرارتی بر روی بافت نمی گذارد و با تحریک نوری بر روی سلول، باعث واکنش های نوری در بافت می شوند که به آن Photobiostimulation می گویند. توان این لیزرها معمولا" زیر 250 میلی وات می باشد.


ب)تقسیم بندی بر اساس واكنش هاي بافتی

1 – واکنش های تخریبی: که اساس کار ليرزهاي پر توان هستند و با توان بالاي 5/0 وات و افزايش انرژي جنبشي در بافت در نتیجه ايجاد اثر حرارتي که حتی به حد 800 درجه سانتی گراد نیز ممکن است برسد باعث دناتوراسيون پروتئين ها، انعقاد، تبخير، كربنيزاسيون و برش مي شوند. اين ليزرها کاربرد در جراحي داشته و به ليزرهاي گرم نيز معروف هستند.

2 – واکنش های خنثی: که اساس ليزرهاي تشخيصي هستند؛ در طي اين واكنش ها بافت تغييري نمي يابد اما از ميزان نور رفلكس شده يا نور عبور كرده از بافت براي كارهاي تشخيصي استفاده مي شود مانند لیزر های تشخیصی در دندانپزشکی که برای اندازه گیری ناحیه پوسیدگی دندان به کار می روند.

3 – واکنش های فتو شیمیائی: که اساس کار ليزرهاي كم توان هستند؛ اين دسته از ليزرها خاصيت ايجاد واکنش فتوشيميايي ( photochemical) داشته و بدون ايجاد اثر حرارتي در بافت اثرات خود را مي گذارند.
ج) تقسیم بندی بر اساس طول موج

1- محدوده ماورای بنفش: 400-300 نانومتر

2- محدوده نور مرئی: 700-400 نانومتر

3- محدوده نور ماودن قرمز نزدیک: 1200-700 نانومتر

4- محدوده نور مادون قرمز دور : بیش از 1200 نانومتر
د) تقسیم بندی بر اساس ماده مولد

1- لیزرهای گازی مانند CO2 ، He-Ne

2- لیزرهای مایع مانند لیزرهای رنگی Tunable

3- لیزرهای جامد مانند لیزر یاقوت

4- لیزرهای نیمه حادی مانند GaAs و GaAlAs

7 - مزايای استفاده از ليزر جراحی چیست؟
عدم انتشار آلودگی
امكان نفوذ در بافت هاي مختلف
انجام برش, انعقاد, نكروز, واكنشهای شيميايی در عمق بافت
عملكرد انتخابی
امكان كنترل دقيق روی ناحيه مورد عمل
سرعت در برش و عملكردها

8 -فيزيولوژي سلولی لیزر های کم توان چیست؟

به دنبال تابش فوتون هاي ليزر به سلول، پاسخ سلولي با فعال شدن فوتواکسپتورهاي موجود در زنجيره تنفسي واقع در ميتوکندري آغاز مي شود و در اثر آن ردوکس سلولي تغيير حالت داده و همراه با تغييرات حالت غشاء سلولي با جابه جائي کلسيم و تغييرات PH و فعال شدن CAMP و دوبليکاسيون DNA منجر به ساخته شدن پروتئين مي شود. به اين ترتيب پاسخ هاي سلولي از سطح سلولي به سطح بافت و ارگان کشانده مي شود و اثراتي مانند ضد التهاب، ضد ادم و تورم، بي دردي، تکثير سلولي، نئوواسکولاريزاسيون و تسريع در ترميم، شيفت متابوليسم به سمت هوازي و متعادل کردن سيستم ايمني حاصل می آید.

9 -پاسخ هاي بافتي ليزر به چند دسته تقسیم می شوند؟

بر اساس تحقيقات واحد تحقيقات ترميم بافتي بيمارستان(Guy- London ) پاسخ هاي بافتي ليزر به دو دسته تقسيم مي شوند :

پاسخ هاي اوليه ( فوري ) : که شامل پاسخ بافتي موضعي مي باشد مانند وازوديلاتاسيون، افزايش گردش خوني ودرناژلنفاوي، افزايش فعاليت نوتروفيل ها، لنفوسيت ها وفيبروبلاست ها، بهبود متابوليسم سلولي در سلول هاي آسيب ديده و افزايش آستانه تحريکي رسپتورهاي درد.

پاسخ هاي ثانويه ( تاخيري ) : شامل يک سري تاثيرات سيستميک است که از گردش محصولات واکنش هاي نور (photoproducts) در خون ولنف حاصل مي شود مانند افزايش غلظت بعضي پروستاگلاندين ها مثل PGI2 که اثر ضد التهاب داشته يا افزايش ايمنوگلوبين ها، لنفوکين ها که در سيستم ايمني و افزايش بتااندورفين ها وانکفالين ها که نقش در ايجاد بي دردي دارند. به دنبال تابش ليزر و در طي واكنش هاي اوليه و واكنش هاي ثانويه سلولي ميزان ATP يعني انرژي داخل سلولي افزايش مي يابد. به عبارتي انرژي نوراني در جريان واكنش هاي اوليه در زنجيره تنفسي (ميتوكندري) با تغيير حالت ردوكس سلول از طريق واكنش هاي ثانويه تبديل به شكل انرژي قابل مصرف در سلول يعني ATP با افزايشي تا حد 300%‌ مي شود. اين افزايش همراه با فعال كردن واكنش هائي در سلول است كه باعث اثرات ماكرو سلولر ليزر مي شود.


10- در کل پاسخ فيزيولوژيک بافت برا ی لیزر های کم توان شامل چه مواردی مي باشد؟

1- تحريك بيولوژيك سيستم 2-اثر بر روي سيستم ايمنی3- اثر ضد التهاب و ضد ادم 4- اثر بر روي عروق و سيركولاسيون 5-اثر بر روی لنف 6-اثر بر روی ترميم زخم 7-اثر ضد درد 8-اثر بر روی اعصاب

11 - مكانيسم های كاهش التهاب و ادم لیزر چه می باشد؟

تغيير سنتز PGF2A , PGE2

افزايش سنتز PGI2

مهار سنتز برادی كینين ها

افزايش فاگوسيتوز توسط WBC

وازوديلاتاسيون بيشتر وافزايش سيركولاسيون

افزايش درناژ لنفاوي تاحد 2 برابرو به تعادل رساندن فشارهاي اسموتيك و آنكوتيك

افزايش ترشح MIF

كاهش ريليز هيستامين

12 -تاثيرات ليزر بر روي سيستم عصبی چیست؟

اثر بر روي پتانسيل فعاليت AP= Action potential

اثر بر روي سرعت هدايت اعصاب

اثر بر روي رژنراسيون اعصاب

13 - کدام اثرات لیزر های کم توان بیشترین کاربرد را دارند؟

امروزه پس از مطالعات وتجربيات بيشتر در كاربرد ليزر، از اثرات ضد درد وترميمی آن در درمان بيماري های مختلف استفاده مي شود از جمله زخم هاي مقاوم به درمان مانند زخم های ديابی، عروقی بستر و درمان نروپاتی ها، نورالژی ها، بيماری های مفاصل وغيره. اما علي رغم کاربردهای آن ناشناخته ها و قسمت هاي تاريک آن زياد است و در بسياري از کشورها تيم هاي تحقيقاتی به تحقيق و پژوهش در مورد ليزر هم چنان ادامه مي دهند.

14 - اندیکاسیون های لیزردرمانی چیست؟
بیماری های مفاصل و عضلات و استخوان: (آرتروز، دیسکوپاتی ها، کندریت ها، استئومالاسی، استرین و اسپرین تاندون ها، تاندونیت ها، استئومیلیت ها، آرتریت روماتوئید، اسپوندیلیت انکلیوزان، فیبرومیالژی، استئوکندروزمهره ها، در مرحله عود آن و ...).
بیماری های قلب و عروق: (فشار خون، ایسکمی قلبی و نارسائی عروق کرونر ، واریس، لنف ادم، ترومبوفلبیت ها، و آنژیوپاتی ها و ...).
بیماری های ریوی: (آسم، برونشیت، برونکوپنومونی، آمپیم، پلوریت و ...).
بیماری های اندوکرین و متابولیسمی: (دیابت، افزایش چربی ، اسید اوریک، چاقی و ...).
بیماری های گوش و حلق و بینی: (رینیت، سینوزیت، اوتیت، فارنژیت، لارنژیت، وزوز گوش، آفت دهانی، هرپس لبی، زبان جغرافیایی و ...).
بیماری های زنان: (دردهای مزمن لگن، چسبندگی های لگن بعد از جراحی و آندومتریوز، سالپنژیت، زخم های واژینال، دیس منوره، frigidility (سردمزاجی)، بارتولینیت، ناباروری و ...).
جراحی: (تسریع ترمیم زخم، سوختگی، کلوئید، درد بعد از جراحی، بازگشت سریع فعالیت ارگان ها بعد از جراحی، کاهش التهاب و عفونت، افزایش عمر گرافت های پوستی و ...).
بیماری های کودکان: (پنومونی، اوتیت، فارنژیت، لارنژیت، سوختگی، درد و ...).
بیماری های گوارشی: (زخم معده واثنی عشر، گاستریت، کولیت، هپاتیت، پانکراتیت، هموروئید، و ...).
بیماری های پوستی: (آکنه، اگزما، آلوپسی و ریزش مو، کهیر، ویتیلیگو، پسوریازیس، استریا، روشن سازی و جوان سازی پوست و ...).
بیماری های کلیوی: (پیلونفریت، سیستیت، اورتریت، پروستاتیت و ...).
بیماری های عصبی: (رادیکولوپاتی ها، نروپاتی ها، ترمیم عصب، میوپاتی ها، میگرن، سندرم کانال کارپ و ...).15- كنترانديكاسيو ن هاي ليزر درماني چیست؟

1- تومورهای بدخیم و سرطانی

2- تومورهای خوش خیم با احتمال بدخیم شدن

3- حاملگی در 3 ماهه اول (در ماه های بعد نیز بایستی از تابش مستقیم بر روی شکم و ستون فقرات اجتناب شود)

4- کار با لیزر توسط افراد نا آشنا و بی تجربه

5- حساسیت به نور نظیر بیماری لوپوس

16 - موارد احتیاط لیزر درمانی چیست؟

در موارد زیر باید احتیاط کرد:

- تابش بر خط اپی فیز در اطفال

- تابش بر روی غدد مانند تیروئید، تخمدان، بیضه و ...

- تابش در بیمارانی که دچارآسیب نهایی هر ارگان هستند مانند قلب، کلیه، کبد و ریه

- صرع

17 -راه هاي انتقال اشعه ليزر به بدن چیست؟

1- از طريق پوست (روش اكسترنال): از اين طريق، اعضا، اعصاب، عروق و نقاط دردناك بدن، مورد تابش قرار مي گيرند و تأثير اشعه ليزر از اين طريق بر روي محل پاتولوژی تا عمق حدود 70-50 ميلی متر، خصوصاً در طيف مادون قرمز، وجود دارد.

2- از طريق نقاط مورد استفاده در طب سوزنی: اين شكل در واقع، نوع خاصی از ليزر درمانی با اشعه وريدهای اندام فوقانی قرار داده می شود، اين اشعه كه از طيف قرمز استفاده می گردد به بدن مي رسد. توجه به اين نكته ضروري است كه بر اساس نوع واكنش، مي توان دوز مورد استفاده را نيز تعديل كرد.

3- از طريق غشاء مخاطی: بدين منظور، به داخل حفره مربوطه، يك فيبر نوری فرستاده شده كه توسط آن، اشعه ليزر به غشاء مخاطي ناحيه آسيب ديده مي رسد. در اين روش، هم از طيف قرمز و هم از مادون قرمز استفاده مي گردد.

4- تابش داخل وريدی: از طريق آنژيوكت مخصوص كه اغلب داخل وريدهای اندام فوقاني قرار داده مي شود، اين اشعه كه از طيف قرمز استفاده مي گردد به بدن مي رسد. توجه به اين نكته ضروري است كه بر اساس نوع واكنش، مي توان دوز مورد استفاده را نيز تعديل كرد.

18 -اثرات ليزر وريدی چیست؟
↑ فعاليت سيستم كمپلمان
CPR ↓
IgM ↑ و IgAو IgG
↑ لنفوسيتها
تعديل Th / Ts
باكتريسيد
↑ ميكروسيركولاسيون
Pco2 ↓
↑ اكسيژن بافتی
بهبود متابوليسم
↓ تجمع پلاكتی
تقويت گردش خون محيطی
چرخه اكسيداسيون موازی (ATP↑)
باز شدن كولترالها
اثرآنتی آريتميك
اثربرونكوديلاتور

19 -لیزر تراپی در درمان بیماری های عروق کرونر چگونه است؟

چگونگی تاثیر لیزر کم توان در درمان بیماری عروق کرونر به طریق سه مکانیسم زیر می باشد.

1- نئوواسکولاریزاسیون: تابش لیزر باعث افزایش رگ سازی جدید تا 50% می شود.

(افزایش فاز میتوژن و تقسیم سلولی فیبرو بلاست ها و به دنبال آن کلاژن سازی واپی تلیزاسیون سریع در ایجاد بستر عروق جدید نقش دارد.)

2- رژنراسیون: ترمیم لایه آندوتلیال واپی تلیزاسیون سریع بر ترمیم جدار عروق نقش داشته و باعث اصلاح نفوذ پذیری عروق می شوند.

3- وازودیلاتاسیون: ناحیه تاثیر لیزر، اسفنکترهای انتهای مویرگ ها بوده و شدت پاسخ به شدت درگیری اولیه بستگی دارد.

در ضمن افزایش متابولیسم هوازی در سلول به واسطه افزایش PH محیط و افزایش پتاسیم داخل سلولی، در ایجاد گشادی عروق نقش دارد. حتی به دنبال سرد کردن موضع تحت تابش، افزایش گردش خون ادامه داشته که این موضوع نشانگر اثر غیر حرارتی لیزر است.
· اندیکاسیون درمانی:

1- افرادی که تحت عمل جراحی CABG قرار گرفته و در حال حاضر دچار

Severe Lv disfunction هستند و یا دچار حملات ایسکمی می شوند .

2- افراد با زمینه Systemic Disease Diffuse که کاندید مناسبی برای PCI و CABG نمی باشند .

3- افرادی که اندیکاسیون CABG یا PCI داشته ولی تمایل شخصی به انجام این عمل را ندارند .

جهت کنترل فشار خون بالا و کنترل بیماری های همراه مانند دیابت در زمینه بیماری IHD

20 -لیزرتراپی در کنترل درد چگونه عمل می کند؟

لیزر کم توان سبب ایجاد بی دردی می شود چگونگی اثر آن به شرح زیر است:

1- مانع آزاد شدن و ساخته شدن مواد تحریکی از بافت آسیب دیده می شود به عبارتی آزاد شدن موادی چون هیستامین، استیل کولین و سروتونین که همگی محرک رسپتورهای درد هستند را کم تر می کند.

2- با ازدیاد فعالیت استیل کولین استراز مانع تجمع استیل کولین می گردد.

3- مانع ساخت برادی کینین ها (محرک احساس درد) و پروستاگلاندین ها(به خصوص PGE2) می شود.

4-باعث افزایش دفع ادراری سروتونین و گلوکوکورتیکوئید (عامل مهار ساخت بتاآندورفین) می گردد.

5-با ایجاد وازودیلاتاسیون و افزایش درناژ لنفی سیرکولاسیون بهتر بافتی و کاهش ادم بافتی را باعث گشته و نیز فشار را از انتهای عصب برداشته و تحریک آن ها کاهش می یابد.

6-باعث افزایش بتاآندورفین ها و انکفالین ها در مایع نخاعی در سطح ماده ژلاتینی و کنترل درد می شود.

7-تولید ماده P که باعث انتقال سریع تر ایمپالس های درد می شود را کاهش می دهد.

8-با تاثیر بر روی مکانیسم های مهاری کورتکس، باعث افزایش ایمپالس های نزولی ضد درد بر روی شاخ خلفی و مهار احساس درد در سطح کورتکس می شود.

9-فعالیت های فیبرهای عصبی غیر درد از نوع فیبر Aa بالا می رود و افزایش این ایمپالس ها روی شاخ خلفی نخاع، در لایه 2 در ماده ژلاتینی باعث کاهش احساس درد، از طریق کند کردن انتقال ایمپالس درد با کنترل مکانیسمGate می شود.

10- لیزر باعث افزایش ATP سلولی می شود. یعنی با تحریک سلولی (Biostimulation) متابولیسم بافتی از مسیر بی هوازی انتقال می یابد و کاهش متابولیت های اسیدی که از محرک های رسپتورهای درد هستند، حاصل می شود.

21 -لیزر تراپی زخمها چگونه است؟

ترمیم زخم دارای سه فاز اصلی التهاب زودرس، فاز پرولیفراسیون و فاز دوباره سازی است که لیزرهای کم توان در اکثر این بخش ها می توانند تاثیرگذار باشند و ترمیم زخم باز را فعال نمایند. اثرات سیستمیک و موضعی سبب سیکاتریزاسیون سریع می شوند.

زخم های مزمن، زخم های بسته یا بهبود نیافته ای هستند که سبب مشکل در امر درمان می گردند و به درمان معمول پاسخ نمی دهند. زخم های مزمن بر دو نوع است: پوستی و مخاطی. از جمله زخم های پوستی می توان به زخم های فیزیکی از نوع حرارتی (سوختگی) و یا مکانیکی (بستر) اشاره کرد که در هر دو مورد نور قرمز و مادون قرمز بر ترمیم آن ها موثرند.

از سایر زخم هایی که درمان بالیزرهای کم توان، می تواند در تسریع روند ترمیمی آن ها نقش موثری داشته باشد نیز می توان به زخم های دهانی – حلقی – بینی ، زخم های گاسترودئودنال، زخم های ولوو واژینال، زخم های مثانه، سیستم ادراری و ... اشاره کرد.
ليزر با مكانيسم هاي زير باعث تسريع در بهبود زخم مي شود:

افزايش ساخت DNA و RNA و پروتئين ها

افزايش ساخت كلاژن

آنژيوژنزو تشكيل عروق جديد

اپيتليزاسيون سريع تر

اثر ضد التهاب با اثر بر روي لكوسيت ها و ماكروفاژها

فعال كردن سيستم ايمني از طريق اثر روي IgG , IgM وكمپلمان ها

افزايش سيركولاسيون خوني و درناژ لنفي

شيفت متابوليسم به سمت هوازي

كاهش درد وكم كردن ترشح مدياتورهاي درد كه اثر ضد ترميمي دارند.

22 - لیزرتراپی در بیماری های گوش و حلق و بینی چه کاربرد هایی دارد؟

به دلیل وجود غشا مخاطی، لیزرتراپی نقش بارزی در بیماری های گوش و گلو و بینی دارد.

لیزر به راحتی از غشا مخاطی عبور می کند و بدون افت مقادیر قابل توجه از توان اولیه، به بافت هدف می رسد. به دلیل عمق نفوذ اشعه لیزر خصوصا" در طیف مادون قرمز، می توان از لیزرتراپی در درمان بیماری های گوش داخلی نیز استفاده کرد. به دلیل آن که این درمان غیر تهاجمی است، از لیزرتراپی به عنوان درمان کمکی در کنار سایر روش های درمانی کلاسیک استفاده می شود، لیزرتراپی به خوبی تحمل می شود و واکنش های بافتی را تحریک می نماید. امتیاز دیگر آن نیز تأثیر لیزرتراپی در کاهش یا قطع مصرف داروها و بنابراین کاهش عوارض جانبی و واکنش های آلرژیک به آن هاست.
23 - لیزر تراپی در بیماری های گوارش چگونه است؟

استفاده از لیزرهای کم توان در درمان بیماری های گوارش بر اساس ساختمان مخاطی این سیستم است. اشعه لیزر بدون افت قابل ملاحظه در انرژی اولیه تابشی، به سهولت از غشا مخاطی عبور کرده و به بافت هدف می رسد. البته این روش درمانی بیشتر در کشورهای شرقی مانند روسیه مورد استفاده قرار گرفته و نتایج قابل توجهی نیز داشته است. بیشترین مورد استفاده در بیماری های گوارشی، بیماری های اولسرپیتیک می باشد که البته در قدم اول می بایست به رد تغییرات بدخیمی در ضایعات اولسروی دستگاه گوارش پرداخت. بنابراین درمان با لیزر کم توان به خصوص در مورد ضایعات مشکوک باید پس از بیوپسی و رد بدخیمی صورت گیرد.

تابش لیزر کم توان در این درمان توسط فیبر نوری صورت می پذیرد .

24- لیزر درمانی در آسیب های ورزشی چه کاربرد هایی دارد؟

امروزه از لیزر درمانی در جنبه های مختلفی از ورزش و مسابقات استفاده می شود.

انواع آسیب ها به سه دسته اندام فوقانی، اندام تحتانی وستون فقرات تقسیم شده اند که به نمونه هایی از لیزر درمانی با (نور قرمز و مادون قرمز) در مواردی چون اپی کندیلیت داخلی و خارجی، ضایعات مچ دست و مفاصل بین انگشتی از اندام فوقانی و آسیب تاندون آشیل و ... از اندام تحتانی و سندرم های گردنی و کشیدگی عضلانی از ستون فقرات می توان اشاره نمود.

به طور کلی، لیزر می تواند در اصلاح تغییرات ایجاد شده در ضایعات ورزشی مانند تورم، هماتوم، درد، ایسکمی بافتی (کاهش جریان خون در بافت) و... نقش موثری داشته باشد.

لیزرهای کم توان سبب افزایش جریان خون و لنف موضعی می شوند و پس از جذب هماتوم و کاهش تورم ایجاد شده، به ترمیم بافتی می پردازند. همچنین پس از آسیب وارد شده به بافت نرم که سبب ایجاد نقاط ماشه ای (Trigger point) دردناک در محل می شوند، لیزر درمانی به خوبی درد این نقاط را برطرف می سازد. لیزرهای کم توان از طریق افزایش تولید ATP، افزایش آستانه درد، کاهش آزادی هیستامین، استیل کولین و برادی کینین، افزایش سطح بتاآندرفین ها در نخاع و ... سبب کاهش درد در فرد آسیب دیده می گردند.

درمان با لیزر باید به طور منظم و به شکل 1 الی 2 بار در روز و یا طبق نظر پزشک صورت پذیرد. بررسی ها نشان داده اند ورزشکاران آسیب دیده ای که تحت درمان با لیزرهای کم توان قرار گرفته اند بسیار زودتر از آن هایی که فقط فیزیوتراپی انجام داده اند، به ادامه فعالیت ورزشی خود باز می گردند. از طرفی، تحقیقات دیگر بیانگر این مطلب است که در این ورزشکاران، میزان آسیب مجدد نیز به طور واضحی کمتر بوده و این مساله نشانگر آن است که لیزر تنها به از بین بردن علایم کمک نمی کند بلکه سبب رفع آسیب اصلی نیز می گردد .

نکته قابل ذکر دیگر آن است که لیزر درمانی بر روی ضایعاتی که نیاز به جراحی دارند نیز اثر مثبت می گذارد و درصد پاسخ دهی عمل جراحی در ورزشکار را بالا می برد.

لیزر درمانی هم به صورت درمان منفرد و هم به شکل درمان تکمیلی همراه با سایر روش های درمانی قابل استفاده است.

25 - فتودینامیک تراپی چیست؟

فتودینامیک تراپی(PDT) روشی است مورد تایید FDA که در آن به کمک لیزر، بیماران سرطانی مورد مداوا قرار می گیرند. در این روش از یک داروی حساس به نور که در معرفی نور لیزر فعال می شود، استفاده می گردد و در نتیجه، سلول های سرطانی و نسج مورد هدف با ایجاد رادیکال آزاد اکسیژن، تخریب می گردد.

فتودینامیک تراپی به مانند جراحی یا رادیوتراپی می تواند در درمان بعضی از سرطان ها و یا ضایعات پیش سرطانی به کار رود ولی مطالعات و تجربیات بر آن است که بر کانسرهای زیر موثرتر عمل می نماید:

1- کانسر ریه 2- سرطان های دستگاه گوارش مانند کانسر کولون و مری 3- کانسر مثانه

4- تومورهای مغزی، سر و گردن و سارکوم کاپوزی 5- کانسر پستان

26 -امتیازات PDT نسبت به سایر روش های درمانی موثر بر سرطان چیست؟

1- سریع عمل کرده و نسج هدف را بهتر تحت تاثیر قرار می دهد.

2- نسبت به عمل جراحی، خاصیت تهاجمی کمتری دارد .

3- اسکار ناشی از آن، اغلب کمتر است .

4- در PDT عوارض آزاردهنده شیمی درمانی یا رادیوتراپی مانند ریزش مو، توکسیسیتی کلیوی و قلبی، اختلالات پوستی، خونریزی های رحمی، شوک و غیره وجود ندارد .

27 -عوارض فتو دینامیک تراپی چیست؟

1- عوارض اتاق عمل: بالا رفتن درجه حرارت بدن، سفتی عضلات، سردرد، تهوع و استفراغ، اسهال، درد در محل تومور و ...، که این عوارض زودگذر بوده و یا به آسانی با دارو قابل کنترل است.

2- عوارض بعد از اتاق عمل: در 8-4 ساعت اول شامل قرمزی، تورم مختصر، خارش، طاول، زخم و نکروز و تشدید بعضی از بیماری های زمینه ای و نهفته مانند لوپوس اریتماتو.

28- اثرات درمانی لیزر ترمیمی در کلوئید چگونه است؟

کلوئید یک اسکار پیشرفته است که مکانیسم ایجاد آن تولید بیش از حد کلاژن بوده و از نظر اندازه و رنگ با اسکار طبیعی متفاوت می باشد. بنابراین پایه درمان، مهار تولید فیبرهای کلاژن بوده که بدین منظوردرليزرتراپی از دوزهای بالای نور قرمز و مادون قرمز استفاده می گردد و بعد از آن که کلوئید مسطح، کم رنگ و بدون خارش شد، می توان دوز تابش را به منظور اثر تحریکی و بازسازی بافت تا 50% کاهش داد. کلوئید را می توان با استفاده از ليزرهايی همچون PDL وKTP نيز رفع ودرمان نمود.

29 - کاربرد درمانی لیزر در واریس چیست؟

واریس شایعترین اختلال عروقی در انسان است که در خانم ها بیشتر دیده می شود و شیوع آن در بالغین، با افزایش سن زیاد می گردد. در ضمن با عواملی چون تعداد زایمان، جثه بیمار، منطقه جغرافیایی افراد و رژیم های تغذیه ای در ارتباط است. اتیولوژی آن ناشناخته است ولی برخی مطالعات آن رابه ضعف دریچه ای اولیه و یا به ضعف جدار ورید که نهایتا" باعث نارسایی دریچه ای می گردد نسبت می دهند. واریس معمولا" در زیر زانو و در شاخه های ورید صافن بزرگ دیده می شود که بهترین روش ارزیابی آن استفاده از اولتراسوند داپلر می باشد.
· علائم و نشانه های واریس وریدی شامل:

1- کوفتگی و خستگی پا به خصوص در پایان روز و یا بعد از ایستادن به مدت طولانی که با بالاتر بردن پاها از سطح قلب بهبود می یابند.

2- ادم گوده گذار که به خوبی توسط جوراب کشی کنترل می شود.

3- خارش و یا تغییر در رنگ مچ پا و احتمال زخم شدن آن ها.

4- درد شدید و ناگهانی و سفت شدن برآمدگی های واریسی به علت لخته شدن خون داخل وریدی

که در این حالت احتمال بروز آمبولی ریه وجود دارد.
· انوع تظاهر بالینی و نوع درمان:

وریدهای مویرگی یا تلانژکتازی و تار عنکبوتی: درمان توسط لیزر

واریکوزیته های خفیف: درمان به وسيله اسکلروتراپی

واریکوزیته های شدید و نارسایی ورید صافن: درمان به وسيله لیزر داخل وریدی

زخم واریسی و درگیری ورید عمقی: درمان به وسيله لیزر داخل وریدی


30 - جراحی لیزری چگونه است؟

نور لیزر با ویژگی های منحصربه فرد خود باعث شده تا مهارت پزشکان در جراحی های مختلف چند برابر شود. مزایای جراحی با لیزر عبارتند از برش دقیق و ظریف، سرعت بالا، عمل جراحی بدون خونریزی و عفونت، بهبود سریع تر و ترمیم زیباتر زخم.

از لیزر می توان در جراحی های مختلفی استفاده کرد مانند:

جراحی پوست، خال، زگیل، تومورهای خوش خیم و بدخیم، کلوئید و ...

جراحی عروق مانند واریس، همانژیوم و ضایعات عروقی

جراحی گوش و حلق و بینی مانند پولیپ بینی، تومورهای حنجره، تنگی های حلق و درمان خرخر

جراحی گوارش مانند پولیپ روده، تنگی های مری، تومورهای کولورکتال، هموروئید و ...

جراحی مجاری ادراری مانند پروستات، تومورهای مثانه، تنگی مجرا و ...

31- لیزر مخصوص از بین بردن موهای زائد چیست؟

اشعه لیزر توسط رنگدانه های فولیکول مو (ملانین) و یا هموگولوبین جذب و موجب تخریب فولیکول های مو و ضایعات عروقی می گردد و به بافت های اطراف صدمه ای وارد نمی کند. درمان با دستگاه های لیزر رفع موهای زائد مانند NDYAG ، ALEXANDRITE وIPL باعث کاهش دائمی موهای زائد و ناخواسته پوست می شوند،ليکن عوامل متعددی در نتیجه درمان موثر می باشند. به همین جهت تعداد دفعات درمان از 3 تا 8 بار متغیر می باشد. به دلیل آن که موهای تیره قدرت جذب انرژی بیشتری دارند سریع تر درمان می شوند و موهای تیره و خشن بهترین پاسخ درمانی را دارا خواهند بود.

32- میکرودرم Microderm abrassion چیست؟

میکرودرم یا لایه برداری ظریف پوست یک عمل غیر تهاجمی برای صاف کردن سطح پوست بوده که در این روش توده ای از کریستال های استریل بسیار ظریف به شکل کنترل شده توسط فشار هوا به پوست برخورد کرده و باعث کنده شدن لایه بیرونی سطح پوست می شود. این عمل منجر به تحریک ساخت سلول های سطحی پوست شده، در نتیجه لایه های پوستی سالم و محکم تر ایجاد شده، پوست منطقه مورد نظر صاف، شفاف و در ظاهر جوان تر خواهد شد.

زمان هر جلسه بسته به نوع و شرایط پوست فرد متفاوت می باشد. معمولا" لازم است جلسات درمانی چند نوبت تکرار شود. این روش شیوه مطمئن، کم هزینه، بدون درد و بی خطر برای انواع پوست است.

برای چین و چروک های ظریف، کومدون های سرسیاه و سرسفید، لکه های رنگی پوست، جای جوش و کاهش اسکار پوست قابل استفاده است.


33- درمان ضایعات عروقی با لیزر چگونه است؟
به دو بخش تومورها و مالفورماسیون های عروقی تقسیم می شوند:

نئوپلاسم های خوش خیم عروقی از کانال های عروقی که توسط سلول های آندوتیال منظمی مفروش شده اند تشکیل می گردند مانند همانژیوم ها. تومورهای بدخیم دارای کانال های عروقی کمتری هستند و فقط از چند کانال ناقص تشکیل شده اند مانند همانژیوسارکوما.
· نئوپلاسم های خوش خیم عروقی:

همانژیوم: ضایعات خوش خیمی هستند که حدود 7% از کلیه تومورهای خوش خیم را تشکیل می دهند که به انواع زیر است:

1- همانژیوم مویرگی: معمولا" در پوست و غشاهای مخاطی به وجود می آیند قطر این تومورها از 1 میلی متر تا چندین سانتی متر است.

2- همانژیوم توت فرنگی شکل: از موقع تولد وجود دارند به سرعت در عرض چند ماه رشد کرده و سپس در سن 1 تا 3 سالگی اندازه آن ها رو به کاهش می گذارد و در 80% موارد تا سن 5 سالگی به کلی ناپدید می گردند.

3- همانژیوم غاری: از کانال های عروقی غار مانند و بزرگی تشکیل شده اند و ضایعاتی فاقد کپسول را به وجود می آورند که قطر آن ها به طور معمول از 1 تا 2 سانتی متر متغیر است می توانند علاوه بر مخاط در کبد، مغز و سایر اغشاء نیز به وجود آیند.
· اکتازی عروقی (تلانژکتازی):

تجمع بارزی از مویرگ ها، ونول ها یا آرتریول ها در پوست یا غشاهای مخاطی بوده که می توانند مادرزادی یا اکتسابی باشند.

نوعی از تلانژکتازی که رنگ شرابی دارد (port-wine stain) از ابتدای تولد موجود است و همراه با رشد کودک به تدریج بزرگ تر می شود و موجب ضخیم شدن پوست مبتلا می گردد.

تلانژکتازی عنکبوتی (spider telangiectasia) متشکل از آرتویول های کوچک زیر جلدی است که به صورت شعاعی یه دور یک مرکز قرار گرفته اند و اغلب ضربان دار هستند. این ضایعات به طور تیپیک در نیمه فوقانی بدن و در شرایط افزایش استروژن نظیر حاملگی و سیروز به وجود می آیند.

انواع ضایعات عروقی به وسیله لیزر قابل درمان هستند که نمونه هایی از آن به شرح زیر است:1- لیزر 532 nm NdyaG

2- 532 nm KTP

3- 578 nm copper vapor

4- 585 nm Flash lamp-pumed pulsed dye

34 - اثر لیزر برروی سلولیت و تجمع موضعی چربی چگونه است؟

سلولیت: آنژیوپاتی ناشی از آسیب مویرگ ها و سیستم وریدی گردش خون و لنف می باشد. این آسیب بافتی در زیر پوست حاصل شده و منجر به پاسخ غیر عادی فیبروبلاست ها و سلول های رتیکولوآندوتلیل گشته و باعث افزایش تجمع چربی در سلول های چربی می شود.

پاسخ بافت همبند به صورت تشکیل ندول های کوچک و بزرگ است که خود، گردش لنفاوی را بیشتر مختل می کند و در نتیجه فیبروز بینابینی به صورت شبکه ای تشکیل می شود. تظاهرات خارجی این تغییرات بر روی پوست از لحاظ ظاهری مثل پوست پرتقال و تشکیل رگ های غیر عادی و تلانژکتازی می باشد. این تجع غیر عادی چربی به رژیم غذایی پاسخ نداده و با رژیم گرفتن از بین نمی رود. سلولیت ها بر اساس تظاهر بالینی به 3 دسته سلولیت سخت، نرم و ادماتو تقسیم می شوند.

از راه های برطرف کردن سلولیت می توان به جراحی لیپوساکشن و استفاده از درمان های رادیوفرکانسی اشاره نمود. لیزردرمانی با افزایش گردش خون بافتی، افزایش دو برابری درناژ لنفاوی و کاهش چسبندگی ها و التهاب بافتی باعث کاهش تورم بافتی و تخلیه بیشتر مایعات زیر جلدی و در نتیجه کاهش سایز می شود. لیزردرمانی از جنبه دیگر با تأثیر روی فیبروبلاست ها و فعال کردن فیبرینولیز و الاستیناز باعث نرم شدن بافت و از بین رفتن توده های کوچک و بزرگ می شود. خروج چربی از سلول های چرب سریع تر صورت گرفته و برداشت این ذخایر در اثر افزایش خون بافتی همراه با رژیم غذایی، امکان پذیر می شود. با تابش های متعدد طی جلسات پی در پی، کاهش سایز و التهاب در این بافت ها مشاهده شده و افزایش ساخت کلاژن پوستی مانع شل شدن و افتادگی پوست می گردد.

در زمانی که همراه سلولیت، استریا نیز وجود داشته باشد می توان با استفاده از لیزر که افزایش جریان خون مویرگی و بازسازی فیبرهای کلاژن را به دنبال دارد، این دو مشکل را توأم درمان نمود.


منبع : http://www.iran-laser.com


درمان در کلینیک مرکز جامع توانبخشی تبسم

جهت تماس با ما می توانید از ساعت 9 تا 21 با شماره تلفنهای زیرتماس بگیرید

66572220 (ده خط)

و یا به آدرس : 

bijanfr@gmail.com

ایمیل بفرستید.

در صورت تمایل به مراجعه حضوری به آدرس زیر مراجعه نمایید:

بزرگراه چمران – ابتدای باقرخان غربی – پلاک 89 قدیم – 26 جدید طبقه دوم 

دکتر بیژن فروغ


برچسب‌ها: لیزردرمانی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com
تاريخ : دوشنبه ۱۳۹۱/۰۵/۰۲ | 21:50 | نويسنده : دکتر بیژن فروغ
کاربرد لیزر درمانی کم توان در شاخه های مختلف پزشکیدکتر سهیلا مکملی

با توجه به فیزیولوژی لیزر های کم توان میتوان متوجه شد که این روش درمان در شاخه های مختلف پزشکی کاربرد دارد وهر روز بر تعداد بیماری هائی که از لیزر درمانی در آن استفاده می شود اضافه می شود .در این فصل به اختصار به بعضی موارد کاربرد آن اشاره می شود.

بیماری های مفاصل و عضلات:

یکی از کاربرد های بسیار شایع لیزردرمانی در بیماری های مفاصل است و در بیماری های مختلفی نظیر آرتروزها، روماتیسم مفصلی،روماتیسم های سرونگاتیو، فیبرومیالژی، اسپوندیلیت آنکلیوزان ، دردها و شکستگی های ناشی از پوکی استخوان، التهاب مفصل تمپوروماندیبولر ، دردهای کمری ، در آسیبهای ورزشی ، در رفتگی ها و التهابات غلاف کپسول مفصلی، التهاب و تورم حاصل از پیچ خوردگی مفاصل و... کاربرد دارد.

دربیماریهای مفصلی دو پاتولوژی عمده وجود دارد 1- آسیبهای ا لتهابی ناشی از ضربه های مکانیکی مثل میکرو تروماهای ناشی از آرتروز در زانو 2- آسیبهای التهابی ناشی از واکنشهای سیستم ایمنی مانند التهاب مفاصل در آرتریت روماتوئید و دیگر بیماریهای خود ایمن مفصلی.

باتوجه به اثرات لیزر مانند اثر ضد التهاب، ضد درد ، تسریع روند ترمیم بافتی و متعادل سازی فعالیت سیستم اتوایمون، میتوان از میزان التهاب مفصلی کاست و باعث افزایش دامنه حرکتی در مفصل درگیر شد. از طرف دیگر در آسیب های مفصلی، عضلات اطراف مفصل نیز در گیر شده و در آنها نقاط ماشه ای تشکیل می شود که در بسیاری از مواقع منجر به درد انتشاری و تیر کشنده همراه با محدودیت بیشتر مفصل می شود. افزایش خونرسانی که توسط لیزر در این نقاط صورت می گیرد، نقش عمده ای در کاهش درد و برطرف کردن این نقاط دارد.

بیماری های قلب وعروق:

از لیزر درمانی در درمان بیماری های ایسکمی قلبی ، فشارخون، ضایعات انسدادی عروق ، آترواسکلروزیس، واریس، ترومبوفلبیت ، آمبولی ریه، بیماری رینود، بیماری برگر، آریتمی های قلبی و کاهش مصرف داروهای قلبی استفاده می شود.

از آنجا که لبزر درمانی باعث ایجاد گشادی عروق ، رگ سازی جدید، افزایش گردش خون موضعی و درناژلنفاوی ، کاهش پلاک های آترو آمبولی و تجمع پلاکتی، افزایش متابولیسم هوازی می شود در این دسته از بیماریها به کار گرفته می شود.

بیماریهای گوش وحلق وبینی:

از لیزر درمانی در درمان سینوزیت، وزوزگوش ، عفونتهای گوش میانی، پارگی پرده گوش ، تورم و التهاب مکرر لوزه ها و لوزه سوم، رنیت آلرژیک، استوماتیت ،التهاب غده پاروتید، آرتریت مفصل تمپروماندیبولر، کاهش تورم و ادم ناشی از دستکاری های جراحی حلق و حنجره، ادم بدنبال جراحی رینوبلاستی و جراحی های فک و صورت استفاده می شود.

از اثرات ضد التهاب ، ضددرد، افزایش درناژلنفاوی ، متعادل سازی سیستم ایمنی و... در این بیماری ها استفاده می شود.

بیماری های زنان وزایمان:

لبزر درمانی در درمان درد های مزمن لگن ، عفونتها و زخمهای واژینال، کیستهای بارتولن ، سردی جنسی ، دردهای ماهانه، آندومتریوزیس، نازائی لوله ای ، بر طرف کردن اسکار جراحی ها ، ماستیت و التهاب غدد شیری به کار گرفته شده است.

بیماری های گوارشی:

موارد کاربرد لبزردرمانی عبارتند از:

زخم معده ، گاستریت ، زخم اثنی عشر، التهاب پانکراس ، هپاتیت، سیروز کبدی، انسداد مجرای کبدی ، یبوست ، کولیت اولسروز و دیگر کولیت ها، شقاق و هموروئید.

بیماری های ریوی:

موارد کاربرد لبزردرمانی عبارتند از:

پنومونی، آسم، برونشیت و برونشکتازی، سل، آمپیم و عفونت های ریوی و حساسیت های آلرژیک ... .

اثرات متعادل سازی سیستم ایمنی ، گشادکنندگی برونش ، کاهش التهاب ، تسربع در ترمیم آسیب بافتی ، افزایش درناژ لنفاوی و افزایش حرکت مژکهای ریوی از اثراتی است که در درمان بیماری های ریوی به کار گرفته می شود.

بیماری های کلیه ومجاری ادراری:

پیلو نفریت، سیستیت، اورتریت، پروستاتیت، اپدیدیمیت، عفونت های مزمن ومقاوم به درمان، انسداد های ناشی از التهاب.

بیماری های اعصاب:

انواع سردرد بخصوص میگرن، نروپاتیها مانند نورالژی تری ژمینه، نورالژی بدنبال زونا، نروپاتی های عصب صورتی، رادیکولوپاتی ها بدنبال ضربه و فشار دیسک در مراحل اولیه ، سندرم کانال کارپ، نروپاتیهای متابولیک مانند دیابت، فلج بلز، رفلکسودیستروفی سمپاتیک، بازپروری بدنبال سکته مغزی، تسریع در کاهش التهاب وآسیب اعصاب بدنبال ضربه...

بیماری های پوستی:

لیزردرمانی در درمان زخم های مزمن مقاوم به درمان مانند زخم بستر، زخمهای عروقی و زخم دیابتی، سوختگی ها ، استریا، پیشگیری از کلوئید، درمان اسکار های هیپرتوفیک، وتیلیگو، اگزما ، پسوریازیس، آکنه، روزاسه، ضایعات جلدی اسکلرودرمی، لوپوس دیسکوئید، آلوپسی، ریزش مو، ضایعات سبورئیک، ضایعات بولوز، سلولیت و زخمهای مخاطی به کار گرفته می شود.

جراحی ها:

از لیزر درمانی جهت ترمیم سریع زخم جراحی، افزایش درناژلنفاوی در جراحی ها و دستکاری های غدد لنفاوی جهت درمان لنف ادم، افزایش درصد گرفتهای پوستی، بازگشت فعالیت ارگانها بعد از جراحی بخصوص جهت فعال سازی روده ها، کاهش التهاب و ادم بدنبال رادیوتراپی در جراحی های سرطان و کاهش درد در ریکاوری استفاده می شود.

بیماری های آندوکرین ومتابولبیسم:

در درمان دیابت ، اختلالات چربی و متعادل سازسی متابولیسم و اختلالات تیروئید به کار برده می شود.

بیماری های دهان ودندان:

لیزردرمانی در این شاخه کاربرد بسیاری دارد .و مطالعات وسیعی در این طیف صورت گرفته است موارد کاربرد آن عبارتند از:

آفت، خونریزی در دستکاری های دهان و دندان، پوسیدگی دندان، آندودنتیس، کشیدن دندان ، ژنژویت ، استوماتیت، هرپس زوستر، کارگذاری ایمپلنت، دندان هیپر سنستیو، شکستگی فک، لکوپلاک، گلوسیت و زبان جغرافیا، زخم لب، ارتودنسی، التهاب و ادم جراحی، پریودنتیس، کاهش درد و ایجاد بیحسی، کارگذاری پروتز ها و... .

کاربرد در بیهوشی:

امروزه لیزر به عنوان یکی از وسایل رایج و شایع درمانی در پزشکی و دندانپزشکی تبدیل شده است از اثر ضد درد ليزر هاي كم توان در كلينيكهاي درد ، واحدهاي كنترل درد حاد و ريكاوري استفاده مي شود

كاربرد ليزر در بيهوشي به زير مجموعه هاي مختلف تقسيم مي شود:

1- كاربرد در آماده سازي قبل از جراحي

2- كاربرد ليزر در زمان بيهوشي و اورژانس هاي بيهوشي

3- كاربرد در ريكاوري

4- كاربرد در سرويس كنترل درد حاد

5- كاربرد در كلينيك درد

6- كاربرد در ICU

بیماری های چشم:

کاربرد لیزردرمانی در این شاخه مورد بحث و توافق همه نیست. در هر صورت استفاده از عینک های مناسب پیشنهاد می شود. در درمان بیماری هائی نظیر کراتوکونژکتیویت، اووئیت، ایریدوسیکلیت، گل مژه ، حوادث سوختگی ، بلفاریت و آمبلوپی از لیزر کم توان استفاده شده است.

بیماری های روانی:

در درمان افسردگی ، اضطراب، مشکلات پسیکو سوماتیک، افسردگی ناشی از بیماری های مزمن و در افزایش فعالیت کودکان عقب افتاده گزارشات درمانی وجود دارد.

بیماری های اطفال:

سوختگی ها، بیماری های ریه ، برونشیت، برونشیولیت، پنومونی، فارنزیت ، تونسلیت، شکستگیها

انکولوژی:

کم کردن عوارض شیمی درمانی مانند استوماتیت، کاهش ادم و التهاب و زخم بدنبال رادیوتراپی


منبع : http://www.iran-laser.com


درمان در کلینیک مرکز جامع توانبخشی تبسم

جهت تماس با ما می توانید از ساعت 9 تا 21 با شماره تلفنهای زیرتماس بگیرید

66572220 (ده خط)

و یا به آدرس : 

bijanfr@gmail.com

ایمیل بفرستید.

در صورت تمایل به مراجعه حضوری به آدرس زیر مراجعه نمایید:

بزرگراه چمران – ابتدای باقرخان غربی – پلاک 89 قدیم – 26 جدید طبقه دوم 

دکتر بیژن فروغ


برچسب‌ها: لیزردرمانی


سایت جدید کلینک دکتر بیِژن فروغبرای مشاهده زمان مشاوره باپزشک رو
ی لینک زیر کلیک کنید
مشاوره رایگان تلفنی با پزشک 

تلفن:09305401821

برای مشاهده زمان مشاوره فیزیوتراپی روی لینک زیر کلیک کنید

مشاوره رایگان تلفنی با متخصصین فیزیوتراپی

 تلفن: 09361196090

و 

 تلفن :22895767 -021نحوی پرسش سوال از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ و

 کلینیک توانبخشی تبسم سابق(مرکزتوانبخشی دکتر بیژن فروغ )
برای دریافت نوبت روی لینک زیر کلیک کنید تهران :اتوبان چمران، ابتدای باقرخان غربی،

کلینیک توانبخشی تبسم سابق 

(مرکز توانبخشی دکتر بیژن فروغ)


برای مشاوره بر روی لینک زیرکلیک کنید

مشاوره رایگان از طریق ایمیل با دکتر بیژن فروغ 


bijanfr@gmail.com